Centrum polární ekologie: Začátek arktické sezony

novy_domecek

Polárníci z PřF otevřeli nový domeček na Svalbardu

V úterý 24. června 2014 se slavnostně otvírala výzkumná stanice Centra Polární ekologie (http://polar.prf.jcu.cz) Jihočeské univerzity na Svalbardu, o čemž jste jistě slyšeli v médiích. Po této oficiální události se polárníci vydali přímo do terénu, kam je na prvních několik dní doprovodil i děkan Přírodovědecké fakulty František Vácha. Tahle neoficiální část je právě námětem našeho krátkého článku.

Na stanici se vydal 4členný tým ve složení Oleg Ditrich, Tomáš Tyml, Saša Bernardová a Jeník Kavan, který měl za úkol zprovoznit stanici pro další letní sezonu. A doplnil nás právě i děkan František Vácha! Kromě zprovozňování stanice jsme společně zvládli i výlet k vodopádu, procházku nejlepší ornitologickou lokalitou v okolí, kde krom kolonie bernešek bylo k vidění i hejno lyskonohů, husy krátkozobé na hnízdech, liška ještě napůl v zimním šatě a mnoho dalšího. Panu děkanovi se také úspěšně podařilo naštípat hromadu dřeva, takže dalších pár dní nebudeme mrznout – díky!

Časté cesty na motorovém člunu a stěhování materiálu ze zimoviště jsme zvládli i díky příhodnému počasí bez obtíží a začínáme se pomalu zabydlovat. Po zimní návštěvě ledního medvěda byl nutný důkladný úklid okolí chaty, kam roztahal rozkousané věci z předsíně. Zprovoznili jsme všechny základní funkce terénní chaty včetně elektroinstalace, přívodu vody z potoka a navozili zásoby jídla.

Celá „děkanská“ akce byla velmi úspěšná, předvedli jsme panu děkanovi těžký život polárníka, vše si vlastnoručně vyzkoušel, aby zjistil, co všechno zde zažíváme. Aby článek nebyl příliš dlouhý a nudný, raději jsme s Františkem natočili rozhovor, kde vám vše podstatné řekne sám!

Od severního pólu zdraví „zvláštní zpravodaj“
Jeník

http://www.youtube.com/watch?v=7wtW4hIN-bo&feature=youtu.be