Geocachingový klub na PřF JU

Keška na stromě ve výšce 8m, obtížnost T5, nutnost horolezecké vybavení.

Geocaching je celosvětová hra, která vznikla v Americe a to díky tomu, že se přesnost navigace GPS zlepšila z 1. na 2. května v roce 2000 na pouhé 2m. Do té doby byla záměrně přesnost GPS navigace pro civilní uživatele cca 10x menší. 3. května se počítačový konzultant Dave Ulmer rozhodl otestovat přesnost zaměření GPS.

Schoval tak první krabičku v lesích a souřadnice k jejímu nalezení umístil na internet. V krabičce byl logbook, tužka, různé videokazety, knihy, software… Během tří dnů krabku našli bez problému 2 lidé. V následujícím týdnu další lidi nápad velmi nadchnul a také začali schovávat své krabičky s různým obsahem pro ostatní. Původní jméno pro tuto aktivitu bylo “GPS Stash Hunt” , ale později byla nahrazena jménem Geocaching (30. 5. 2000).

Dneska se na světě nachází více jak 6 milionů tzv. „kešek“ (angl. cache), které loví „kačeři“ (angl. cacher). Ti, kteří kešky neloví a netuší o tom, že něco takového existuje jsou tzv. mudlové. V České Republice máme aktuálně něco kolem 40 000 keší. V Českých Budějovicích a nejbližším okolí najdeme přibližně 300 aktivních keší, v celém Jihočeském kraji přes 3000.

Tady někde by měla být keška...

Tady někde by měla být keška…

Na Přírodovědecké fakultě byl v loňském roce založený Geocachingový klub a dokonce se otevřel i předmět Geocaching. Hlavním cílem této aktivity bylo poskytnou zejména začínajícím „kačerům“ nějaké vedení a rady do začátku a také nalákání nových lidí do geocachingové komunity zde na jihu čech. Součástí kurzu a společných setkání jsou i základy práce s GPS navigací a dokonce jsou k zapůjčení v případě potřeby i fakultní GPS přístroje. Nemusíte se tedy bát, že bez znalosti a vlastnictví GPS s námi nikam nemůžete. Dneska existují i geocachingové aplikace pro chytré mobilní telefony a tablety. Společně nejenom v terénu lovíme běžné kešky, ale také můžeme dát hlavy dohromady při luštění složitějších a někdy opravdu zapeklitých mystery keší. Díky odbornému dozoru a hlavně přítomnosti horolezeckého vybavení si můžeme také bez obav troufnout na tzv. stromovky (tedy keše umístěné na stromech několik metrů nad zemí). Jiní členové mají zase k dispozici tablet, na kterém je možné hrát tzv. wherigo keše. Je to něco jako videohra, ale vy jste ten hlavní hrdina, plníte úkoly a běháte všude možně po okolí – možná jste si sami ve Stromovce někdy všimli podivně běhajících lidí co koukají do přístroje a nebo i přímo na hlavním náměstí a v centru Budějovic…

A teď nastává ta správná otázka: Proč to vlastně děláme?

Keš velikosti Nano.

Keš velikosti Nano.

Geocaching je zábavná hra pro všechny. Nejenom, že na konci každého výletu můžete ulovit ukrytý „poklad“, ale díky geocachingu chodíte ven do přírody i do města, dozvíte se zajímavosti z historie, pokoříte nějakou výzvu, dostanete se na zajímavá místa, o kterých jste třeba ani předtím netušili, že existují, a tak dále… Kešek je několik různých typů, velikostí, tvarů, obtížností a různého tématického zaměření. Každý si zde může najít to co ho nejvíce zajímá. Kačeři se také často scházejí při různých příležitostech a pořádají tzv. eventy – opět jsou nejrůznějšího druhu, může se jednat o zajímavou přednášku, neformální setkání, sportovní utkání, vyzkoušení si něčeho nového (např. střelba, lezení na stěně), soutěže… Možností je opravdu spousta.

Geocoin (trackovací mince) v Edinburgu

Geocoin (GC)

Při lovení kešek platí pár základních pravidel. Keška by se měla lovit tak, aby se o ní neodzvěděli mudlové, čili buď pod rouškou tmy a nebo opravdu nenápadně. Tím se minimalizuje možnost, že by mohla být někým zničena. V každé krabičce se nachází logbook, tam se každý úspěšný lovec zapíše svou přezdívkou, aby se vědělo kdy a kdo kešku navštívil. Obsah krabičky je většinou na výměnu, měl by se vždy měnit kus za kus (ideálně ve stejné nebo vyšší hodnotě), pokud nechcete nemusíte měnit nic. Každý nález pak zalogujete na internetu. V keškách se také často nachází tzv. „cestovatelé“. To jsou různé věci s přívěšky nebo mince s trackovacím číslem. Tyhle objekty cestují z kešky do kešky, často mají nějaký specifický úkol či cíl. Úkolem kačera pokud takový objekt vezme je pak zalogovat nález cestovatele na webu, a co nejdříve ho přemístit do další kešky – případně pomoci geocoinu (mince) či travelbugovi (vypadá často jako takový přívěšek) splnit jeho misi. Pokud si nejste jisti co dělat tak raději z kešky nic neberte.

Keška a travelbug (TB) s plyšovým hadem.

Tohle byl opravdový výcuc na seznámení, pokud se chcete o geocachingu dozvědět více tak na internetu toho najdete spoustu. Geocaching je opravdu velmi komplexní hra a aby člověk proniknul do jejích tajů je ideální pokud se začátečník spojí se zkušenými kačery, kteří mu vysvětlí a ukážou co a jak se má správně dělat. Nehledě na to, že mnohdy je společný odlov nějaké pěkné kešky opravdovým zážitkem. Rádi mezi sebou uvítáme začínající lovce, ale i ty zkušenější. Samozřejmě je úplně jedno z jaké fakulty JU jste. Prostě vemte kamarády, kamarádky a pojďte s námi do toho!

Zájemci o společné výjezdy za keškama s náma se mohou přihlásit přímo hlavnímu vedoucímu Oldřichovi Nedvědovi na [email protected]

Více o geocachingu přímo zde na jihu se dozvíte na forum GeoJih, který také často pořádá pravidelná setkání a různé akce pro místní i přespolní „kačery, kačerky a káčata“. Dalším zdrojem informací je pak forum www.geocaching.cz , Geowiki a oficiální web www.geocaching.com

Na setkání s Váma se těší McMacik, Ocean a další kačeři.

 Ilustrační foto: autorka