Bluesová královna přivezla do Budějic něhu i pořádný rockový nářez

Ve středu 15. dubna zavítala do českobudějovického klubu Highway 61 kanadská bluesová zpěvačka Layla Zoe, v hudebním světě přezdívaná jako Canada´s Darling of the Blues. Rusovlasá dáma s hlasem silným tak, že by mohl bourat domy a zároveň tak něžným, že by s ním mohla obejmout celý svět, dorazila do jihočeské metropole již podruhé, aby opět uhranula publikum svým neskutečně energickým a emotivním vystoupením. Se svou tříčlennou kapelou rozpoutala v Highwayi atmosféru jako na Woodstocku.

Layla Zoe je uznávanou kanadskou bluesovou zpěvačkou, která je díky své barvě hlasu a nespoutanému projevu často přirovnávána k pěvecké legendě Janis Joplin. Vydala již nespočet alb, absolvovala obrovské množství koncertů a její alba pravidelně získávají velmi prestižní ocenění. Kromě hudební produkce se také věnuje psaní poezie a své básně nedávno vydala ve sbírce s názvem Diary of Firegirl. Hudebním žánrem rozhodně nejlépe zapadá do škatulky blues, které v jejím podání dostává nekonečně mnoho podob. Ať už je to tradiční svižné blues plné energie nebo tklivé bluesové balady, z kterých Vám běhá mráz po zádech. Často se v její tvorbě objevují i prvky houpavého a hravého funky.

Layla2Bluesová bohyně přilákala do budějovické Highwaye velké množství hudební nadšenců, které rozhodně odměnila naprosto fenomenálním vystoupením. Zhruba půl hodiny před vystoupením se jen tak nenápadně mihla klubem s vlasy staženými do drdolu v úsměvném puntíkatém overálku a hned zmizela v zákulisí. O půl hodiny později vstoupila na pódium za doprovodu své kapely jako skutečná diva v dlouhých černých šatech a s dlouhými rusými vlasy až do pasu. Hned na úvod do nás pustila pecku s názvem I´ve been down, kde svůj hlas jako břitva předvedla v plné parádě a husí kůže, která mi při téhle písni naskočila, jsem se pak do konce koncertu nezbavila. V tempu rozhodně nepolevila a následovaly další 2 písně v podobně svižném rytmu. Vyklidnění přišlo až s nádhernou baladou Gemini Heart, kde nás vyloženě zabalila do něhy. Do přestávky nás pak ještě stihla odzbrojit například mou oblíbenou písní They lie a skvělým coverem Hendrixovy skladby Fire. „Let me stand next to your fire“ s ní zpíval celý klub. Stejná nálož nádhery následovala samozřejmě i po krátké pauze během, které jsme se neustále štípaly, jestli se nám to celé náhodou jenom nezdá a jestli takový příval krásy ještě vůbec můžeme vydržet. A ono to pokračovalo pořád dál. Neuvěřitelnou sílu svého hlasu nechala vyznít ve skvělém Yer blues, aby pak o pár skladeb později s neuvěřitelným citem zazpívala tklivou a jemnou skladbu The Lilly. Při této písni sestoupila Layla z pódia a během zpěvu procházela mezi diváky. Ve světlech reflektorů vypadala jako nějaká víla, které kdybyste se dotkli, rozplynula by se. Publikum se samozřejmě dočkalo i vydatného přídavku. Na úplný závěr pak Layla na pódiu osaměla a zapěla velmi emotivní verzi beatlesovské Let it be, při které se tajil dech, a měli jste pocit, že vám sáhla někam hodně hluboko do duše.

Layla Zoe byla jedním slovem famózní. To, s jakou energií a zároveň obrovským citem dokáže předávat publiku své písně, z ní dělá skutečnou bluesovou královnu. Na pódiu křepčila, tančila, mávala svou dlouhou hřívou a zdálo se, že ta show nikdy nemůže skončit. A k tomu všemu má za sebou kapelu, která rozhodně není jen tak nějakým doprovodným křovím pro tuhle kanadskou divoženku. Všichni tři tvořili absolutně bezchybné a skvěle šlapající těleso, které Layle jistilo záda. Vynikající kytarista Jan Laack na svého bílého Stratocastera vyhrával dech beroucí několikaminutová sóla. Na první pohled nenápadný basák Gregor Sonnenberg neuhnul z rytmu ani o píď a postupně se též osměloval ke skvělým sólovým vyhrávkám. Přesný a nápaditý bubeník Hardy Fischotter pak byl jasnou pomyslnou třešničkou na dortu.

Zkrátka, byl to zase jeden nádherný koncertní zážitek do sbírky. Vám všem, kteří jste taky fandové do téhle muziky, vřele doporučuju. Jestli Layla zase někdy doveze něhu do Budějic, musíte to vidět, slyšet a cítit!

Autorka článku: Isa Okřinová
Autorka jediného autentického fota: Áňa Máňa

  • Manja

    !! Byl to nejniternější koncert ze všech niterních koncertů tohohle vesmíru!