„Buď jak Budějčák,“ hlásá čerstvě vydaná USE-IT mapa Českých Budějovic a Českého Krumlova

Mapa Českých BudějovicPokud náhodou patříte k těm, co o USE-IT mapách ještě nikdy předtím neslyšeli, vězte, že stojí za pozornost. Obzvlášť pokud na svých cestách radši než turistické atrakce poznáváte místní kolorit, tamní lidi a jejich zvyklosti. USE-IT mapy jsou určeny mladým cestovatelům, kterým se naprosto jedinečným způsobem snaží přiblížit dnes už téměř 40 evropských měst. Nejnovějšími přírůstky do party jsou České Budějovice a Český Krumlov.

USE-IT mapy jsou dílem mnoha mladých nadšenců z všemožných koutů Evropy, které spojuje jedna společná myšlenka: ukázat cestovatelům své město vlastníma očima. Místo aby vás tvůrci tahali mezi davy turistů, radši vám dají tip na zašitou hospůdku někde v bludišti městských uliček, kam sami rádi chodí na pivo a kam by směřoval své kroky jen málokterý turista. Mapy jsou cíleně psané velice subjektivně, neformálně a se spoustou osobních doporučení. USE-IT mapy vám zkrátka nejen skvěle poradí, jak se ve městě neztratit, ale hlavně jak zapadnout.

Historie projektu USE-IT map sahá do 70. let minulého století, kdy vrcholila éra hippies a kdy se po městech bezcílně potulovala spousta mladých lidí. Prvotní myšlenkou USE-IT bylo usměrnit je a poradit jim, kam složit hlavu nebo kde se levně najíst. V České republice vyšla první mapa až v roce 2011. Po Praze, Ostravě a Brně se USE-IT mapy dočkaly i Jižní Čechy. Slavnostní křest mapy Českých Budějovic a Českého Krumlova proběhl 9.1. v Horké Vaně.

Křest v Horké VaněNejnovější projekt neziskové organizace Jůzit o.s., která se stará o mapy v České republice, byl netradičně pojat jako 2 v 1. Jedna strana mapy je věnovaná Českému Krumlovu, druhá Českým Budějovicím. „Nalákat cestovatele do Krumlova není těžké, naproti tomu v Budějovicích by se bez mapy zastavil asi jen málokdo, i když je to po cestě z Prahy. V Krumlově je podobná koncentrace turistů jako v Praze, je tedy velmi obtížné objevit něco opravdu místního. Tím myslím místo, kam chodí Krumlováci a ne turisti. Za tím musí cestovatelé do Budějovic. A právě v tomto kontrastu se obě města podporují a doplnují,“ objasňuje koordinátora projektu Kamila Kačmáčková.

Mapa vyšla v nákladu 45 tisíc výtisků a to jak v české, tak v anglické verzi. K dispozici bude na infocentrech obou měst, infocentrech pro mládež nebo třeba v kampu Jihočeské univerzity. Právě studentům je na budějovické straně mapy věnováno hodně pozornosti. A nás jako nezávislý akademický portál samozřejmě nejvíc zajímá a těší právě tahle část. Dle mého názoru se na mapě hezky povedla vystihnout studentská povaha města a vedle funkce turistického průvodce by také mohla posloužit například jako příručka pro prváky.