Češi do toho! Fandíme hokeji, ale tomu podvodnímu!

Breda 2013 voda

Ženský tým Serrasalmus České Budějovice.

Mistrovství světa v ledním hokeji je každoročně nejsledovanější hokejovou událostí, kterou u nás prožívá celý národ. Ale proč jít s davem, když má hokej mnoho podob a fandit se dá i jinde a jinak. V sobotu 2. května se v Českých Budějovicích konal mezinárodní turnaj v podvodním hokeji BUD PIG CUP a to je teprve událost! Chcete vědět, jak turnaj dopadl? A co to ten podvodní hokej vůbec je? Všechno se dozvíte v našem článku, ve kterém mi na moje zvídavé otázky  za podvodní hokejisty odpovídala Jitka Kručinská.

Svrap: Moje první otázka je jasná. Jak se na turnaji umístili zástupci České republiky?

JK: Z mého pohledu si obě naše družstva – ženské a mužské (hrály se dvě divize) – vybojovala hezké umístění. Chlapi skončili 10 z 15, což vzhledem k tomu, jaké týmy přijely, není vůbec špatné. My (holky) jsme skončily 5 z 9 týmů v ženské divizi a máme vážně radost, protože jsme byly rády, že jsme vůbec daly tým dohromady. Dvě důležité hráčky jsme měly v zahraničí, jednu máme na mateřské a druhá je v očekávání, takže jsme dlouho doufaly, že nás bude alespoň šest, abychom vůbec mohly hrát. Nakonec nás bylo dokonce osm!

Svrap: Podvodní hokej je pro většinu smrtelníků celkem kuriózní záležitost. Můžeš nám ve stručnosti představit tento sport a váš klub Serrasalmus České Budějovice?

JK: Podvodní hokej je vlastně sport vzniklý na zakázku. Kolem roku 1954 si ho vymysleli potápěči z Velké Británie, kteří se chtěli přes zimu, kdy se nepotápěli, udržet v kondici a neztratit přitom kontakt s vodou. Vymysleli si tedy týmový sport, který nazvali „octopush“, kde se osm hráčů doslova přetlačovalo o puk. Octopush se pak postupně rozšiřoval mezi potápěčské kluby po celém světě a postupně vyzrál v podvodní hokej. Jako sport je zastupován Světovou podvodní federací (CMAS).

První tým hrající Octopush (Velká Británie)

U nás vznikl tým podvodního hokeje také kolem skupiny potápěčů právě zde v Českých Budějovicích a značnou část tvořili studenti Přírodovědecké fakulty. Kdo konkrétní s nápadem zkusit tenhle sport přišel bohužel netuším… Oficiálně je klub podvodní hokeje v ČR stále jen jeden a to budějovický Serrasalmus, organizovaný pod Svazem Potápěčů ČR. Většinu členů stále tvoří současní a bývalí studenti PřF, ale už dávno to není takový nepoměr. Co platí stále je, že většina z nás se rekreačně věnuje přístrojovému potápění.

Svrap: Ve srovnání s jinými sporty se mu věnuje hrstka lidí. Tedy alespoň u nás. Jak je tomu v zahraničí? Kde má podvodní hokej nejsilněji vybudovanou tradici?

JK: U nás to opravdu hrstka je, zvláště ve srovnání s jinými státy působí naše základna 30 aktivních členů skoro směšně. Ale třeba ve své mateřské zemi (VB) existuje 105 týmů. Celosvětově se podvodnímu hokeji věnuje kolem 14.000 aktivních hráčů. Světovou špičku tvoří týmy z Nového Zélandu, Velké Británie, Francie, Jihoafrické Republiky, Austrálie a Kolumbie.

Svrap: V současnosti jste jediný český klub podvodních hokejistů, což znamená, že abyste mohli hrát zápasy, jezdíte do zahraničí. Většinou to bývá opačně. Začíná se turnaji v Čechách a až když se tým vypracuje, jezdí hrát i za hranice. Berete to jako výhodu, že se svým sportem můžete takhle cestovat?

JK: Jak říkáš… většinou to bývá naopak. Občas si z toho i děláme srandu, že v podstatě každý kdo s námi začne hrát, trochu se snaží a chce jezdit na turnaje, tak se automaticky stává reprezentantem ČR v podvodním hokeji. A to zní skvěle, ne?  Bohužel každý výjezd nás něco stojí, startovné si platíme z klubu, ale na benzín se skládáme a jídlo si každý hradí ze svého. Nicméně musím říct, že to za to rozhodně stojí. Jsme výborná parta a každý výjezd na turnaj je vlastně takový výlet s kamarády. Bonusem pak je to, že si skvěle zahrajeme a zase nás to ve hře posune kousek dál.

DSC_0976

Zápas ženského týmu Serrasalmus České Budějovice na letošním turnaji proti Turkyním.

Naštěstí náš Budějovický turnaj BUD PIG CUP je už ve světe podvodního hokeje docela pojem, takže letos jsme zde měli 22 zahraničních týmů, hráli jsme od rána do večera a nemuseli jsme ani vystrčit paty z Budějek 🙂

Pravdou ale je, že takovým mým zatím nesplněným snem je, aby v ČR existovalo víc týmů, hrála se liga a z ligy pak vzešla opravdová reprezentace, která by se pak rvala o umístění na mistrovství Evropy, Světa nebo možná jednou i na olympiádě 🙂

Svrap: Kromě toho, že je pro mě těžko představitelné, jak probíhá samotná hra, jako diváka mě vždycky zajímalo, jak se dá podvodní hokej sledovat. Potřebují diváci podobné vybavení jako hráči nebo se dá zápas sledovat ze břehu? 🙂

JK: Ta důležitá část hry opravdu probíhá pod vodou a nejvíc akce je samozřejmě vidět pouze tak, že strčíme pod hladinu buď hlavu, nebo alespoň kameru, která pak zápas přenese na suchou zem. Na mistrovstvích jsou on-line přenosy již standardem, ale i některé menší turnaje myslí na diváky a jejich pohodlí a zajistí přenos z pod vody. Sledovat pak dobře nasnímaný podvodní hokej v televizi a sedět v suchu je pak i pro laika atraktivní. Je to akční týmová hra se vším všudy, taktikou, nahrávkami, úhybnými manévry, góly i fauly. No a kromě toho se hraje v plavkách…

Svrap: A moje závěrečná otázka: Má podvodní hokej nějaké speciální požadavky na ty, kteří by si ho chtěli sami zkusit? Pro koho je vhodný?

DSC_0910

Tým Serrasalmus České Budějovice.

JK: Naprosto pro kohokoliv. Jedinou podmínkou je nemít odpor k vodě. Žádné zvláštní požadavky nemáme, plavat s ploutvemi, šnorchlem a maskou naučíme každého. Pak už jenom přidáme rukavici, hokejku a puk a může se jít na věc. Fyzička se postupně zlepší opravdu každému. Ani věk nehraje takovou roli. Hráli s námi dvanáctiletí a našemu nejstaršímu hráči (zdravím Olega) je 65 let a pořád sází góly! Takže kdokoliv chce, může přijít na bazén a podvodní hokej si může vyzkoušet. Scházíme se v pondělí, úterý a čtvrtek v 19:45 u recepce Plaveckého stadionu. Studenti JU mají dokonce možnost zapsat si podvodní hokej jako volitelný předmět KTS/PH.

Tak směle do toho!

Text: Terka Vlasatá a Jitka Kručinská

Foto: Serrasalmus České Budějovice