Festival pouličního umění 2016 – rekapitulace

aMinulý týden proběhl v Českých Budějovicích nejstarší festival pouličního umění v Česku s prostým názvem Buskers fest 2016. Jeho šestý ročník trval od pondělí do pátku a podle oficiálního programu proběhlo 80 vystoupení a desítky dalších spontánních po celém městě. Přes 200 umělců vidělo okolo 10 tisíc návštěvníků. Vstupné bylo dobrovolné, respektive do klobouku, tak jak se na buskingový festival sluší a patří.

Letos vystoupilo i několik zahraničních umělců například z Argentiny, Indonésie, Peru či Rakouska. Největší úspěch podle mě měli cirkusové akrobatky Belle Etage, úžasná vystoupení předvedli Riesenseifenblasen z Vídně, kteří v kostýmech Elfů tvořili obří mýdlové bubliny nebo třeba Circo Lumiere, který s úžasnou energií předváděl svá představení celý týden na různých místech v centru města,“ říká hlavní dramaturg festivalu Petr Znoj.

aaaaPo celý týden festivalu přálo počasí a tím pádem si i nadšené publikum mohlo užívat nabitý program na více než deseti scénách po celém městě. Celé město tepalo životem až do večerních hodin, někteří návštěvníci se svěřovali, že si připadají jako někde v evropském velkoměstě, kde podobná vystoupení a živé ulice patří ke každodennímu koloritu života.

Buskers fest je nejstarší festival pouličního umění v Česku a zároveň průkopník a propagátor buskingu, jakožto umění na ulici nejenom v Českých Budějovicích. Jak se nám svěřili pořadatelé, tak bez podpory města by tento festival vůbec nemohl vzniknout. V některých českých městech včetně Prahy se totiž busking potírá nebo dokonce kriminalizuje. Což vzhledem z nadšených reakcí publika i samotných umělců je naprosto nepochopitelné.

aaaKrásným důkazem je čtvrteční pouliční slavnost v Plachého ulici s názvem Plachanda Open, která se na jeden den uzavřela autům, všechny místní krámky se přemístily přímo na ulici a na jeden den se ulice proměnila v jedno velké korzo, plné kulturního programu a zábavy pro celou rodinu. Ještě v nočních hodinách tato ulice tepala životem a nadšenými lidmi, kteří vymýšleli jak to udělat aby se tato jinak nenápadná a nepříliš navštěvovaná ulička proměnila v pěší zónu po celý rok a tím se jí vdechl tak potřebný život, který v dnešních centrech měst tolik chybí, “ dodává produkční Buskers festu František Ciml. Podle našich odhadů ve čtvrtek v Plachého ulici korzovalo dohromady skoro dva tisíce lidí. Jak jinak přilákat do města turisty, než podobným oživením veřejného prostoru v centru města, svěřila se nám v průběhu odpoledne jedna z místních majitelek malého obchůdku. A měla pravdu, po celý týden jsme potkávali turisty ze všech možných zemí, kteří buď přijeli cíleně na festival, nebo jako kolemjdoucí se na několik desítek minut zastavovali a nevěřícně koukali a fotili se s vystupujícími buskery.

bZávěrečný den festivalu proběhl v místním parku na Sokolském ostrově, kde vyrostl festivalový areál s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé. Na hlavním pódiu proběhlo několik hudebních vystoupení včetně známé skupiny Vltava, která představila po třiceti letech na scéně své nové album Čaroděj. Celý povedený týden, kdy České Budějovice tepali životem a ulice města se proměnili v jedno velké pódium zakončil urugayský pouliční divadelník se svojí úžasnou show plnou žonglování, akrobacie a interakce s diváky. Kulturně náročný pětidenní festival skončil a nejenom pořadatelé se určitě těší na další ročník, který podle jejich slov bude ještě větší a ještě lepší.

Tisková zpráva