Chřipečka, nebo rýmečka?

Za chřipku většina lidí považuje kašel, rýmu a bolest v krku. Jenže chřipka je stav, který si, na rozdíl od nachlazení, v životě prožije jen málokdo z nás.  Přestože s přicházejícím jarem je už toto téma poněkud pasé, pojďme se na něj podívat z blízka.

Pokud si jdete do lékárny koupit něco na začínající chřipku, s největší pravděpodobností ji vůbec nemáte. Protože pokud byste ji měli, do lékárny byste vůbec neměli sílu dojít a taky – chřipka nezačíná pomalu, prostě udeří.

Oba stavy mají virový původ, jenže: chřipka se projevuje náhle, a to vysokou horečkou, výraznou únavou, zimnicí, intenzivní bolestí hlavy, svalů a kloubů, bolestivým kašlem, rýma se spíše nedostavuje, organismus bojuje tak týden až dva. Nachlazení začíná pomalu (často jedním intenzivním kýchnutím), teplota bývá zvýšená jen mírně, rýma a bolesti v krku jsou typické, organismus bývá za týden v pohodě.  K nákaze dochází stykem s virovým původcem, a to jak přímým (někdo na vás prostě prskne), tak zprostředkovaným (v MHD si někdo kýchnul do ruky a pak se chytil tyče, poté se v tom samém místě chytíte vy a tou rukou se pak nasvačíte).

zdroj obrázku: http://www.ireceptar.cz/res/data/122/014845.jpg

Chřipkové epidemie a pandemie (na rozdíl od nachlazení) stály v historii lidstvo mnoho životů. Chřipka, kromě toho, že se jen tak nedá, může mít spoustu nepěkných následků. Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, antibiotika (bakteriostatické a baktericidní přípravky) tady nejsou co platná. Mohou se podávat pouze jako prevence možných následujících bakteriálních zánětů průdušek nebo dokonce srdce. Organismus oslabený chřipkou je k nim více náchylný.

Chřipce, na rozdíl od nachlazení, lze předcházet očkováním – tedy, pokud se necháte očkovat proti chřipce, před nachlazením vás to neochrání. Je to však velmi diskutované téma s velkou škálou názorů na jeho vhodnost a efektivitu. Mnohem důležitější je, podle mě, začít u sebe – otužování, vhodná strava, případně doplňky stravy – ideálně denně dvě lžičky medu od včelaře 😉

zdroj obrázku: http://www.ireceptar.cz/res/data/199/023856.jpg

Na závěr mi to nedovolí nerýpnout si do mužů, kteří v otázce různých nemocí bývají ženami často shazováni. To, že nejhorší pánská nemoc na sedm se nazývá rýmička asi všichni víme. A tak jiná hádanka:

Jaký je rozdíl mezi dámskou a pánskou rýmou?

Odpovědi můžete psát do diskuze.

Evča Křenková