Dead END Festival 2013

DEF 2S blížícím se pátkem se těším čím dál víc, protože se má konat 5. ročník, zimní budějovické akce číslo 1, Dead End Festivalu. Bude to ještě o to lepší, že přijede kámoš, kterého jsem pět a půl roku neviděl a řekli jsme si, že zapaříme, jak za starých časů. Doplní nás ještě kamarádka, takže o zábavu bude postaráno.

Večer v Gerbeře má nabídnout 22(!) kapel na 3 pódiích, takže začátek je naplánován na 17:00. Scházíme se tedy už kolem druhé, ale zásoba alkoholu naznačuje, že si s včasným příchodem moc hlavu lámat nebudeme. Posilněni a naladěni tedy přicházíme kolem 8 a hloučky lidí před budovou naznačují, že je večer již v plném proudu. Uvnitř je plno. Není divu. Nabitý playlist s několika headlinery zvučných jmen musel přilákat fanoušky ze širokého okolí. Hned u vstupu k nám dolehne zvuk Aivn´s Naked Trio, jedné z mála kapel, která má oproti většině ostatních poněkud jemněji laděné kytary, za to se však dočkáme pěkných melodií. Jejich blues-rock říznutý rock´n´rollovými riffy je tedy příjemným startem celého večera. Pivo! Po půl hodině pod pódiem máme samozřejmě žízeň, takže míříme k jednomu ze dvou barů. Hlavním dodavatelem akce je Budvar, takže žádné překvápko : 10° za 25,- a 12° asi za 32,-. Desítka kupodivu dobrá, fronty se nestojí, ideální stav.

DEF 3Ve velkém sále přibližně 20 minut pauza, ale nahoře, na Radio sound wave stage to už drtí Born Again. Jindřichohradecká sebranka, s našláplým metal-corem s death zpěvem a dost podladěnými kytarami, dobrá práce. Navíc mě překvapuje i zvuk. Z tohoto pohledu odvedli zvukaři skvělou práci, nicméně velký sál je pořád kulturák, takže je třeba počítat s lehkým „třískáním“. Pivo. Posedáváme nahoře a posloucháme Five Seconds To Leave, takový low tempo temno, zajímavá směs zvuků, za chvíli vystřídáme s Atari Terror, známými tahouny snad ze všech ročníků festivalu. Pivo.

To co ale přišlo pak, to dlouho nezapomenu. Slyšel jsem o nich, i se na ně trochu připravil, ale to, co jsem viděl naživo.. Hentai Corporation. Netroufnu si (a ani to snad nejde) zařadit do žánru. Osobité aranže, trashový nářez s melodií z klavíru, střídání rytmu, rock´n´rollové pasáže, to vše doplněné výborným frontmanem, který mi přesně zapadá mezi zpěváka Twisted sister a toho šílenýho křiklouna z Policejní akademie. Nevěděl jsem, jestli mám stát se spadlou čelistí nebo pařit jak blázen. Pro mě osobně nejlepší zážitek celého večera.

DEF 1Rozdejcháváme u pivka a čekáme na pokračování vrcholu večera. Kapela Satisfucktion, která následuje, nejen že hraje výborně, ale hlavně je organizátorem celé akce, za což jim patří poklona (kdo někdy pořádal akci alespoň o pár kapelách, tak ví..). Vše probíhá hladce, kapely hrají na čas (což je někdy na škodu, protože přídavku se nedočkáte), vše je zorganizováno na stopro. Kapela má spoustu příznivců, což je v kotli znát, skvělý koncert plný energie. Pivo. Pipes And Pints. Skvělá věc, která se ani nemusí moc představovat. Tihle kluci jsou rozhodně jedna z nejlepších klubových kapel posledních roků. Na jejich koncertech bývá plno, protože atmosféra je vždy perfektní. Výborný punk-rock doplňují dudy a charismatický zpěvák dodává svým vokálem ten správný drive. Pařba jaksepatří, dokonce po dlouhé době pod střechou „wall of death“! Kluci mají velké množství koncertů všude možně, doporučuji zajít! U piva vyměňujeme zážitky a těšíme se ještě na Dirty Blondes. Tahle parta taky objíždí kdeco a v Budějicích rozhodně nejsou neznámí. Rokec podle mého gusta s punkovým nábojem a slečnou zpěvačkou, pro kterou není žádná choulostivá věc tabu. Jen jakoby už měli všichni dost, pod pódiem je už jen asi třetina lidí a kapele se nedostane řádné odezvy, ale i tak zahráli parádně, ideální tečka za celou akcí.

Odcházíme neradi a plni dojmů. Tahle akce se rok co rok zvětšuje a tím i těší stále větší oblibě, proto se za rok máme zas na co těšit. Je skvělé, když se parta lidí nadchne a vznikne něco takového, takže nebudu váhat a půjdu zase podpořit.

Autorem článku je Filip Mášek