Candido Godoi v Brazílii – dvojčata, Mengele a mutace. Co se doopravdy dělo?

Candido-2BGodoi, zdroj www.take-a-pause.netNa první pohled se toto brazilské městečko zdá být celkem nenápadné. Čítá okolo sedmi tisíc obyvatel a nevyznačuje se žádným kulturním dědictvím, žádným turistickým ruchem ani žádným nalezištěm surovin, které by stálo za něčí pozornost.

Do začátku 20. století nikomu nestálo za větší povšimnutí. Co tohle malé město proslavilo? Jedna zvláštnost by se přeci jen našla. Candido Godoi je po světě známé vysokým počtem narozených dvojčat. V průměru každé desáté těhotenství skončilo porodem dvojčat. Tento fakt ještě obohatila další zvláštnost. Dvojčata byla modrooká a světlovlasá, což nebývají typické rysy brazilského obyvatelstva. Město na sebe tímto nenuceným způsobem přitahuje pozornost médií a různých odborníků.

Dvojčata pro každého

Město se se svým rekordem, co do počtu narozených dvojčat dostává do povědomí různým genetikům i historikům. Dobývá různé příčky v časopisech o lidských anomáliích nebo se o něm rovnou píše jako o nadpřirozeném místě, kde se musí dít něco hrozně nepřirozeného, děsivého a nadlidského. Jak je možné, že se tam rodí tolik dvojčat?twins

Co za tím stojí?

Vzhledem k tomu, že se skutečně jedná o situaci, která není tak běžná, mnoho lidí považuje Candido Godoi za město opravdu pozoruhodné. Toto místo už  zaujalo mnoho lidí, kteří se snažili přijít na kloub tomu, co se tam tedy vlastně děje.

Nejpopulárnější verze

Jedna z teorií – taková ta hodně profláklá – vypráví o nejznámějším nacistickém doktorovi Josefu Mengelovi. Tato postava je všem známá a není třeba se rozepisovat o jeho děsivých praktikách. Jak je známo byl fascinován výzkumem dvojčat. Zabýval se jejich genetikou a pomocí svých výzkumů se snažil přijít na to, jak by německé ženy mohly rodit více chlapců árijského typu, aby se říše mohla, co nejrychleji rozrůstat. Vzhledem k tomu, že většina jeho výzkumných spisů byla ztracena nebo zničena, nedá se přesně určit, co s dvojčaty prováděl za ohavnosti. Všemožné zdroje uvádí různé zvrácené pokusy. Jak ale tohle vše souvisí s Candido Godoi?

mengeleZáhadný doktor

V každém případě se tomuto muži podařilo uniknout z Německa těsně před koncem války a nikdy se nedočkal svého trestu. Mnoho nacistických zločinců tehdy uteklo právě do Jižní Ameriky. Josef Mengele je jeden z těch, který se po zbytek svého života schovával pod falešnými identitami. Určité zdroje uvádí, že dále na tomto území pokračoval ve svém výzkumu ohledně genetiky dvojčat. Některé ženy z Candida Godoi uvedly, že jim v té době jakýsi doktor podával různé medikamenty po dobu jejich těhotenství. Tento doktor dokonce hovořil o možnosti umělého oplodnění, což na tehdejší dobu bylo něco mimořádného. Teorií existuje dnes nespočet. Avšak zrovna tato tvrzení jsou dost rozporuplná. Sice se mnozí domnívají, že Mengele dále pokračoval ve svém výzkumu i na území Jižní Ameriky, ale nikdy se oficiálně neprokázala jeho návštěva ve městě Candido Godoi. Josef Mengele zemřel v roce 1979 v Sao Paulu pod falešnou identitou. Při exhumaci jeho těla v roce 1985 byla prokázána jeho identita na základě testů DNA.

Geny

Jak už bylo zmíněno, město se do povědomí pomalu dostává od počátků 20. století, kdy na sebe začíná poutat pozornost ohledně vysokého počtu narozených dvojčat. Přibližně od téhle doby se ve městě dvojčata začínají rodit a neustále přibývat. Nejpravděpodobnější teorie je ta, která poukazuje na fakt, že dvojčata mají stejného předka. Přeci jen se jedná o malé město, kde se ,,to” nenuceně sem tam ,,zkříží“:-). Navíc se na tomto místě dvojčata začala rodit mnohem dříve, než Josef Mengele uprchl do Jižní Ameriky. Genetici se dnes skutečně pozastavují nad tímto jevem, ke kterému v Candido Godoi dochází. Je již prokázáno, že za mutací, která způsobuje rození dvojčat, stojí společný předek. V Candido Godoi zapracovala dědičnost a dvojčata narozená právě tam, mají skutečně společného předka. I přesto, že ne všechna dvojčata byla modrooká a blonďatá, genetici se dále snaží prokázat, co způsobilo tuhle další mutaci. Dědičnost barvy vlasů a očí je velmi složitá a její další výzkum snad odhalí její skryté stránky, které nám prozatím nejsou úplně jasné. Dalším faktem souvisejícím s dědičností je, že nedaleko Candida Godoi žije mnoho německých vystěhovalců. V tomhle případě už cítíme velkou pravděpodobnost toho, proč narozená dvojčata byla modrooká a světlovlasá. Kromě toho i izolovaná populace německé komunity způsobila nenucené příbuzenské svazky.

imagesVyvrácení jedinečnosti úkazu

Stejný jev byl také zpozorován na Kanárských ostrovech, kde docházelo k podobným situacím, co se týče narozených dvojčat vykazujících tyto znaky. Candido Godoi je však místem známějším právě kvůli šílenému doktorovi známému kvůli jeho morbidním praktikám. Dnes už městečku tuto děsivou pověst jen tak někdo neodpáře, přestože vědecké důkazy ohledně společného předka jsou jasné.

2 až 3 pilulky denně a novorozeně bude modroočko

I já jsem poprvé četla o Candido Godoi jako o místě, kde Josef Mengele pokračoval se svými experimenty a dál se věnoval svému výzkumu dvojčat. Vzhledem k tomu, že jeho praktiky byly ve většině případů spíše morbidní než vědě přínosné, chtěla jsem tuhle fantasy teorii o medikamentech způsobujících rození světlovlasých dvojčat vyvrátit. Na internetu dnes visí mnoho článků o sadistickém nacistovi, který uprchl do Jižní Ameriky, aby unikl svému trestu, a pokračoval ve svém výzkumu. Tyto příběhy jsou poutavé, napínavé, morbidní a dramatické pro široké publikum. Bohužel zklamáni opět zůstávají ti, kteří za těmito jevy v Candido Godoi čekali něco hororového a nadpozemského.

Kdo by si rád čas od času nedopřál doušek podivnosti, děsivosti a hrůznosti:-). Záhady jsou prostě přitažlivé a někdo si je zkrátka nenechá vyvrátit i tím nejpřesvědčivějším důkazem.

Karol Trappová

  • Fanda Lorenc

    Zajímavý článek, víc takových… 🙂

  • Kamienok Piedra

    Zaujímavý článok od nadanej reportérky, už sa teším na ďalší 🙂

  • Honza K.

    Velice pěkný článek, jen tak dál. 🙂