Čtení pro soutěživé – Čtenářská výzva 2017

Čtenářská výzva 2017Pro někoho je čtení knih sluncem žití, někdo potřebuje aplikovat atropin přímo do srdečního svalu jen při zmínce o této zhůvěřilé činnosti. Já patřím do první skupiny, i když v poslední době literaturu trestuhodně zanedbávám. Nejdřív jsem tak moc četla studijně a pracovně, že jsem nejenom neměla čas, ale ani chuť číst si pro radost. Nyní ale přichází úsvit fantazie a já se zase začnu v tomto směru hýčkat. Jednak si každý měsíc koupím nejméně jednu novou knihu, jednak donutím maminku, aby mi přestala tajit ty vyřazené v knihovně (stěhovat to koneckonců budu já) a jednak přijmu Čtenářskou výzvu 2017!

Tohoto typu soubojů s literaturou není málo. Pominu na tomto místě osobní, niterné a srdcervoucí souboje žáčků a studentů s četbou povinnou (ano, Babička může bavit jen rurální zvrhlíky, ale nikoho nesoudím). Výzvy přichází od rodičů snažících se zapracovat na gramotnosti dítek (přečti Čuka a Geka, dám ti pětikorunu/ přečti Čuka a Geka, dám ti pár facek), výzvy přichází od knihoven, snažících se zapracovat na návštěvnosti a pak je tady výzva od Databáze knih, jejíž hozenou rukavici zvedám já. Já jsem tedy přijala už Čtenářskou výzvu 2016, ale nějak to nedopadlo… Tentokrát ovšem budu jako Hrdý Budžes a vytrvám!

Úkolem výzvy je přečíst během roku 2017 dvacet knih – sice vlastního výběru, ale na základě zadání. Letošní témata zní takto:

 1. kniha, která je starší než čtenář
 2. kniha, která je autorovou prvotinou
 3. kniha, která má na Databázi knih méně než 500 hodnocení
 4. kniha odehrávající se v budoucnosti
 5. kniha od severského autora
 6. kniha, jejíž děj se odehrává v Praze
 7. kniha od držitele Pulitzerovy ceny
 8. oblíbená kniha rodičů, prarodičů
 9. kniha, odehrávající se na ostrově
 10. kniha psaná formou deníku
 11. kniha od autora ze sousedícího státu
 12. kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů na Databázi knih
 13. kniha poprvé vydaná v roce 2017 (zcela nová kniha)
 14. kniha od českého autora
 15. kniha se zvířetem v názvu
 16. darovaná kniha
 17. kniha, která má jednoslovný název
 18. kniha se jménem v názvu
 19. kniha pohádek
 20. kniha, jejíž první věta je otázkou

Paráda, že?

Výzva je ideální pro:

 1. malé soutěživce, kteří sice čtou pro radost, ale zároveň touží protrhnout cílovou pásku (nebo čtou neradi, ale touží protrhnout tu cílovou pásku, protože v ničem jiném zvlášť nevynikají)
 2. milovníky seznamů, které mohou být krok po kroku odškrtávány (nemluvě o uspokojujícím nárůstu procent úspěšnosti)
 3. lenochy, kteří potřebují malé popostrčení
 4. vůbec pro všechny

Zábavné je obvykle už vyhledávání té správné knihy – já například loni ne a ne objevit něco, co začíná na první písmeno mého jména a co by stálo za to číst, ačkoliv jsou toho jistě mraky. Bylo to trochu jako hrát město, jméno, zvíře, rostlina, věc. Pro tyhle případy je ale každé téma prolinkováno na diskusi příznivců Databáze knih, ve které můžete najít dobrá doporučení. A taky se tam můžete pochlubit s tím, jak jste čtenářsky gramotní, báječní a úspěšní.

 Já osobně se po loňském fiasku, které si beru hodně osobně (splněno 45%, což, jak my matematici dobře víme, není ani půlka!!!) chystám tento rok makat a překvapit svého partnera tím, že v zájmu ročního plánu četby přechází starost o domácnost na něj. Protože plán je plán a já mám jedinečnou možnost ocitnout se díky knihám v zemi, kde již včera bylo dnes, nebo tam dnes bude za 1000 let a nebude tam žádná voda. Nicméně je nutné si přiznat (rok 2016 se mi bude neustále krutě připomínat), že nad sebou potřebuji bič, a tím bičem bohužel nejsem schopna být sama sobě. Rozhodla jsem se tedy, že mi bičem bude SVRAP! Přečtené knihy budu pečlivě evidovat nejen v Databázi, ale též zde – co kniha, to článek. Toužebně si přeju, aby mi toto (mé jediné) předsevzetí vydrželo alespoň do konce února. A taky doufám, že najdu nějakého parťáka, který půjde do výzvy se mnou – kdo se hlásí?

Pro ty, kteří odpovídají na poslední položenou otázku “já”, jsem zde připravila malý motivační bonus v podobě relaxačních omalovánek! Neumím to udělat tak, aby šly stáhnout, ale koukání na ně taky uklidňuje.

Motivační omalovánky