Bavorsko-česká zemská výstava 2016/2017

Svět umění ve zkratce ….

Jaká výstava se chystá pro následující turistickou sezonu ? 

Zástupci politické a kulturní sféry iniciovali konání první bavorsko-české zemské výstavy„Císař Karel IV.“. Bavorský ministr kultury Dr. Ludwig Spaenle podepsal příslušnou smlouvu začátkem března.

Přeshraniční zemská výstava u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. bude k vidění od května do září 2016 v Praze. Poté od října 2016 do března 2017 v Norimberku. Koncept výstavy vypracoval Dům bavorských dějin (Haus der Bayerischen Geschichte), Germánské národní muzeum (Germanisches Nationalmuseum) v Norimberku a Národní galerie v Praze. Pro výstavu v Praze budou využity prostory Valdštejnské jízdárny, která byla po dlouhé rekonstrukci v roce 2000 opět zpřístupněna veřejnosti. Těšit se můžete na spousty zajímavých děl. Mezi exponáty nebudou chybět věžové relikviáře ( tzv. PARLÉŘOVSKÉHO TYPU)  a ani ikona byzantské Madony Aracoeli, kterou Karel IV. přivezl z Říma. Ikona byzantské Madony Aracoeli je dochována ve dvou kopiích (jedna z nich vznikla v dílně Mistra Osvalda).  Sběratelství  římského císaře a českého krále Karla IV. bylo totiž velmi nápadně orientované na byzantské umění.

Bližší informace o první výstavě Svobodného státu Bavorsko a České republiky naleznete v následujících odkazech nebo můžete zkusit Národní galerii v Praze a BBKult v Schönsee (Bavorsko).

Zdroje odkud byly převzaty informace :

Stránky Regionálního sdružení obcí a měst Euregia Egrensis

https://www.hdbg.eu/presseportal/web/index.php/start/meldung/ordner_id/70/id/360 

http://www.euregio-egrensis.de/home.htm

Zde najdete vše podstatné a bohatý obrazový doprovod.