Budějovičtí volejbalisté po roce opět bojují o titul

Po dvaadvaceti kolech základní části i vyřazovacích duelech play-off dospěla volejbalová extraliga mužů do finále. A jaké by to bylo finále, kdyby se hrálo bez Jihostroje? Budějovičtí volejbalisté tentokrát stojí proti silnému soupeři ze severu.  Dukla Liberec, vítěz základní části, vstupoval do finále jako mírný favorit. Přesto se Jihočechům podařilo na liberecké půdě jednou zvítězit a za stavu 1:1 na zápasy se finálová serie přesunula na jih Čech.

Hned první výměna včerejšího duelu dala tušit, že nás čeká aktraktivní podívaná. Úvodní dějství nabídlo na pohled velice vyrovnanou hru. Přesto Liberec postupně ztrácel a do druhého technického time-outu šel Jihostroj už s tříbodovým náskokem. Výborné podání domácích tlačilo Liberec do defenzívy a bodový rozdíl se ještě prohloubil. Za stavu 20:16 si trenér hostů Michal Nekola vyžádal oddechový čas. Následovaly tři body v řadě pro hosty a opět z toho bylo drama. Za vyrovnaného stavu 22:22 došlo na liberecké straně ke střídání a Aleše Správku nahradil Tomáš Hýský. Tato nepochopitelná změna v sestavě se hostujícím nevyplatila. Vyrovnanou koncovku ukončila neúspěšná smeč právě Hýského a Dukla podlehla v prvním setu Jihostroji 23:25.

Začátek druhé sady přinesl další vyrovnané výměny lahodící oku diváka. Bojovalo se o každý bod a obětavými zákroky se nešetřilo ani na jedné straně. S vypjatou atmosférou a diskutabilními verdikty rozhodčích v polovině druhého setu si lépe poradil Liberec. Domácí se trápili hlavně v obraně, kterou svými skvěle promyšlenými nahrávkami zcela rozložil liberecký Janouch. Smečaři Dukly pak už měli proti jednobloku snadnou úlohu. Habrovi se na druhé straně moc nedařilo a svým snažením spíš nechával vyniknout liberecké blokaře. Koncovka setu byla už čistě v režii hostů. Oddechový čas domácích za stavu 24:19 už na výsledné výhře Liberce v druhém setu nic nezměnil.

Ze strany hostů to ale bylo vše. K dalšímu vývoji utkání už měli co říct pouze domácí. Dukle jakoby došla šťáva a forma si odskočila na dovolenou zřejmě zpátky na sever. Vyprodaná Sportovní hala v Českých Budějovicích hnala svůj tým kupředu a hráči Jihostroje ve třetím a čtvrtém setu sršeli sebevědomím.  Naopak oporám hostujících se úplně přestalo dařit. Frustrace libereckých vyvrcholila žlutou kartou pro Tomáše Hýského. Domácí zabili ještě pár posledních hřebíčků do rakve Dukly v podobě několika přímých bodů z podání a mohli slavit vítězství. Liberec se už do konce utkání nedokázal výkonostně zvednout a stav série je tak po výhře Českých Budějovic 3:1 na sety o bod příznivější pro Jihostroj. Možnost nápravy mají Severočeši již dnes. Finálová série pokračuje čtvrtým zápasem v 18:00.

Sestavy:

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Michálek, Habr, Sobotka, Kuliha, Kriško, libero – Hupka

VK Dukla Liberec: Hadrava, Beer, Burrow, Staněk, Janouch, Správka, libero – Kopáček