75 letá Zoo Ohrada zraje jako víno!

V letošním roce slaví Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou výročí 75 let od svého založení. Za tu dobu prošla řadou změn, inovací, radostných i krušnějších chvil. Přestože patří mezi naše nejmenší zoologické zahrady, má svým návštěvníkům stále, co nabídnout. Své prostory neustále modernizuje a zpříjemňuje tak aby se v ní cítili dobře jak návštěvníci, tak především chovaná zvířata. Svrap navázal nedávno se Zoo Ohrada menší spolupráci. Jednak nám zoologická zahrada poskytla cenu do naší literární soutěže a hlavně jsme zde našemu Svrapovi adoptovali kamarádku. A tak se sluší našeho parťáka trochu představit.

Brány zoologické zahrady Ohrada v Hluboké nad Vltavou se poprvé otevřely 1. května roku 1939. Byla založena knížetem Adolfem Schwarzenbergem na malé ploše o rozloze okolo půl hektaru. V současné době zabírá tato zahrada už plochu 4,5 hektaru a ve svých expozicích se zaměřuje především na živočichy z oblasti mírného pásu Evropy a Asie, včetně těch, kteří se přirozeně vyskytují i na území České republiky. Zaměření této zoologické zahrady ovšem není zdaleka tak úzké. Najdete zde také expozice věnované fauně Afriky, Austrálie či Jižní Ameriky. V současné době zoo chová zhruba 300 druhů zvířat. Nejmenším z nich je mravenec zrnojed. Naopak největším chovancem zoo je pak los evropský.

Projekt “Nová setkání”

Kamzíci ve svém živlu

Kamzíci ve svém živlu

Jak již bylo zmíněno na začátku, Zoo Ohrada své prostory neustále rozšiřuje a modernizuje. V poslední době je zde největším počinem projekt Nová setkání. Pod tímto názvem se skrývá poměrně rozsáhlý areál expozic, který se nedávno otevřel veřejnosti. Jedná se o soubor výběhů, který se zaměřuje na horská zvířata, velké šelmy Palearktické oblasti, faunu euroasijských stepí, ale i evropských a český plazů. Do tohoto projektu patří například zbudování nového velkého výběhu pro medvědy. Expozice s členitým povrchem, umělou skálou, vodopádem, jezírkem, dostatkem stromů i nezbytných brlohů bude pro medvědy učiněným rájem. Zatím ale zůstává prázdná. Brzy však bude obsazena vzácnými medvědy plavými, což je poddruh medvěda hnědého žijícího v horách střední Asie. Ti již brzo dorazí z ruského Jekatěrinburgu a také z Tádžikistánu. Svého nového výběhu se dočkají i vlci a rysové. Obzvláště pro vlky je to již více než nutné. Jejich stávající výběh, který pochází ještě z dob založení zoo, je velmi nedostačující především z hlediska nedostatku prostoru. Vlci v Zoo Ohrada tedy po 75 letech dostanou krásný moderní výběh o rozloze kolem 900 m2 s členitým terénem i dostatkem vegetace, tak aby co nejlépe napodoboval jejich přirozené prostředí. Ke dvěma vlčím samicím (matka a dcera) brzy přibyde i samec, který sem bude přivezen z Polska. I pro rysy je připraven větší výběh, nicméně v porovnání s rozsáhlou expozicí vlků se vám bude jevit stále jako dost malý. Do nového příbytku se ale rysí rodina bude stěhovat později. Minulý týden totiž rysí samička porodila ve starém výběhu 2 mláďata. Třetí novinkou je potom soustava výběhů pro horská zvířata. Té dominuje obrovský výběh pro kamzíky horské, kteří se zde prohánějí na uměle navršené hoře plné kamenné suti a balvanů.

Orlí voliéra

Orlí voliéra

Vedle těchto „malých jihočeských Alp“ se nachází rozlehlá voliéra pro orla skalního, jejíž součástí je i uměle postavené hnízdo. Najdeme zde také malý výběh pro sviště horské. Okolí expozic je pak osázeno horskými druhy dřevin a bylin tak, aby co nejlépe navozovalo atmosféru vysokohorského prostředí. Další zajímavým pavilonem, který byl vloni otevřen veřejnosti v rámci zmiňovaného projektu, je terárium plazů Evropy. To se soustřeďuje především na druhy plazů, které můžete potkat i u nás. To ale rozhodně není všechno. Obyvatelkami tohoto pavilonu jsou například i stepní agamy ze střední Asie nebo vodní želvy kaspické. Pavilon však ještě není zcela dokončen. Stále se pracuje na přípravě terárií pro plazi teplejších oblastí a to hlavně Balkánu a Severní Afriky.
Jak vidíte, návštěvník se jistě nebude při procházce zoologickou zahradou Ohrada nudit. Tak se zajděte trochu přírodovědně vzdělat a zpříjemnit si den výletem. Na Hlubokou to máme z Budějc, co by kamenem dohodil, a ve zkouškovém je přece vždycky na takové kratochvíle nejvíc času!
A jestli jste zvědaví, jakoupak kamarádku jsme to našemu Svrapovi pořídili, počkejte si. Brzo se všechno dozvíte a záhadnou krásku Vám brzy představíme.

Za ochotu a poskytnutí informací děkuji Romanu Kösllovi ze Zoo Ohrada.

Isa Okřinová
foto: Kuba Vondruška