Busking do ulic!

buskers_festSemestr sice skončil a po zkouškách se většina studentů rozjede do všech koutů republiky, kultura v Budějovicích ale žije dál. I přes prázdniny bude určitě zajímavé navštívit několik akcí, které se tu chystají. Jednou z nich je Buskers fest. Pro ty, kteří ještě pojem „busker“ nikdy neslyšeli, je třeba vysvětlit trochu blíž, o co vlastně jde. Slovo busker je anglického původu a označuje pouliční umělce všech možných dovedností. Buskers fest je tedy festival pouličního umění. Jeho třetí ročník proběhne 27. – 28. června v centru Českých Budějovic.

Busking se u nás moc nepěstuje. Většinou si pouliční hraní lidi spojují s pochybnými existencemi a ztroskotanci, kteří žebrají trochu rafinovanějším způsobem. V mnoha evropských zemích si přitom pouličních umělců považují a vystupování na ulici sklízí u obecenstva úspěch. Internet je plný videí buskerů. Za pozornost stojí například duo Heymoonshaker. Pár nadšenců, kteří pořádají Buskers fest, se snaží zavést tradici buskingu a zajistit pouličním umělcům lepší jméno i u nás.

Letos se tenhle dvoudenní festival pouličního umění bude v Českých Budějovicích konat už potřetí. Po úspěšné premiéře a neméně povedeném druhém ročníku festivalu do Budějovic znovu přijedou pouliční umělci a po dva dny budou ulice města patřit jen jim a jejich talentu. Co umí předvedou nejen muzikanti ale i divadelníci, kejklíři, tanečníci, básníci a další. Hlavní dění se bude klasicky odehrávat na Sokoláku. Ostatní scény potom budou rozmístěny různě po městě. Na umělce se budete moci přijít podívat například na náměstí, na nábřeží, k divadlu, nebo na Lanovku.

A na co se můžete těšit? Vystoupit na Buskers festu může téměř každý. Výčet jmen umělců, kteří se v rámci Buskers festu představí, můžete nalézt na stránkách festivalu. Je jich skutečně hodně. Z těch známějších vystoupí například Květy, Ty syčáci nebo Budoár staré dámy, všichni z Brna. Rock-folk z Milevska přiveze kapela Ticho de pre cupé band. Dále se můžete těšit na několik místních kapel, například Hodně podně, Vybitou baterku nebo Manilla Joe.

A abych nezapomněla, jedna důležitá informace nakonec. Celý festival je přístupný zcela ZDARMA.

článek sepsala a na celý festival Vás zve Terka Vlasatá