Bouldering nadosah všem přírodovědcům!

zastavkaV prostoru mezi budovami B a C kromě zajímavého projektu fakultní zahrady (http://regent.prf.jcu.cz/zahrada.html) vyrostla nově i bouldrová stěna. Od slavnostního otevření, které proběhlo 22. dubna, mají proto všichni studenti a zaměstnanci Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity jedinečnou možnost seznámit se s lezením, aniž by si museli pořizovat jakékoli vybavení.

            Nejprve začneme obecným úvodem, co to vlastně ten bouldering je. Slovo bouldering má kořeny v anglickém slově „boulder“, česky balvan. Jedná se totiž o lezení na malých skalních blocích nebo balvanech ve výšce pouze několika metrů nad zemí. K takovému lezení tedy není potřeba lano, sedák, ani další jistící vybavení. Pro případ pádu se ale přeci jen hodí nějaká pomůcka, která pád ztlumí. Tou je v případě boulderingu bouldermatka – speciální vyztužená matrace, kterou si k bouldru přinesete na zádech. Z dalších vychytávek určitě oceníte také magnézium neboli mágo – bílý prášek, který si nanesete na ruce, aby vám neklouzaly. Úplným základem jsou ale speciální lezecké boty (lezečky), které vám umožní lépe stát na jednotlivých stupech. Pro začátek ale můžete lézt i v obyčejných sportovních botách.

            skalaPřírodovědecká bouldrovka má ve svém vybavení bouldermatku i mágo, takže si vystačíte jen se sportovním oblečením a botami. Veškeré vybavení bouldrovky včetně lékárničky je uzamčeno uvnitř stěny. Klíče dostanete na vrátnici v budově C po předložení průkazu (ISIC či zaměstnanecký), zároveň je potřeba zapsat se do sešitu. Samotný vstup do prostoru stěny a veškerá aktivita v něm jsou na vlastní nebezpečí. Nesmí se zde kouřit a holdovat návykovým látkám kromě kofeinu a theobrominu. Veškerá pravidla používání stěny jsou vyvěšena přímo na bouldrovce. Jednoduše se chovejte se slušně, buďte opatrní na sebe i na ostatní a nedělejte bordel :).

            Můžete se těšit na hned na několik barevně odlišených cest (bouldrů) lehčí i těžší obtížnosti. Jako „nástup“ jsou označeny chyty, kterých se držíte jako první. Vaším cílem je lézt pouze po chytech jedné barvy až k chytu, který je označen jako „top“. Na ten byste podle pravidel měli dosáhnout ne jednou, ale oběma rukama. Možná to zní složitě, ale sami uvidíte, že bouldrování není žádná věda. Teď už zbývá jen zvednout se od monitorů a jít se trochu protáhnout . . .

Na viděnou na bouldrovce nebo jinde se těší

Jarmila Krásová

Foto: Jarmila Krásová a David Krása