Chcete se vzdělávat online? Zkuste portál Coursera

Nebudeme si nic nalhávat, opět nadešel čas, kdy je záhodno alespoň jednou projít studijní materiály a připravit se na zkoušky. Každý má jinou strategii – někdo se učí ze svých poznámek, někomu postačí předložené prezentace, jiní sáhnou dokonce po doporučené literatuře. Jak se učíte na zkoušky vy?  Spoléháte na to, co vám bylo předáno nebo si snažíte rozšiřovat přehled znalostí i z jiných zdrojů? V probíhajícím zkouškovém období vám možná tento příspěvek bude připadat trochu mimo téma, neboť v ideálním případě byste měli mít všechny potřebné informace již dávno po kupě. Nicméně si myslím, že může být inspirací nejen pro ty, kterým nestačí to, co se dozví v hodinách, navíc pouze k tématu, které je předmětem jejich studia.

Díky širokým možnostem, které nám nabízí internet, nemusíme již dnes vysedávat hodiny v knihovnách a pracně načítat či si vypisovat z tištěných materiálů. Je dostupné takřka vše, téměř odkudkoliv. Cílem tohoto článku však není polemizovat o tom, zda je to dobře nebo ne – to by nejspíš vydalo na samostatný příspěvek a já bych se mohla třeba pasovat do role člověka hořekujícího, že „za nás to bývávalo tak a tak a teď je to všechno jinak.“ Spíše bych chtěla poukázat na některé možnosti vzdělávání se, které díky internetu jsou.

Jednou z nich je portál Coursera. Ten nabízí nespočet online kurzů z více než 100 partnerských institucí, mezi nimiž figurují taková jména jako Stanford, Princeton či Yale. Máte tak možnost absolvovat předmět na některé z prestižních univerzit z celého světa, které se do projektu zapojily. Zajímá vás medicína? Můžete se zapsat na kurz Medical Neuroscience či Genomic and Precision Medicine. Nebo třeba Introduction to Power Electronics či Computer architecture pro ty, co raději něco techničtějšího? A co The Science of Gastronomy, Greek and Roman Mythology nebo třeba takový kurz The Music of the Beatles? To vše a mnohem více najdete na vzdělávacím portálu Coursera. Kurzů je v nabídce přes 600 a při výběru je možnost si vyfiltrovat jen ty, které nás zajímají. Na to člověk ale postupně přijde sám a nemá smysl to zde dlouze rozepisovat.

Coursera Statement of AccomplishmentBěžný uživatel (rozuměj ten, který se bezplatně zaregistruje na webu a přihlásí se na kurz, který ho oslovil) obdrží na konci (splní-li podmínky) certifikát (viz obrázek). V některých kurzech je možnost si zaplatit za tzv. Verified Certificate, získat ho můžete ovšem opět až po splnění podmínek. Těmi jsou nejčastěji dílčí testy (obvykle jednou za týden na konci tématického bloku), nejrůznější eseje a závěrečný souhrnný test. Abyste získali certifikát, musíte dosáhnout určitého počtu % – jde tedy o podobný systém jako v běžném studiu, obyčejná „docházka“ zde však nestačí. Délka kurzu se pohybuje od 4 do 12 týdnů, ke každému týdnu je řada materiálů (čtivo a video prezentace). Velkým kladem je to, že kurz je od počátku přizpůsoben online formě a tomu odpovídá i kvalita materiálů, především co se týče video prezentací. Nejedná se o přenosy z běžných přednášek ve velkých posluchárnách s mizernou akustikou, ale o propracovaná videa doplněná ilustrativními záběry, grafy atd. Máte pak až pocit, že máte přednášejícího jen pro sebe 🙂

Valná většina kurzů je v angličtině (najdete však kurzy i čínštině, španělštině, francouzštině atd.), což vidím jako další velké plus. Ti, kteří si věří méně a mají strach, že by přednášky v angličtině nezvládali, nemusejí hned házet flintu do žita – ke každému videu je k dispozici „písemný přepis“. Všechny materiály je možno si stáhnout a průběžně se k nim vracet. Velkou výhodu vidím i v tom, že ke každému kurzu existuje fórum, kde je možno diskutovat o probíraném tématu či upozornit na případné technické problémy. Díky online formě se kurzu účastní nepřeberné množství lidí z mnoha částí světa, z různých sociálních skupin. A právě to vede ke zpestření diskuzí, protože každý má trochu jiný základ, jiné zkušenosti atd. Součástí kurzů bývá také diskuze „naživo“ s přednášejícím či garantem předmětu (tzv. Hangout). Jediné, co si tak zbývá pohlídat, jsou podmínky nutné k absolvování kurzu a jejich včasné splnění. Každý dílčí test má obvykle 2týdenní deadline, pokud ho nestihnete do „expirace“ vyplnit, nezískáte žádné body do závěrečného hodnocení. Pokud kurz nesplnil vaše očekávání, můžete se jednoduše odhlásit či prostě na přednášky „nechodit.“

Webů, které zprostředkovávají zajímavé přednášky, semináře a příspěvky je řada. Ze zahraničních uvedu jeden, který jistě řada z vás již zná – TED (Technology, Entertainment, Design) se sloganem “Ideas worth spreading”. Témata přednášek mají široký záběr – od ekonomiky, inovací, podnikání, vzdělání, přes psychologii, osobní růst, pocit štěstí, až po globální problémy, chudobu, válku či udržitelný rozvoj. Opět si zde můžete vyfiltrovat jednotlivé přednášky na základě hlavní myšlenky, žánru (informativní, zábavná, poučná…) či oblíbenosti. Vybrat si můžete i tzv. playlist, který obsahuje přednášky k určitému tématu – například playlist 11 must-see TED Talks. Přednášky bývají opět obvykle v angličtině, ale jiné jazyky nejsou výjimkou. K jednotlivým videím bývají někdy i české titulky, ale není to pravidlem – znalost angličtiny se tedy vyplatí.

A co vy, milí čtenáři Svrapu? Jsou vám portály jako TED či Coursera povědomé? Či znáte nějaké podobné výukové platformy a pravidelně je sledujete?

Závěrem si dovolím několik rčení, která mají spojitost s učením a vzděláváním se. Tak hodně zdaru u zkoušek a zápočtů a hezké léto!

Učit se znamená objevovat to, co už víš.
Konat znamená demonstrovat, že to to víš.
Učit druhé znamená připomínat jim, že to vědí stejně dobře jako ty.
Všichni jste zároveň žáci, praktikanti a učitelé.

Richard Bach

Učení je jako plavání proti proudu – ustaneš na chvíli a vrátíš se o míli.
Čínské přísloví

Učíme se po celý život. Až na školní léta.
Gabriel Laub

To je věc, kterou dobře znám, dokud se mě na ni nikdo neptá, a kterou zapomenu, jakmile se o ní mluví.
Sebastian Roch Chamfort

 Ach, jak je krásné vědět jednu věc, nebo dokonce dvě!
Moliére

  • Projekt Coursera je virtuálna škola, kde vyučujú odborníci zo svetových univerzít ako Stanford, Princeton, Columbia či Yale. Systém učenia sa podobá na klasický štýl učenia na univerzitách. Vybrať sa dá z vyše tisíc kurzov na rôzne témy. To všetko zadarmo.

    Asi najväčší prínos projektov ako Coursera je minimalizácia nákladov na vzdelanie. Máš k dispozícií kvalitné zdelanie za lacný peniaz. Čo je výhodné pre podnikateľov, samoukov a kvalifikovaných pracovníkov.

    Hlbšie sa tomu venujem tu:
    http://bezbolestneucenie.sk/coursera/