Dimitrij Kadrnožka: Pod tropickou oblohou

foto: BcA. Pavel ČernýPo dvouleté rekonstrukci bylo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích opět zpřístupněno veřejnosti a v rámci jeho slavnostního otevření byly zahájeny hned dvě krátkodobé výstavy. Výstava Dimitrije Kadrnožky „Pod tropickou oblohou“, která je jednou z nich, nabídne návštěvníkovi to nejlepší z raných prací tohoto umělce, v nichž se nechává inspirovat zejména přírodními krásami jižních Čech.

 

Dne 22. září 2014 byl opětovný provoz budovy Jihočeského muzea zahájen návštěvníky velmi oblíbenou výstavou hub, během které po 4 dny provonělo výstavní sály této budovy velké množství různých druhů hub. Tato kolekce se musela každý den doplňovat, neboť šlo o velice pomíjivý materiál a jak zdůraznil Rudolf Mašek „Houba rychle odchází, jak začne foukat východní vítr, tak okamžitě přestanou růst a začnou plesnivět“. A tak si mykologové každý den obuli holinky a vyráželi do lesa

foto: BcA. Pavel ČernýVe stejném týdnu došlo také k zahájení dvou krátkodobých výstav. První z nich nazvaná František Ferdinand d´ Este si vytýčila za úkol nastínit svým návštěvníkům život manželů d´ Este v kontextu první světové války a ta druhá, Dimitrij Kadrnožka – Pod tropickou oblohou, která byla slavnostně zahájena 25. září 2014, pak představila díla tohoto umělce. Na realizaci této výstavy, konané pod záštitou Velvyslanectví Kubánské republiky, spolupracovalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích s Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou.

foto: BcA. Pavel Černý

O umělci …
Dimitrij Kadrnožka ( * 1923 v Kroměříži) velmi charismatická osobnost, která je na české výtvarné scéně umělecky aktivní přes půl století, však paradoxně zůstává známější v zahraničí než u nás. V letech 1945 – 1950 vystudoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu a pak se věnoval studiu oboru scénografie na Akademii múzických umění.

Mezi léty 1967 – 1974 žil a umělecky působil na Kubě, kam byl vyslán Ministerstvem kultury. Cílem umělcovy mise do této latinskoamerické země bylo založit Národní školu umění (Escuela Superior National del Arte) v Havaně. Nakonec se mu podařilo zreformovat výuku výtvarného umění v revolučním nadšením prostoupené Havaně a na Akademii strávil čtyři roky jako profesor, přičemž následně zastal i funkci ředitele. Od svého návratu do Československa se věnuje volné tvorbě a tvorbě filmových plakátů, kterými přispěl k rozvoji českého filmu v poslední třetině 20. století. Za tuto tvorbu obdržel také prestižní ocenění.

foto: BcA. Pavel ČernýPár informací o vernisáži výstavy a o výstavě samotné…
Na slavnostním zahájení výstavy Dimitrij Kadrnožka – Pod tropickou oblohou se úvodního slova společně ujali František Štangl, současný ředitel Jihočeského muzea a bývalý radní Jihočeského kraje v jedné osobě, a Aleš Seifert, ředitel Alšovy jihočeské galerie. Poté o významu osobnosti profesora Kadrnožky pro Kubánce promluvil přítomný zástupce Velvyslanectví Kubánské republiky, na kterého navázal svými vzpomínkami na srdečné obyvatele této země dnes již 91-ti letý avšak stále energický umělec Dimitrij Kadrnožka.

foto: BcA. Pavel ČernýO výstavě….  
Návštěvník českobudějovické výstavy se může seznámit s ranými pracemi tohoto umělce, v nichž se zrcadlí jihočeská tématika inspirovaná přírodními krásami v okolí Písku a Putimi. Tyto jedinečné krásy zanechaly v autorovy nesmazatelný otisk vůní a pocitů, které zvěčnil na svých obrazech. Jde o optimisticky vyzařující vesměs nefigurativní díla, zmítající se mezi uměleckou polohou znaku a exprese. Proč vesměs? No protože jedinou výjimkou na výstavě zastupující figurativní tvorbu je umělcův Autoportrét.

Kromě jiného byly tyto práce Dimitrije Kadrnožky vystavovány na výstavě Expo v Montrealu v roce 1967 vedle prací Henry Matisse.

Výstava potrvá do 16. listopadu 2014

Veronika Polnická

autorem fotografií je BcA. Pavel Černý