ADVENT V AJG NA HLUBOKÉ A NOVINKY PŘIPRAVOVANÉ PRO NÁVŠTĚVNÍKY V DOBĚ VÁNOČNÍ

Hluboká za vlády PODZIMU

Hluboká za vlády PODZIMU

V neděli začal advent a v expozici gotického umění jakoby všechno ožilo. To lidská srdce se otvírají prastarému příběhu: Anděl navštívil Pannu Marii, sdělil jí důležité poselství a ona počala z Ducha svatého. Setkává se se svou příbuznou Alžbětou a dítě se radostně pohnulo v jejím lůně. Čekání narození malého děťátka naplňuje člověka bázní a zároveň touhou. A tady – mezi obrazy tohoto příběhu jakoby se čas zastavil. Pastýři znovu shánějí svá stáda, králové pozorují oblohu a svatý Josef přemýšlí, kam večer s Marií hlavu složí. A Maria čeká na děťátko, jako my všichni – malí i velcí.

Naplněna staročeskými roráty čeká gotika na své návštěvníky – mezi dospělými přicházejí i děti a hledají ztracené ovečky, třetího krále a ten nejkrásnější Betlémský dárek.

Lektoři AJG každým rokem připravují velice pěkné a zajímavé  adventní programy pro školy.

O další překvapení se postarají externí kurátoři sbírky starého umění Mgr. Hynek Látal, Ph.D. a Mgr. Martin Vaněk, kteří chystají změny ve stálé expozici FLÁMSKÉ A HOLANDSKÉ MALÍŘSTVÍ 16. – 18. STOLETÍ.  O tom, že to budou změny s velkým Z se  koneckonců můžete přijet přesvědčit sami na vlastní kůži a rovnou to spojit s příjemným výletem s rodinou nebo přáteli , navštívit zámek, kterému kabát od paní Zimy sluší ze všech kabátů ušitých na míru pro  jednotlivá roční období nejvíce (ovšem prvenství si již dlouhá léta až staletí drží pestrobarevný vzor královny Podzimu, který stále flexibilně reaguje na módní barvy 🙂 ). Zkrátka a dobře, tak či tak vánoční atmosféra je v tomto pohádkovém městě všudypřítomná.

Galerie by v budoucnu také ráda oslovila mladé lidi, u kterých, jak všeobecně známo, při rozhodování o tom, jak budou trávit svůj volný čas nehraje kultura zrovna prim.

Povětšinou se u většiny mladých lidí návštěva muzea či galerie nachází na druhém nebo třetím místě žebříčku TOP 10 nejnavštěvovanějších kulturních institucí (bráno od konce 😉 ). Co k tomu dodat, snad jen, že konkurence je opravu veliká a často se jí velmi těžko odolává.

AJG se ale rozhodla tento boj nevzdat a vytvořit klub přátel AJG, jehož členové se budou moci těšit na spousty výhod. O tom jaké výhody to budou se konkrétně se dozvíte již brzy na webových a facebookových stránkách galerie.

Veronika Polnická

Zdroje : facebook AJG ,  Foto : fotoarchiv autorky