Café Datel: Přes den café, večer bar

10169251_470875893059232_2076990971427039953_n3. října byl v centru města otevřen nový podnik se sympatickým názvem Café Datel. Kavárna a bar v jednom láká na prvotřídní kávu, jedinečnou nabídku ginů, rumů a absinthů a také na vybrané domácí lahůdky v podobě zákusků, pomazánek nebo třeba sendvičů. Všechna ta lákadla a fakt, že se Café Datel prezentuje jako podnik, který v Českých Budějovicích ještě nebyl, mě přesvědčily, abych se tam zašla podívat. Ze své návštěvy jsem si odnesla pár postřehů a tady jsou.

O Café Datel si špitali vrabci (ať to máme druhově trochu pestrý 🙂 ) na střeše ještě dlouho před tím, než se vůbec začal formovat do nějaké fyzické podoby. A důvod? Přece Zuzka a Honza. „Jsme Zuzka a Honza. Milujeme skvělou kávu, nadšené baristy a prostory s duší,“ píše se na webových stránkách Café Datel. Že nevíte, o koho se jedná? Nevadí. Protože hromada dalších lidí to ví. Zuzka a Honza totiž patří do jedné veliké budějovické rodiny, která si říká Budějovický majáles. A je všeobecně známo, že lidi, kteří se podílejí nebo kdy podíleli na Budějovickém majálesu, jsou nesmírně schopní, tvůrčí a zapálení 🙂 . Uznávám, že to už je trochu moc zidealizované, ale něco pravdy na tom je. A tak není divu, že tenhle počin přitáhl pozornost.

Slavnostního otevření se Café Datel dočkalo 3. října a od té doby je v kavárně neustále plno. Lákavé promo a zástup kamarádů zajistily novému přírůstku mezi budějovickými kavárnami úspěch. Vzhledem k tomu, že mám ráda dobrou kávu a prostory s duší, očekávala jsem, že se přidám k nadšeným reakcím, které se na Café Datel po jeho otevření sesypaly. Napsat článek, za který by mě fanklub Café Datel nekamenoval, se mi ale nějak nedaří. Na druhou stranu všechno je jen věc názoru a s tím mým se nikdo ztotožňovat nemusí 🙂 .

Tak tedy pokud si mám oblíbit nějaký podnik, v zásadě se řídím podle několika faktorů – cena, kvalita, místo a prostředí. Ne vždycky v tomhle pořadí, někdy se i ráda rozšoupnu 🙂 . Co se týče Café Datel, nesplněným kritériem je pro mě jednoznačně prostředí. V tomhle případě si myslím, že je motto podniku prostor s duší docela mimo mísu a mělo by být trochu přehodnoceno. Možná jsem staromódní, ale v mých představách takový prostor rozhodně není celý bílý a tak neosobní jako v Café Datel. Vysoko do stropu, okna jako vitríny a velký nečleněný prostor zrovna není z kategorie útulných. Minimalistický design navíc podtrhuje jediná „ozdoba“ na zdech interiéru, nápis: „Nezletilým a podnapilým nenaléváme“, který vás uhodí do očí hned při vstupu do podniku. Recese? Těžko říct. Ale spíš ne. Na to se Café Datel bere příliš vážně. Což je tedy další věc, která mi tak úplně nesedí. Měla jsem z Café Datel nepříjemný pocit pozérství.

10433214_555244387955715_7598134720420295328_n

Můj soukromý názor ohledně interiéru Café Datel samozřejmě není nijak směrodatný a nikoho nemusí zajímat 🙂 . Což ostatně úspěch kavárny potvrzuje. A co podle mě ten úspěch způsobilo? Zaprvé, Café datel se zahnízdil na velice strategickém místě jen pár kroků od náměstí v Piaristické ulici. Zadruhé, bohatou a lákavě vypadající nabídku tam mají za rozumné ceny. A za třetí, kavárna je nekuřácká. Další důvody úspěchu bych mohla ocenit, kdybych měla možnost vyzkoušet víc z jejich lístku, který je možná tím nejzákladnějším kamenem kavárny. Ochutnala jsem pouze pivo (točené Dalešice za 35,- Kč) a kávu (Columbia Caloto Cauca, 100% Arabica). A oboje bylo vynikající. Nemám důvod nevěřit, že zbytek lístku je na tom jinak.

Sečteno a podtrženo, pokud jste moderně založený člověk a nevadí vám bílá barva a sedět na kafi ve výloze, rozhodně doporučuju Café Datel vyzkoušet 🙂

Café Datel má otevřeno po – čt: 8:00 – 22:00, pá: 8:00 – 00:00, so: 9:00 – 00:00.

Text: Terka Vlasatá

  • Kristýna Nohejlová

    Me se treba to vzdusny a otevreny prostredi Datla libi, bavi me sedet a pozorovat deni na ulici. Ale lepsi mi to tam prijde vecer, pres den to obcas pusobi moc nobl, ale to hodne zalezi na tom jaky lidi tam sedi 😉
    Ale musim rict,ze jsem ochutnala z listku dost veci, a vse bylo super. A ac nejsem vegan, libi se mi,ze maji vege buchticky a nahradu zivocisnyho mlika do kavy. 😉