Bez obalu o tom, jak se prodávají potraviny bez obalu

bezobaluNedávno mě na internetu zaujal článek o nově otevřeném obchodě v Praze, ve kterém jsou k dostání potraviny bez obalových materiálů. Místo toho, abyste si kupovali odpadky, tak koupíte jen to, co opravdu spotřebujete. Ačkoliv jinde ve světě už takové obchody nejsou žádnou novinkou, já osobně jsem o tom zaslechla poprvé. Že jste o tom také ještě neslyšeli? Tak čtěte dál.

Dnešní konzumní společnost ráda se vším plýtvá. Takovým každodenním plýtváním je třeba jen obyčejný nákup, ze kterého dobrou polovinu vyhodíme do koše, protože vedle samotných potravin jsme si koupili taky tunu plastů a jiných obalů. Omezit plýtvání a zbytečnou produkci odpadků se snaží řada projektů, které se zaměřují na prodej potravin bez obalových materiálů.

První takto koncipovaný projekt u nás se jmenuje Bezobalu a je dílem novináře Petra Hanzela a realitního makléře Ondřeje Tesaře. Jejich snahou je zavést na český trh prodej nepodléhající konzumnímu trendu „nakup a vyhoď!“. V jejich novém pražském obchodě můžete nakupovat potraviny na váhu do znovupoužitelných obalů, aniž byste tak zatěžovali životní prostředí. Kromě toho obchod nabízí většinu potravin v biokvalitě.

Bezobalu

Bezobalu

A jak to funguje? Abyste si v obchodě Hanzela a Tesaře mohli nakoupit, musíte si přinést vlastní nádobu, do které vám potraviny naváží. Pokud zapomenete, jsou v obchodě k dispozici látkové nebo papírové sáčky k opětovnému použití. Za ty si ovšem zaplatíte 10 – 60 Kč.

Počítat musíte také s tím, že v obchodě neseženete všechno. Vybrat si můžete ze základních potravin jako je rýže, těstoviny, mouka nebo luštěniny. V budoucnu by prodejci rádi rozšířili sortiment o přírodní drogerii a krmivo pro domácí zvířata. Prozatím je ale vše jen ve fázi zkušebního prodeje, který má otestovat, jestli je na tento inovativně-tradiční přístup český trh připraven.

Další vývoj projektu Bezobalu je čistě v rukou potencionálních zákazníků. U našich západních sousedů se bezobalový prodej osvědčil a obchody už nabízí plnohodnotný sortiment jako v klasických supermarketech. Takže pokud i u nás projeví lidé zájem, mohli bychom se dočkat něčeho podobného.

Co myslíte? Udrží se bezobalový prodej na českém trhu? Ocenili byste takový obchod třeba tady v Budějovicích?

Text: Terka Vlasatá

Foto: Bezobalu.org