Ach to osamostatňování

http://i.lidovky.cz/09/061/lngal/ABC2b7e14_hypoteka.jpgDěti touží být co nejdříve dospělé, dospělí by zas dali všechno za to být zase alespoň na chvíli dětmi. Kdo se má líp? Děti, které „nemusí nic řešit“, nebo dospělí, kteří „si mohou dělat co chtějí“? A když už jsme ti dospělí, pojďme se podívat na to, co čeká v naší zemi člověka, který si chce zařídit vlastní bydlení. Co obnáší koupě nemovitosti a zajištění hypotéky? Pokud si říkáte, že tohle všechno je ještě daleko vězte, že je to blíž, než si myslíte… Nebo vážně hodláte zůstat rodičům na krku do pětatřiceti?

Mnoho lidí sní o prostorném, dřevěném, nízkoenergetickém, soběstačném domě s velkou zahradou, krajinou všude kolem a zároveň v dosahu města. Když se však sny začnou potkávat s realitou, pro růžové brýle již není místo…

 Zaprvé, stavebních pozemků není nekonečně mnoho. Jejich cenu ovlivňují následující faktory: vzdálenost od města, zasíťování, velikost, orientace ke světovým stranám, dispozice okolí, atd. Za dobrý pozemek zaplatíte asi jako za starší dům. Před rozhodnutím postavit si vlastní dům ještě zvažte – skutečně chci další kus planety zastavět dalším domem?

Stavbě domu se ale dnes věnovat nebudeme. Pojďme se podívat na to, jak to chodí při koupi již postaveného domu.

Sami, nebo přes realitku?

Existuje nekonečné množství realitních kanceláří, které zprostředkovávají prodej ještě nekonečnějšího množství nemovitostí. Má to svoje výhody. Dobrá realitka, resp. dobrý makléř za vás zařídí všechny otravné formality jako smlouvy, přepisy, případně financování. Však ne každý realitní makléř je dobrý. Navíc, realitka se umí náležitě ocenit, takže za tu srandu zaplatíte tak cca o 100.000Kč víc, než kdybyste si to celé zařizovali sami.

Poměr cena : výkon

Čím levnější, tím lepší, to nás studentská léta naučila. Ideálně v akci nebo se slevou. Od koupě nemovitosti však nic takového neočekávejte. Naopak. Přichází omletá fráze investice do budoucnosti. Zvažte, za jakou cenu chcete něco levného. Přímo u hlavní silnice? V blízkosti skládky? S lokálním vytápěním? S vlhkostí? S původním vybavením? S dalšími domy nalepenými kolem? S mizernou dopravní dostupností a bez občanské vybavenosti? S exekucemi?

Kde na to vezmu?http://onlinehypoteka.net/upload/3.jpg

A teď přichází ta největší zábava. Podporu mladých rodin od státu rozhodně nečekejte. Takže, pokud jste právě nedědili po tetičce z New Yorku, zřejmě vám nezbyde nic jiného, než si vzít hypotéku. Tedy, že banka za vás nemovitost koupí, a vy jí to budete postupně splácet (něco jako nájem). Pokud splácet nebudete, nemovitost propadá bance. Hypotéku si můžete vzít s kým chcete a vesměs na jak dlouho chcete, jen zřídka se však poskytuje na delší dobu, než do 60 let věku. Tedy, pokud si ji berete ve 30 letech, můžete ji mít nejdéle na 30 let. Čili je dobré nijak moc neotálet, než bude pozdě. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že je lepší vzít si hypotéku na co nejkratší dobu, sice za cenu vyšších splátek, ale alespoň to bude dřív z krku. Jenže pozor, je potřeba myslet na dvě věci. Jednak na to, že se může stát, že přijdete o práci, nebo cokoli jiného a nebudete na splácení mít. A to se nízká splátka bude sakra hodit. A jednak zvažte, že čím nižší splátky budete mít, tím více můžete šetřit bokem a hypotéku pak po nějaké době celou najednou doplatit a tím celkem dost ušetřit.

To hlavní, o co u hypotéky běží, je úrok. Jednoduše řečeno, čím nižší, tím lepší, tím méně bance přeplatíte. Prý jsou v současné době úroky na velmi nízké, výhodné úrovni. Já teda nevím, ale pokud si půjčuju 2.500.000Kč a mám ve finále zaplatit 4.000.000Kč, to se mi jako nijak extra výhodné nezdá. Nebo je to ve světě peněz vážně takhle drsný? Velký rozdíl v úroku je pak taky v tom, jakou výši hypotéky potřebujete. Zda 100% kupní ceny nemovitosti, nebo třeba jen 85% (viva la stavební spoření od rodičů). Než banka hypotéku odsouhlasí, pořádně si žadatele proklepne. Jaký máte čistý měsíční příjem, jestli máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebo nejste ve zkušební nebo výpovědní době, nebo třeba jestli máte či jste měli nějakou jinou půjčku. Je to paradoxní, ale jiné finanční závazky, které musíte plnit, jsou jakýmisi body navíc. Banka ráda vidí, že už jste se jinde osvědčili, že umíte včas splácet. V každém případě a z vlastní zkušenosti radím – nedomlouvejte si hypotéku v bance na pobočce sami. Najděte si nějakého, ideálně známými prověřeného poradce, který vám jednak vše vysvětlí a jednak za vás spoustu věcí (výši úroku) domluví tak, jak byste to sami, jakožto neznalé vyjukané bytosti na přepážce, nikdy nezvládli.

Do začátku si pak mj. připravte peníze na odhadce, přepis v katastru nemovitostí, poplatek za zpracování hypotéky!!!, poplatek za čerpání na návrh na vklad zástavního práva, pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti….. prostě se připravte, že teď už budete jenom platit 🙂

Tak co, chcete se teď vrátit do dětství ještě více, než předtím, nebo ta sladká svoboda za tohle všechno stojí?