Do Budějc zamířila pivní osvěta

Každý z nás to moc dobře zná. Přijdete do restauračního zařízení. Chcete si dát nějaké dobré pivo a z nápojového lístku na Vás kouká tak maximálně Kozel, Plzeň a Gambrinus. Když se hospodský fakt odváže, nabídne Vám Svijany nebo Radegast. Až na výjimku, nic proti zmiňovaným značkám, ale není to už tak trochu nuda? Tuhle pivní šeď se rozhodl z Budějc vyhnat Honza Leheň, který si tu otevřel tzv. Klub malých pivovarů, a věřte nebo ne, chce, aby mu tam chodili lidi.

Je to možná trochu paradox rozvíjet kulturu zlatavého moku ve městě s tak dlouhou pivní tradicí. Nicméně z již zmiňovaných důvodů je tento úsvit piva na místě snad úplně všude. Obzvláště v době, kdy po celé České republice vzniká jeden minipivovar za druhým a každé pivo je originál. Objíždět tyto pivovary a ochutnávat jejich lahodné produkty by jistě bylo tak trochu časové náročné. Drahocenný čas Vám rozhodně ušetří právě Klub malých pivovarů, kde skvělé pivo teče proudem.

KMP-vyzdoba

stylová výzdoba nesmí chybět

Co vás tam čeká?…

Obdobný klub již pár let existuje a velmi dobře prosperuje v Plzni, odkud se právě Honza utrhl a přijel šířit dobré pivo k nám na jih. Klub malých pivovarů poprvé otevřel své brány v Českých Budějovicích symbolicky 13. září ve 13 hodin 13 minut. Najdete ho na Husově ulici, což je v sympatickém dosahu od kolejí a s trochou snahy a fantazie i z centra.  Na 5 pípách nabízí různé druhy piv z pivovarů, jejichž jména sice nejsou možná úplně zvučná napříč pivním průmyslem, ale až je ochutnáte, zjistíte, že zvučné jméno u dobrého piva rozhodně nehraje sebemenší roli. Doposud jste mohli v KMP, jak se název klubu zkracuje, například ochutnat skvělá piva z pivovaru Lipan v jihočeské obci Dražíč, oblíbenou světlou jedenáctku z pivovarského dvora Chýně, vynikajícího pšeničného Herolda z pivovaru Březnice, neskutečné pivo typu pale ale ze sokolovského pivovaru Permon a spoustu dalších.

Klub malých pivovarů – interiér

Klub malých pivovarů – interiér

Nabídka piv na čepu se alespoň částečně obměňuje téměř každý den, takže na vás čeká stále něco nového a neochutnaného. Žízní tu neumřete a i o váš hlad se KMP rozhodně postará. Sice se tu nevaří, ale můžete okusit různá klasická zakousnutí k pivu od různých druhů utopenců, přes hermelín až ke škvarkům. Fanoušci mírumilovných a voňavých kocovin jistě ocení, že příjemné prostředí hospůdky ještě umocňuje fakt, že se tam nekouří. Součástí celého komplexu je také studentská ubytovna, kde v současné době bydlí 13 studentů, kteří rozhodně nemusí rozlišovat mezi tím, jestli jdou domů nebo do hospody.

Honza1

“pivozvěst” Honza Leheň za výčepem

Nejen pivní plány…

Výčepní Honza má se svou pivní osvětou i další plány. Kromě popíjení a ochutnávání pivních lahůdek chce svým návštěvníkům poskytnout i skutečné pivní vzdělání.  V dohledné době by se totiž mělo v KMP uskutečnit několik přednášek sládků vybraných pivovarů, kteří popovídají o tom, co všechno obnáší alchymie vaření piva. Součástí KMP brzy bude také pivotéka, kde bude možno nakoupit oblíbené značky dobrého pivního moku i na doma, do zásoby a na horší časy. Zarytí zahrádkáři se pak mohou těšit, že až se nám příští rok zase patřičně oteplí, bude v KMP i možnost venkovního posezení. Dobré pivo ovšem Honza nešíří pouze u sebe v hospůdce, ale pokud jste například minulý týden navštívili Univerzitní  Votvírák, jistě jste si všimli, že na čepu nebyl ani Budvar, ani Gambrinus, Krušovice, ba ani Kozel, ale skvělá žatecká jedenáctka. I to je dílo „pivozvěsta“ Honzy Leheňe. Nicméně nebude to pořád jen o pivu. Honza je také velmi pozitivně nakloněn různým hudebním počinům. A tak se prý můžeme v KMP těšit i na všeliké hudební události. Prozradil, že jednou z nich by mělo být tzv. horké křeslo, kde by mohl každý příchozí odvážný umělec předvést, co v něm dlí za talent. Po pár džbáncích na posilněnou se jistě v mnohých najdou odzbrojující skryté vlohy.

A teď jsem si jistá, že po dočtení článku, většina z vás dostala nechutně obrovskou chuť na pivo. Teď už víte, kam máte zajít, aby to za to stálo. Aktuální nabídku piv můžete zatím sledovat na facebookových stránkách klubu. Brzy budou hotové i webové stránky. Tak teď už víte snad úplně všechno. Nezbývá než vyrazit na Husovku. Na zdraví! :)

Za poskytnuté informace a fotky vřelé díky Honzovi Leheňovi.

Autorka článku: Isa Okřinová