Arco aneb lezení, lezení a zase lezení

Garda-malaPokud máte Arco prolezené křížem krážem, v mém článku vás nic nepřekvapí a nemusíte se jím zdržovat. Pro začínající lezce, kteří se chystají vyrazit za hranice naší vlasti a mají o Arcu smíšené pocity, nechť čtou dále. I já měla o této oblasti smíšené pocity. Jedni lezci vám řeknou, že je to nejlepší místo na světě, ale najdou se i tací, kteří vám vyjmenují přespříliš ALE, které tato oblast má. Co s tím? Nezbývá než si udělat vlastní názor a tak hurá do Arca!

Arco je město na severu Itálie poblíž jezera Garda. Mezi lezci je známo jako místo, kde se pořádají závody sportovního lezení pro největší světovou špičku ale i jako místo s nepřeberným množstvím skalek, skal i velikých stěn. Samotné město je poseté obchody s lezeckým vybavením natolik, že o ně doslova zakopáváte na každém metru.

 V našem případě bylo potřeba vybrat lokality, ve kterých si zalezu jak já (jednoduché cesty) tak i zbytek výpravy. Val Lomasone jakožto oblast s pěti sektory, z toho jeden dětský s cestami o obtížnosti v rozmezí 2 – 5c, byl pro nás naprosto ideální. Většina cest je zde výborně zajištěna, včetně těch jednoduchých, a tak si i ti největší bázlivci mohou trénovat tahání cest. Val Lomasone je, myslím si, ideální místo pro rodinu s dětmi. V místě parkování, které se nachází asi 5 min chůze od skal, si můžete zdarma vzít vlastního průvodce, kde naleznete všechny sektory. Asi 300 m od parkoviště je velice pěkná picnic area Le Porcil s pitnou vodou, wc (mísu ale nečekejte), sezením, přístřeškem a kuchtíci ocení několik kamenných ploten na vaření. Místo na kempování to není, ale když večer přijedete, přespíte a ráno se hned sbalíte, tak by mělo být všechno ok. Je to i oblíbená destinace místních, kteří zde s oblibou dělají velké akce, nepočítejte tedy s tím, že zde budete o samotě. Večer vám na dobrou noc zahouká puštík obecný. Ten vám sice zahouká i v Budějcích, ale je to hezké.

arco-hrad

Až k nebesům

Další den jsme se flákali po Arcu a koupali se v Gardském jezeře (Lago di Garda). Jedná se o největší italské jezero o rozloze 369,98 km2, které je napájeno řekou Sarca. Kolem jezera se tyčí hory až 2000 m vysoké a jezero se tak stává neskutečně fotogenické snad z jakéhokoliv pohledu. Voda je chladná a nádherně čistá.

 Následovalo lezení v oblasti Nago, která si získala mé srdce hned z několika důvodů. Najdete zde 6 sektorů s cestami všech obtížností. My lezli v Central sektoru a v sektoru Spleen, kde bylo několik cest obtížností 5b, 5c velice dobře lezitelných i  zajištěných. No a ten výhled na jezero Garda z vrcholu cest byl tou největší odměnou. Cesty nebyly vůbec oklouzané a každý chyt vás tak spolehlivě udržel. Návštěvu vřele doporučuji.

 No a dostáváme se k poslední námi navštívené oblasti La Gola severněji od Arca v blízkosti jezera Toblino. La Gola je zároveň přírodní rezervací a nejjednodušší cesty začínají na obtížnosti 5c. Pokud nepočítáme jednu kraťoučkou 4a, kvůli které nemá smysl, sem vážit cestu. Pro mě tedy lezení na hranici možností o čemž svědčí pouze jediná vytažená cesta. Oblast je zřejmě velmi oblíbená a cesty jsou poměrně dost oklouzané (aspoň ty lehčí, co jsem zkoušela).

 Ve zkratce nejlépe hodnotím a jedničku dávám lezení v Nagu (pěkné neoklouzané cesty lehčích obtížností a boží výhled). 1 mínus získává Val Lomasone s množstvím opravdu jednoduchých cest. La Gola z mého pohledu dostává 2 za oklouzané cesty, nicméně pro zdatnější lezce je zde určitě pěkné lezení.

 A jsme na konci našeho čtyřdenního výletu a jedno je jasné. Nebyla jsem zde naposledy. Oblastí je tu opravdu mnoho (tyto tři jsou jen špičkou ledovce), jsou sportovně odjištěné a tak je pochopitelné, že zde potkáte mnoho lidí. Chápu tedy výtky lezců samotářů, kteří raději užívají ticha a soukromí, že mají k Arcu výhrady, nicméně kdo má společnost rád, určitě bude spokojen.

Mějte se fajn, užívejte léta a hlavně lezte!

Saša Průchová

Zdroje: lezecký průvodce: M. Manica, A. Cicogna, D. Negretti, 2010: Arco rock, Verstane Sud