Budějovický Majáles 2014: Co se (ne)povedlo?

The FeudV pátek, přesněji řečeno v sobotu nad ránem, skončil jedenáctý ročník Budějovického Majálesu. Největší nekomerční festival živé kultury v České republice letos opět zápolil s nepřízní počasí. Zápolil statečně a nyní už můžeme s radostí oznámit, že všechno dobře dopadlo. No, skoro všechno. Co se organizátorům příliš nepovedlo? Která kapela nejvíc bodovala? A jaké bylo tancovat mezi kapkami deště? Dozvíte se v našem reportu.

Týden plný Budějovického Majálesu je za námi, a tak nezbývá než rekapitulovat, bilancovat a hodnotit. Jako každý rok i letos se na největší nekomerční majáles v republice hrne chvála ze všech stran. Pozitivní ohlasy zkrátka k festivalu patří, jako Pejsek patří ke Kočičce 🙂 Vzdor úctyhodným výkonům pořadatelů se ale na internetu strhla i vlna negativních reakcí. Majáles zahltil sociální sítě upoutávkami, pozvánkami a jinými vábidly a pro někoho byla taková masová propagační kampaň zkrátka příliš „vlezlá“. Na obhajobu Budějovického Majálesu je ale nutné připomenout, že se jedná o nekomerční festival, který je všem přístupný zdarma. Životaschopnost takového festivalu potom stojí a padá s návštěvností. Ať si říká, kdo chce, co chce, pokud lidi nezaručí účast na nějaké akci tím, že si koupí lístek, špatné počasí je snadno odradí a zůstanou doma. Kdyby na svůj festival pořadatelé tak vehementně a nutno dodat i vtipně neupozorňovali, lidi by opravdu nepřišli.

Co se dělo?

Autokino

Autokino

Přestože páteční hudební program je vždy tím největším lákadlem a vrcholem celého majálesu, Budějovický Majáles, to není jen páteční open-air. Studentské májové oslavy trvaly v Budějovicích celý týden. Všechno to začalo už v pondělí odpoledne. Audiovizuální show v podání budějovického divadelního uskupení Kvelb to večer na náměstí Přemysla Otakara II. oficiálně odstartovala. Není v mých silách rekapitulovat úplně všechno a ani to tuším není žádoucí, takže alespoň namátkou. V úterý sklidilo jednoznačně největší úspěch promítání filmu Constantine na parkovišti pod Dlouhým mostem. Ze středečního programu stojí za zmínku třeba německá kapela Junost nebo piknikové posezení i s houpačkou na Zlatém mostě. Čtvrtek byl hudební předehrou pro velké páteční vyvrcholení. A v pátek to celé uzavřely open-air na Sokoláku a afterparty ve Slavii.

Feud posadili Sokolák na zadek

The Fireballs

The Fireballs

Páteční program si dal za úkol jediné – rozparádit Sokolák. Žádná melancholie, jen poctivý rock’n’roll. A jak organizátoři slíbili, tak se také stalo. Zcela současnou indie-rockovou scénu zastoupenou třeba mladíky The Firearms nebo Talkshow ze Slovenska příjemně osvěžil rock’n’roll padesátých let v podání The Fireballs. Jedna taneční nálož střídala druhou. A i přesto, že po celou dobu Sokolák skrápěl studený déšť, zábavu si nechal zkazit málokdo. A to především zásluhou pořadatelů, kteří se v tomto ohledu opravdu snažili, seč jim síly stačily. Před deštěm se návštěvníci mohli schovat v prostorném stanu situovaném proti hlavnímu pódiu a těm, kteří se nevešli, rozdávali organizátoři pláštěnky zdarma. Ani s příchodem headlinera festivalu, The Feud, se počasí neumoudřilo, a tak nezbývalo než rozbalit před pódiem pořádné dešťové pogo v pláštěnce i bez. Feud si omotali publikum kolem prstu. Když došlo na poslední pecku, šel dokonce celý Sokolák do kolen. Kapela si totiž vynutila oblíbenou koncertní taškařici, kdy museli zpátky na nohy vyskočit na jejich povel všichni společně. Spolu se závěrečným ohňostrojem to byla působivá tečka večera. Říkám tečka, protože pro mě osobně by mohl majáles programem na Sokoláku klidně skončit.

Afterparty ve Slavii – omezená kapacita, problémy s ozvučením a uzavřená společnost v Highway

Budejovicky Majales 2014

Budějovický Majáles 2014

Každá akce má své mouchy, které se ne vždy a ne úplně podaří vychytat, ale upřímně řečeno letošní majáles jich nakupil trochu víc, než bych čekala. Vysoký standard a organizace na profesionální úrovni, tím se právem pyšní amatérský organizační tým Budějovického Majálesu už dlouhá léta. Letos si to ale organizátoři trochu pokazili afterparty ve Slavii. Problémy s hlukem po 22 hodině se rozhodli vyřešit přesunem do vnitřních prostor Slavie. Takový tah byl ale vykoupen omezenou kapacitou lístků. V pátek večer potom vytanuly na povrch další problémy. U vchodu se začala nafukovat fronta nedočkavců, které bodyguardi i s platnou páskou na ruce odmítali pouštět dovnitř. Prý je uvnitř příliš lidí. S páskou press jsem se skrz frontu probojovala. Logiku uvaděčů jsem ale nepochopila, protože sál byl poloprázdný! Dalším zklamáním bylo ozvučení budějovických Vees, které trhalo uši. A poslední kapku si připravil Highway 61, který v době, kdy tam měl začít elektroswing, okupovala jakási uzavřená společnost.

Ze všech těch lapálií, co se letos (a vlastně i loni) Budějovickému Majálesu staly, můžeme vyvodit jednoduché závěry – méně je někdy více. Vážně doufám, že nějaký virus megalomanského šílenství organizátorům nezatemnil mysl a Budějovický Majáles i příští rok zůstane jednou z nejlepších kulturních událostí v republice.

 Text a foto: Terka Vlasatá

  • Vojtěch Študent

    je otázkou, zda Majáles půjde cestou stálého zvětšování se a komercionalizace nebo zůstane stejný “amatérský”. Já jsem jednoznačně pro “amatérskou” verzi i se všemi mouchami, které s tím souvisí