Asijské střípky: Indonésie, Bali, Vietnam

bali-rice-fields

Malajsie je nádherná. Kuala Lumpur se svojí dominantou Petronas Twin Towers, Batu Caves, město Malaca, ostrov Langkawi… Všude bylo krásně a všechno to zůstane hluboko v mém srdci.  Ale byla by přece škoda nevyužít příležitosti a nepodívat se trochu i po okolí. Vždyť přeci Singapur, Indonésie i Vietnam mají také co nabídnout…

 

singapur-marina-sand-bay-hotel

Marina Bay Sands Hotel v Singapuru

Po skončení stáže v Malajsii (Lucčino vyprávění o Malajsii si můžete přečíst zde) jsem se vydala na klasický „backpacking“ po okolních státech. První cesta směřovala do Singapuru, který je od Kuala Lumpuru vzdálen jen 40 minut letu nebo 5 hodin autobusem. Na rozdíl od Malajsie, kde je život relativně klidný, nikdo nikam nespěchá a všechno od jídla po oblečení je pro středoevropana neskutečně levné, Singapur připomíná spíše asijský New York. Největší dominantou je Marina Bay Sand hotel s luxusním The Infinity Pool na své střeše.

singapur-the-infinity-pool-in-marina-sand-bay-hotel

The infinity pool na střeše hotelu Marina Bay Sands v Singapuru

Do Singapuru jsem jela mimo jiné na Singapore Fashion Week, který se konal právě v Marina Bay Sand hotelu a musím potvrdit, že právem dostal označení jeden z nejluxusnějších hotelů světa. Takže po nocích strávených ve společných noclehárnách hostelů docela příjemná změna. Zajímavostí je, že v celém městě nikde neseženete v obchodech žvýkačky. Proč? Singapur, neboli „Fine City“, má striktní systém pokut. Za odplyvnutí na ulici, přecházení ulice mimo přechod či napojení se na cizí wifi je pokuta až ve výši 5000$ SD.

 

Jeden z posvátných chrámů na Bali v Indonésii

Jeden z posvátných chrámů na Bali v Indonésii

Mým dalším cílem byla Indonésie, a to konkrétně turisticky vyhlášený ostrov Bali, který jsme projeli od severu na jih. Mezi must-see places, kromě malebných pláží, určitě patří sopky Mount Agung a Mount Batur, centrum tradičního umění Ubud s opičím pralesem, hinduistické posvátné chrámy (tzv. temple) rozeseté po vnitrozemí ostrova a pro Bali typická rýžová pole. Zajímavostí je, že obyvatelé Bali odevzdávají až 60% svého platu na náboženské a kulturní účely a tradice. Na jihu ostrova se určitě vyplatí zaplatit si lekce surfování, severní pobřeží je díky klidnému moři naopak rájem pro příznivce potápění a šnorchlování.

 

Vietnam-Nha-Trana-Budha-statue

Vientam – socha Budhy

Poslední zastávkou před odjezdem domů byl Vietnam, kde přišel i můj první kulturní šok za celé dva měsíce. Vliv komunismus pozná turista hned na první pohled – nefungující facebook a bankomaty, plakáty s propagandou, nulové znalosti angličtiny místních obyvatel a celkově na každém kroku žádné stopy západní civilizace. Země má své kouzlo, ale v porovnání s Evropou je zaostalejší minimálně o 50 let.

Vietnam-co-chi-tunnels

Jeden z mnoha vstupů do Co-Chi-Tunnels ve Vietnamu

Během týdne jsme procestovali jižní a centrální Vietnam, především tedy devíti milionové Ho Chi Minh City (tzv. Saigon), Cu Chi Tunnels jako památka z vietnamské války, deltu Mekongu a přímořské letovisko Nha Trang. Vietnamci i Vietnamky jsou neskutečně malí a drobní. Všude jsem si tak se svou konfekční velikostí 38 a výškou 161 centimetrů připadala, jako naprostý obr. Ve Vietnamu mě sice překvapilo mnoho věcí, nejvíce však davy ruských turistů a zástupy mladých Evropanů přijíždějící vyučovat angličtinu v místních školách.  

 

bali-monkey-forest

Bali Monkey Forest

Cestování obecně je po Asii daleko snazší a levnější, než po Evropě. Nejdražší položkou je vyřízení víz, na druhou stranu low-cost aerolinky Asia Air nabízejí letenky po téměř celé Asii za pár euro. Ubytování v hostelech se dá sehnat za několik dolarů včetně snídaně složené z mnohem více místních dobrot než jen klasických evropských toastů, másla a džemu, a vždy potkáte zajímavé lidi ze všech koutů světa.

Jak bych zhodnotila své asijské dobrodružství? Tak tahle část světa mně učarovala natolik, že se po dopsání své diplomové práce na Maastricht University vracím zpět minimálně na rok, tentokrát už ale ne na neplacenou stáž, ale regulérně pracovat. Neskutečná kulturní rozmanitost, barevnost, gastronomie, teplo, vůně, moře a nově vytvořená přátelství mi chybí už teď.

Lucie Lacinová

foto: Lucie Lacinová

 

 

bali sunset, kuta beach

Lucka a západ slunce na Bali – Kuta Beach

Lucie Lacinová vyprávěla o své i stáži a zejména cestování po Malajsii a okolních zemích také na cestovatelském večeru „Na skok v Malajsii“ pořádaném studentskou organizací AIESEC v úterý 19. 11. v čajovně U Robinsona v přízemí koleje K4. Pokud i Vás zajímá cestování po zemích spíše vzdálených než blízkých a chcete si poslechnout povídání a sami si třeba i popovídat tentokráte o Rusku, není nic jednoduššího, než přijít 10. 12. od 19:00 opět do čajovny U Robinsona. Společně s hromadou fotografií a zážitků se na Vás bude těšit Zuzana Bendíková, hlavní protagonistka dalšího cestovatelského večera organizace AIESEC České Budějovice tentokráte s názvem „Na skok v Rusku“. Vstup je samozřejmě volný 😉

 

No a pokud Vám třeba nestačí jen pasivně poslouchat, ale potřebujete, chcete ba přímo dychtíte zažít něco podobného na vlastní kůži, není nic jednoduššího než kontaktovat AIESEC České Budějovice na [email protected], chopit se příležitosti a vycestovat…