Fenomén jménem transhumanismus

transhumanism-robotic-bionic-cyborg

Transhumanismus je intelektuální hnutí, které si klade za cíl vylepšit člověka pomocí technologií. Zlepšení by se mělo týkat nejen mentálních a fyzických schopností, ale také oblasti našeho zdraví. Jedná se o poměrně kontroverzní téma, které má své nadšené podporovatele, ale i striktní odpůrce. Do jaké míry (a pokud vůbec) bychom měli přistoupit k implantování technologií do lidských těl? V dnešním článku lehce zauvažujeme nad otázkami okolo nanočástic monitorujících stav krve a NFC implantáty.

Téma transhumanismu na mě poprvé “vypadlo” při pročítání speciálu časopisu Respekt – Technologie. Jednalo se o anketu, ve které se celkem čtrnáct lidí vyjadřovalo k tomu, zda by si přáli ve svém krevním oběhu mít nanočástice monitorující hodnoty krevního obrazu. Data nasbíraná nanočásticemi by byla přenášena do chytrého telefonu uživatele, takže by vznikla možnost v reálném čase kontrolovat svůj zdravotní stav. Na první dobrou mě napadlo, že je to přeci geniální myšlenka! Kolik by se asi ušetřilo ve zdravotnicví . . . Zdaleka ne všichni respondenti ale sdíleli můj názor (vyloženě kladně se vyjádřili jen čimpression-of-red-blood-cellstyři).

Velká část respondentů uvažovala ve svých komentářích v obecnější rovině – jestli je to ještě normální tolik sledovat sám sebe v případě, že je člověk relativně zdravý. Když je nám špatně, měli bychom to přeci poznat sami od sebe tím, co nám říká naše tělo, kterému už jsme často odvykli ve všem tom spěchu naslouchat. Myslím si, že spousta z nás v nejbližší době (bohužel) spěchat nepřestane a monitoring krve v přímém přenosu by mohl být právě tím bičem, který nás nakonec donutí na chvíli se zastavit. Jen si zkuste představit všechny ty červené blikající kontrolky na disleji Vašeho telefonu po tom, co jste na poslední chvíli do noci připravovali prezentaci a vypili u toho několik RedBullů . . . 🙂

Dalším ústředním pojítkem několika dalších komentářů byla zneužitelnost takových dat. Ano, spousta lidí není dostatečně informovaná o tom, jak mít co nejlépe zabezpečený svůj telefon. I když si stáhnete nejnovější zabezpečovací aplikace, dost pravděpodobně se najde nějaký mazaný hacker, který je dokáže prolomit. Dost živě si umím představit, jak si bulvární deníky kupují informace o zdravotním stavu celebrit, aby je následně mohly proměnit ve šťavnaté titulky. Jako ještě horší variantu vidím zneužití dat o svém zdravotním stavu farmaceutickými firmami.

. . .

Několik dní po tom, co jsem uvažovala nad výhodami a nevýhodami nanočástic v krvi, jsem si fenoménu transhumanismu všimla podruhé, a to na pozvánce pražské Paralelní Polis. Za pár dní (konkrétně 30. listopadu) se tu bude konat přednáška věnující se jak transhumanismu obecně, tak především NFC implantátům. Co je ale nejšílenější – po přednášce budete mít možnost si NFC implantát objednat a na příštím setkání si ho nechat voperovat.

Co to ale vlastně ty NFC implantáty jsou a k čemu slouží? Zkratka NFC pochází z anglického near-field communication – slouží tedy k bezdrátové komunikaci na krátkou vzdálenost. Běžný uživatel si s NFC implantátem může odemknout telefon nebo třeba dveře od bytu – pokud je ovšem majitelem zámku podporujícího NFC technologii. Takzvaným biohackerům mohou NFC implantáty získat přístup k různým zařízením pouhým dotekem ruky – ačkoli má samotmaxresdefaultný čip omezenou paměť, dá se naprogramovat tak, aby cílové zařízení otevřelo stránku s virem, který se dostane k Vašim citlivým údajům. Děsivé, že? NFC implantáty jsou přitom veliké asi jako zrnko rýže a nedají se odhalit běžnými detektory kovů. Pokud Vás tyto implantáty zaujaly, není nic jednoduššího, než se vydat do Prahy a nechat si jeden vložit do ruky :). Samotná operace probíhá pomocí velké injekční stříkačky a zranění se prý hojí poměrně dobře.

Technologické zásahy do lidského těla nás pravděpodobně v budoucnosti neminou. Kde je ale hranice toho, kdy už je to příliš? Jsou nanočástice v krevním řečišti ještě v pořádku, zatímco odemykání bytu čipem v ruce už příliš?

Těším se, že se spolu se mnou zamyslíte a případně použijete diskuzi 🙂

Krásný víkend všem přeje

Jarmila Krásová