Fakultní kompost – jak funguje?

Bioodpad

Tohle například ano

Ano, je už to nějaké ty pátky a svátky zpátky od doby, kdy jsme zveřejnili příspěvek o fakultním kompostu Přírodovědecké fakulty JU a o odhalení Ohryzku Járy Cimrmana. A protože sliby (obzvláště ty psané) se mají plnit, přinášíme tentokrát shrnutí k fungování kompostu. Kompost totiž „nespí“ ani v zimě :-).

Ptáte se možná, proč kompost? Proč kompostovat bioodpad? Důvodů je hned několik. Tak kupříkladu ten, že bioodpad (či biologicky rozložitelný odpad) tvoří velkou část domovního odpadu (přibližně 1/3). Krom toho, že díky kompostování neplníme zbytečně popelnice a skládky, se navíc tento odpad dá znovu využít. Kompostováním (což je taková přirozená recyklace) vzniká kvalitní substrát, který zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje v ní množství organické hmoty a živin potřebných pro rostliny.
Je to vlastně takové obecné pravidlo z hlediska nakládání s odpady – nejprve bychom se měli snažit předcházet jejich vzniku. Když už vzniknou, měly bychom se pokusit je ještě využít (energeticky, jako materiál,…). A až posledním krokem je jeho odstranění – nejčastěji formou skládkování.

Prekopavani

Překopávání nového fakultního kompostu

Co tedy na kompost patří a co naopak ne? Můžete sem házet všemožné zbytky zeleniny a ovoce (chemicky ošetřené slupky od tropického ovoce raději ne), posekanou trávu, shrabané listí, kávovou sedlinu, čajové zbytky, skořápky z vajíček a ořechů, dřevní odpad (štěpka, piliny, popel ze dřeva) a také třeba kousky lepenky či staré proložky od vajíček (je dobré je roztrhat na menší kusy). Posekanou trávu a listí dávejte na kompost rovnoměrně v menších vrstvách – jinak dokážou vytvořit pořádnou deku. Kompostování probíhá v aerobních podmínkách, tedy za přístupu vzduchu. Je tedy vhodné ho čas od času prokypřit a překopat. Do kompostu se dá aplikovat i řada urychlovačů, ale v zásadě platí, že pokud je složení bioodpadu vyvážené, kompostování bude probíhat i bez pomoci těchto preparátů.

Na kompost naopak nepatří kosti, peří, zbytky masa, trus masožravých zvířat, vykvetlé plevele či rostliny napadené chorobami, chemicky ošetřené materiály, stolní oleje a tuky. A že tam nepatří plasty, sklo, kovy atd. snad ani nemusíme zmiňovat ;). Na kompost, pokud možno, nevyhazujte ani zbytky jídla. Už tak láká různé pochybné hlodavčí existence, které si na nedojedených zbytcích parádně smlsnou a ještě si v teplíčku kompostu rády zřídí své hnízdo. Jistě jste mnozí zaregistrovali, že problém s hlodavci byl především (v rámci PřF) v nové budově C a že v prostoru mezi budovami B a C musely být umístěny návnady. Tak jim to ještě neusnadňujme :-). Na jaře plánujeme kolem kompostu vysázet různé bylinky. Mimo jiné i mátu, která by prý hlodavcům měla smrdět. Tak uvidíme!

Dobroty

V kompostu se dá najít spousta dobrot 🙂

O fungování kompostu se stará sdružení Na Hnízdě, ale kompost je tu pro všechny! I vy můžete svým bioodpadem přispět k plnosti kompostu a za odměnu si pak odnést nějaký ten sypký substrát, který se po čase ze zbytků vytvoří. Na sběr bioodpadu na koleji či na bytě se hodí kyblík, který se dá i snadno vypláchnout (a díky víku vám nezasmrádne celý byt). Využít můžete rovněž sáčky z kompostovatelného plastu či papíru. Ty seženete třeba v DM drogerii nebo hojně na internetu – například zde nebo zde. Přenášet zbytky od zeleniny a ovoce můžete samozřejmě i v normální igelitové tašce, ale nezapomínejte, že ta na kompost nepatří.

Kam to máme vlastně házet? Kompost má tři komory – přičemž jedna (ta úplně vpravo) by měla v budoucnu sloužit na uložení hotového substrátu, který bude pro všechny k rozebrání. Svůj bioodpad tedy házejte do prvních dvou komor. Obecně nic nezkazíte tím, když se budete řídit následujícím pravidlem – tam, kde nic není, nic neházím. Tam, kde je čerstvý substrát, logicky, také nic neházím.

Od letního semestru vám budou v budově B PřF JU k dispozici opět koše na bioodpad (v každém patře obvykle dva).
V lednu 2015 nabyla účinnosti odpadová novela, podle níž budou muset obce zavést tříděný sběr kovů a biologického odpadu (v případě bioodpadu minimálně sezónně).

Máte-li nějaký nápad, jak využít fakultní kompost, jak zkrášlit jeho bezprostřední okolí, či máte chuť se zapojit do údržby a obhospodařování kompostu, kontaktujte nás na [email protected]. Pokud byste narazili na nějaký problém, dejte nám rovněž vědět. Děkujeme!

Více informací o kompostování se dozvíte například zde.

za Hnízďáky Pája Staňková

Foto: Fialíkovým foťákem nafotila ta, která ráda produkuje bioodpad