Až pod kůži!

az_pod_kuzi Je tady jaro, teda zatím jen podle kalendáře, ale i tak dříve nebo později přijde doba, kdy začneme odkládat zimní bundy a vrstvy oblečení a pak to opět přijde! Tu vykoukne zpod rukávu kousek, tu je díky tílku vidět celé dílo…a co teprve v létě. Řeč není o nějakých podivných znameních (i když pro někoho možná i ano), ale řeč je o tetování.

A proč tetování v rubrice, která se zabývá oblékáním? Protože to je přesně ta otázka, která se mi čím dál častěji dostává na mysl: Chápeme tetování jen jako součást našeho oděvu nebo pro nás má hlubší smysl? Osobně se kloním spíše k druhé možnosti, ale jelikož mě zajímal i pohled ostatních, méně závislých na tomto “trápení těla”, tak jsem se opět rozhodla pro malou anketu, která sestávala z těchto otázek:
1. JAKÝ JE TVŮJ OBECNÝ POHLED NA TETOVÁNÍ? LÍBÍ/NELÍBÍ/ODSUZUJEŠ/NECHÁPEŠ APOD. PŘÍPADNĚ PROČ TOMU TAK JE?
2. VNÍMÁŠ TETOVÁNÍ JAKO MÓDNÍ DOPLNĚK, SEBEVYJÁDŘENÍ NEBO JEN TOUHU VZBUDIT POZORNOST?
3. JAKÝ DRUH TETOVÁNÍ SE TI LÍBÍ?
(Opět ráda přijmu i vyjádření od čtenářů…aneb potěšte mě svým komentářem!)

az_pod_kuziDosti mě potěšil fakt, že většině dotázaných se tetování líbí, i když to samozřejmě nutně neznamená, že touží propůjčit svou kůži tatérovi. Nejčastější argument, kterým se obvykle ohání i generace našich rodičů, je vzhled tetování ve stáří. Přiznejme si otevřeně, že ani s tetováním ani bez něj to prostě příjemný pohled už nebude, takže nač se tím více zaobírat. Nemyslím si, že by věk byl vůbec nějak rozhodující v tomto směru, takže věty typu: “Na to už jsem přece stará!” nechme našim babičkám anebo ještě lépe prababičkám. Dalším rozhodujícím faktorem bývá to, že tetování jen tak nesundáte, což mu propůjčuje zvláštní kouzlo (o bolesti nemluvě).

  ”Na tetování je ale krásný, že se nedá svlíknout, proto ho vnímám                                                                                         taky trošku jako deníček. Každá kérka je kousek historie.”

Další potěšující skutečností bylo, že jsem se zřejmě ptala “osvícených” lidí a neobjevila se ani známka předsudku! Spojitost mezi tetováním a určitým sociálním vyloučením tedy naštěstí mizí a klasické rčení, že člověk bude vypadat jak z kriminálu, nepřišlo na mysl nikomu. Tetování je dnes chápáno různě, což je dáno i tím, že se z něho stává pomalu ale jistě masová záležitost a za chvíli bude odlišný spíše ten, kdo má čistou kůži. Tetování se tedy stává určitou kombinací módního doplňku, sebevyjádření a touhy po vzbuzení pozornosti, i když je jasné, že je dosti individuální, co u koho více převládá.

“Tetované ženy jsou nemálo sexy, když samozřejmě ví kde a co mít!”

az_pod_kuziA to je přesně to, oč tu běží “kde a co mít”?! Z vašich odpovědí vyplynulo, že už poněkud odezněla doba motýlků, hvězdiček, podivných ornamentů nad sedací částí těla, ostnatých drátů či delfínků. Většina z nás hledá v tetování nějakou symboliku, byť může být jasná pouze jeho nositeli. K výčtu bych s dovolením ještě přidala tribal, je to sice můj čistě subjektivní názor, ale pořád nechápu smysl těchto většinou nic neříkajících černých ornamentů.
A co se naopak líbí? Poslední dobou se ke slovu hodně dostává minimalismus a abstrakce či tetování, které vystihuje tahy štětcem či tužkou. Stále v oblibě přetrvává oldschool a spíše černé provedení. Prostě a jednoduše, už nejde o explicitní vyjádření, ale i o umělecky ztvárněnou formu (i když nad některými kusy se dá velmi silně polemizovat). Především se hodnotí originalita, osobní vklad, protože podle mého skromného názoru naštěstí ještě nejsme tak daleko, abychom tetování brali jen jako součást oděvu, která pro nás nemá větší smysl než přilákání pozornosti (pozn. možná jsem naivní).

Tento článek je takový menší “oslí můstek” k tomu, co přijde příště, kdy napravím deficit kritiky konkrétních obětí…těšte se!

zaujatá
Markéta Veselá