Budějovický 1/2Maraton očima dvou statečných účastníků z redakce!

OLYMPUS DIGITAL CAMERADo ulic jihočeské metropole se v sobotu večer vydalo více než čtyři tisíce běžců s cílem zdolat trať dlouhou 21,0975 km. Třetí ročník Mattoni 1/2Maratonu se běžel v doslova pekelných podmínkách. Slunce rozpalovalo Budějovice celý den a v některých částech města se teplota i v sedm hodin večer pochybovala kolem 30°C! Nejrychlejším běžcem závodu byl Geoffrey Kamworor z Keni. Mezi ženami doběhla jako první Betelhem Moges z Etiopie. Vedle profesionálních závodníků se na trať vydalo i velké množství amatérů a sportovních nadšenců mezi nimi také dva naši redaktoři! Ptala jsem se na jejich dojmy a tady jsou.

Na obloze ani mráček a teplota téměř na tropické třicítce. Každý normální člověk v takovém počasí prchá z města, nejlépe někam k vodě, a snaží se vykazovat co nejmenší fyzickou aktivitu. Ne tak účastnící 1/2Maratonu. Více než čtyři tisícovky běžců a nespočet diváků zaplavilo v sobotu v podvečer centrum Českých Budějovic v očekávání třetího ročníku 1/2Maratonu České Budějovice. Před hlavním závodem se na trať vydaly rodiny s dětmi. Tříkilometrového dm Rodinného běhu se účastnili závodníci všech věkových kategorií, někteří dokonce v kočárku. Úderem sedmé hodiny večer za hudebního doprovodu Smetanovy Vltavy pak odstartoval hlavní závod.

Trasu půlmaratonu zaplavila masa závodníků. Jako první kolem diváků prosvištěli favorité z Keni. Postupně se objevovali další účastníci. Startovní pole rozdělené podle výkonosti se začalo brzy trhat a profesionálové nechali své spoluběžce daleko za sebou. Kouzlo této akce vidím právě v tom, že se na stejnou trať rozběhnou elitní běžci spolu s amatéry. Zastoupení na půlmaratonu v Českých Budějovicích jsme měli také my. Za redakci Svrapu se závodu zúčastnili Pája Staňková a Vojta Študent. Jak se Pája s Vojtou umístili a jaké jsou jejich bezprostřední dojmy?

Občerstvovací stanice

Boj s horkem

Pája letos běžela svůj druhý půlmaraton. „Letošní půlmaraton byl z mého pohledu téměř opakem toho loňského, pro mě premiérového. Loni se mi běželo parádně, v druhém okruhu jsem ještě měla sílu přidávat do kroku a doběhnout do cíle s úsměvem na rtech a v čase o 15 minut lepším, než na jaký jsem se tipovala. Skoro jsem se až divila, že nepřišla žádná větší krize 🙂 Zato v cíli přišla vlna euforie a pocit, že bych v tom okamžiku dokázala snad všechno :)”

Tentokrát Páju potrápilo horko. „Letos jsem se logicky chtěla zlepšit a tajně jsem si myslela na čas s jedničkou na začátku. Nakonec jsem byla ráda, že jsem do cíle vůbec doběhla. Místo vyplavených endorfinů jsem cítila jen vyčerpání a úlevu, že je to za mnou. Podmínky nebyly ideální, i v sedm večer bylo na můj vkus vedro a už po 3km jsem cítila sucho v krku a příznaky přehřátí. Atmosféra byla opět skvělá, diváci nás táhli fanděním dál, ale síly postupně docházely. Na vině byl ale zřejmě i nedostatečný trénink – to abych to nesváděla jen na rozmary počasí 🙂 Nakonec to bylo o dvě minuty horší než loni. Ověřila jsem si, že ne vždy to jde podle představ, a na zlepšení si budu muset ještě počkat 🙂 třeba do příštího budějckého půlmaratonu 😉

Perličkou na závěr byl kamarád, který si v přihlášce omylem zaškrtl pohlaví žena a pak běžel s velkým fialovým F před startovním číslem na prsou 🙂 Můj obdiv pak patří jmenovitě dvěma bosým běžcům a pak samozřejmě všem ostatním závodníkům, kteří vyhráli boj s časomírou nebo prostě jen sami se sebou!“

Výborný pomeranče a banány

Se skvělým časem 1 hodina a 33 minut se na listinu výsledků zapsal další člen naší redakce, Vojta Študent. Ten hodnotí letošní ročník trochu pozitivněji. „Krásný závod po asfaltu, výborný pomeranče a banány a usměvavé sličné slečny podávající osvěžovací houbičky,” popisuje svoje dojmy Vojta. “Jen jednou za rok člověk může zaplnit silnice během a vypudit z nich auta a to v den Budějovického půlmaratonu. Chlápek s kristuskama a v Ježíšovo hábitu mě nepřestane fascinovat, běžel lehce, snadno, bez potíží, skoro jako v knize Born to Run, doporučuju všem začínajícím i pokročilým běžcům ke čtení!

1/2Maraton České Budějovice 2014

Můj čas 1:33 byl splněním mých předpokladů. Tajně jsem doufal, že to bude pod 90 minut, ale prvních několik kilometrů jsem musel stále předbíhat, a ačkoli jsem se snažil doběhnout týpka s limitem 1:30, nepovedlo se mi to. Do 15. kilometru jsem ho měl stále na dohled, pak se mi bohužel ztratil. Přesto je to slušnej čas, příští rok zkusím pod 1:20, to už je řekněme “běžecký” čas.

Klobouk dolů před holkou, co to na náměstí napálila na plný pecky a přesprintovala mě na cílové rovince. A poklonu skládám staršímu běžci, který na chvostu běžeckého pole zápolil s tratí s takovou vervou, že by dokázal pokořit klidně i dvojnásobnou trať.

A díky živým kapelám – Ať jich je pls další rok VÍCE!!!“ uzavírá Vojta.

Za sebe musím dodat, že můj obdiv patří oběma našim redaktorům a vlastně všem amatérským účastníkům. Jednou to musím taky zkusit 🙂 A co vy? Běháte rádi? A troufli byste si na půlmaratonovou trať?

• Jirka

Respekt, 1:33 je hodně dobrý čas. Kdybys příští rok předbíhal černochy, radši zpomal 😉

• Kuba Vondruška

no a to to chtěl původně Vojta ještě běžet v propagačním svrapím obleku… to by byl panečku teprve čas 🙂

Jinak samozřejmě gratulace oběma svrapoběžcům i všem, kteří to v tom dusnu zdolali