Do Budějického kina Kotva se vrací záplava francouzské filmové elegance a šarmu

Máte chuť zajít do kina, ale aktuální nabídka filmů Vám tak nějak nesedí do Vaší podzimní nálady? Co třeba vyzkoušet něco z proslulé francouzské kinematografie? V Českých Budějovicích budete mít možnost nabažit se francouzského stylu a šarmu ve dnech 20.-26.listopadu, kdy zde proběhne tradiční Festival francouzského filmu. Na co všechno se můžete během těchto 7 dnů těšit a co si nenechat ujít?

Tento festival pořádaný Francouzským institutem v Praze společně s Francouzským velvyslanectvím v ČR, Francouzskou aliancí a společností Unifrance films se letos uskuteční už posedmnácté. V pěti českých městech (Praha, Brno, Hradec Králové, Ostrava a České Budějovice) budou moci diváci shlédnout mimojiné 8 filmů v předpremiéře, z nichž většinu tvoří tituly, které byli letos k vidění v hlavní soutěži známého festivalu v Cannes.

Juliette Binoche ve filmu Sils Maria

Juliette Binoche ve filmu Sils Maria

Letošní ročník se také v jedné sekci soustředí na charismatickou herečku Juliette Binoche. Přehlídce jejích skvělých hereckých výkonů se bude festival věnovat v pěti celovečerních snímcích. Součástí programu ve všech festivalových městech také bude cyklus: Večer krátkých filmů.

Saint_Laurent

Saint Laurent

A jak to bude v Budějicích?…
Tady můžete zajít na francouzské filmy tradičně do kina Kotva a za vstupenku dáte sympatickou stovku. Hned první den festivalu odstartuje s Juliette Binoche a filmem Sils Maria, který se právě letos zúčastnil hlavní soutěže v Cannes. V pátek pak můžete zajít na francouzského kandidáta na Oscara pro rok 2015. Je jím film Saint Laurent režiséra Bertranda Bonella, který pojednává o slavném návrháři a světě módy sedmdesátých let. V České republice bude oficiálně uveden až v roce 2015. V sobotu 22.11. můžete zajít právě na zmiňovaný Večer krátkých filmů, kdy bude promítnuto celkem 9 filmů. Mezi nimi je například i film Žena z Ria, za který dostala hlavní představitelka Celine Salette cenu za nejlepší ženský herecký výkon na filmovém festivalu v Bruselu. Příznivci animovaných filmů si jistě nenechají ujít snímek Bestie nebo Bouře ve větrovce. Letošní festival se kromě Juliette Binoche zaměřil také na filmy režiséra Benoita Jacquota.

Charlotte Gainsbourg a Benoit Poelvoorde ve filmu Tři srdce

Charlotte Gainsbourg a Benoit Poelvoorde ve filmu Tři srdce

V Budějicích si rozhodně nenechte ujít jeho snímek Tři srdce v hlavních rolích se skvělými dámami francouzského filmu Charlotte Gainsbourg a Catherine Deneuve. I tento film zde uvidíte v předpremiéře. Do českých kin přijde oficiálně až příští rok. Fanoušci detektivně laděných příběhů by v programu určitě neměli vynechat film s názvem Láska je dokonalý zločin. Hlavním hrdinou je univerzitní profesor sukničkář podezřelý ze zmizení jedné z nadaných studentek.

Tak si zajděte zpříjemnit podzimní večer trochou té filmové kultury. Z pestrého programu, který najdete zde: http://www.festivalff.cz/-Ceske-Budejovice-, si jistě vyberete film podle svého gusta.

foto: web Festivalu francouzského filmu http://www.festivalff.cz/

Isa Okřinová