České Budějovice příští týden přivítají svoje prváky

Tak a je to tady. Prázdninově ospalé Budějovice jsou ty tam, přiřítil se nový semestr. Šiky studentů obsadily jihočeskou metropoli a vlily ji novou krev do žil. Příliv studentů je v kampusu Jihočeské univerzity a jeho nejbližším okolí patrný na první pohled. Ale co ten zbytek? O to, aby se zaplnily také ulice města, místní kluby, kavárničky nebo sportoviště se vynasnaží ambiciózní festival Vítání prváků. Pomyslnou štafetu organizátorů festivalu letos převzal SUD – studentské univerzitní divadlo, a už podle prvních upoutávek je jasné, že se máme na co těšit. Festival se koná druhý týden semestru tedy 6. – 12. října.

A o co se přesně jedná? Vítání prváků je celotýdenní akce určená studentům všech vysokých škol v Českých Budějovicích, která si vytyčila jediný, za to poměrně nesnadný úkol: dostat studenty do centra města. Akce v rámci Vítání budou probíhat na místech, která by podle organizátorů měli prváci poznat, aby hned z kraje získali přehled o tom, kde a co se v Budějovicích děje. Jde zkrátka o to, ukázat novým studentům co nejširší spektrum možností, jak trávit v Budějovicích krásná léta studentská. Kromě toho, že se Vítání prváků bude snažit vylákat studenty „ven“ na nejrůznější akce přístupné zcela zdarma, nabídne také elegantní řešení otázky života vesmíru a vůbec a to, jak si proboha v novém prostředí najít kamarády 🙂

Komiks

Komiks

Lehká dezorientace a tápání ve tmě jsou u nových studentů docela běžné. A ačkoliv se univerzita v posledním roce velice činila, aby co nejméně prváků bloudilo po univerzitním areálu, a instalovala v kampusu velké množství informačních tabulí a směrovek, stále ještě neexistuje žádná šipička, která by ukazovala, kde je poblíž nejlepší hospoda nebo kam vyrazit do města za kulturou. Vítání prváků je tu od toho, aby tenhle malý nedostatek napravilo. No a jak už jsme říkali, protože Vítání má připravit prváky na jejich další roky strávené v Budějovicích, koncipovali ho organizátoři velice „PROjihočesky“. To znamená, že když vyrazíte na nějaký koncert v rámci Vítání a on se vám bude líbit tak, že byste si ho dali ještě jednou, je tu velice reálná šance, že se tak stane. V programu tedy nehledejte žádné zahraniční hvězdy, natož pak nějaké umělce z Prahy 🙂

OrientAkční Express 2013

OrientAkční Express 2013

Festival se sice zaměřuje především na studenty prvních ročníků, z nabitého programu si ale vybere každý. Program bude rozdělený tematicky po dnech. Čeká nás kreativní den, zdravý den, hravý den nebo taky OrientAkční expres a active day. Stručný přehled si můžete prohlédnout zde, kompletní program pak naleznete na webových stránkách festivalu.

Pondělí – OrientAkční Express

Rychlopoznávání Českých Budějovic pod záštitou studenstké organizace AIESEC proběhne hned na úvod festivalu. Večerní program bude patřit uVítací párty v Café Klubu Slávie.

Úterý – kreativní den

V rámci úterního kreativního dne si užijete workshopy, Free stage radia K2, modní přehlídky a večer pak Filmovou párty nebo koncerty studentských kapel.

Středa – zdravý den

Ve středu s vámi Vítání pěkně zacvičí. Pod vedením profesionálních trenérů si můžete vyzkoušet jógu, twerk nebo tai-chi. A aby toho zdraví nebylo zase až příliš, večer můžete vyrazit na další párty, tentokrát Silent Disco

Čtvrtek – active day

Čtvrtek bude patřit prezentaci volnočasových aktivit a večer jak jinak…další párty 🙂

Pátek – hravý den

Páteční den bude nejlepší strávit celý v Beach Areálu u sportovní haly. Na programu tam totiž budou turnaje všeho druhu – volejbal, stolní fotbal, šipky a další.

Text: Terka Vlasatá