Grande finále hudební soutěže Spark fresh blood

První únorový večer letošního roku patřil v českobudějovickém klubu Velbloud přehlídce nadějných a neokoukaných českých kapel různých rockových žánrů. Koncert 3 skvělých kapel, který se zde konal, byl vyvrcholením celoroční soutěže s názvem Spark fresh blood pořádané hudebním časopisem Spark a pivovarem Budweiser Budvar, jejímž cílem bylo zmapovat českou rockovou scénu a zvolit tu nejlepší a nejzajímavější začínající kapelu. Prvních 200 piv bylo díky sponzoringu Budvaru zadarmo a o výbornou muziku nabitou energií nebyla nouze.

Do této muzikantské soutěže se původně přihlásilo 120 kapel z celé republiky. Redaktoři Sparku a odborná porota pak vybrali 10 nejlepších kapel, pro které mohli následně hlasovat i fanoušci mimo odbornou porotu. Na podzim loňského roku pak proběhlo 5 koncertů v různých českých klubech, kde mohlo těchto 10 vybraných kapel představit svou tvorbu široké veřejnosti. Posledního listopadu pak nastalo očekávané vyhlášení výsledků hlasování fanoušků a byly zvoleny i 3 vítězné kapely dle hodnocení odborné poroty. Ty pak přijely do Budějovic, aby nám ukázaly, jak za to umí vzít. Všechny 3 nejlepší kapely mimo jiné vyhrály mediální podporu časopisu Spark po celý letošní rok nebo možnost si zahrát na oblíbeném rockovém festivalu Masters of rock.

V sobotu jsme tedy měli ve Velbloudu možnost slyšet skutečnou elitu. A nutno říct, že to byla opravdu pestrá paleta stylů a přístupů k rockové hudbě, která může mít opravdu nekonečno tváří. Nejprve se publiku představila kapela Dolls in the factory, která se umístila v soutěži na třetím místě. Pop-rocková čtveřice z Frýdku Místku rozhodně není na české hudební scéně žádným nováčkem. Jedna ze skladeb z jejich loňského alba Statues se například objevila na soundtracku k českému filmu Křídla Vánoc. V brzké době chystají také 2 společné koncerty se skupinou Lake Malawi, což je nový projekt zpěváka a kytaristy Alberta Černého známého z kapely Charlie Straight.

Ačkoliv mi styl, který hrají Dolls in the factory, není příliš blízký, musím říct, že to byl opravdu poctivě zahraný pop-rock. Kytara byla správně ukvílená, zpěvákův hlas patřičně naléhavý, basák s bubeníkem přesní a spolehliví. I celkový projev zanechal dojem, že si chlapci rozhodně na nic nehrají a člověk jim tu muziku prostě věří.

S úplně jiným šálkem pěkné silné kávy poté přišla kapela X-left to die z Chomutova. I tihle pánové už mají ledacos za sebou. Na svém kontě mají 1 album a také DVD se záznamem jednoho z jejich koncertů. V roce 2009 hráli jako předkapela Marylina Mansona při jeho koncertě v Brně. Z toho můžete odtušit, jakému žánru se tahle pětice ze severu věnuje. Sami svůj styl hraní nazývají blue-core, na svém bandzone profilu se pak ztotožňují se škatulkou crossover.

To, co přišlo, byla opravdu nefalšovaná smršť, která ale vůbec nebyla nějakým bezduchým trápením kytar a „zvracením“ do mikrofonu. Neuvěřitelně energické představení, kdy ze všech muzikantů lil pot už po první písni, mě úplně odzbrojilo. A to zcela v pozitivním smyslu. Od skvělého temného zvuku basy, bubeníkova dech beroucího tempa a zpěvákova nasazení jsem se nemohla odtrhnout. Pozadu rozhodně nezůstávali ani velmi dobří kytaristé. Během jejich vystoupení se publikum opravdu dostalo do varu.

Po obrovském hudebním nářezu už pódium patřilo skutečným vítězům soutěže Spark fresh blood. Těmi se stali pánové ze skupiny Aivn´s naked trio z Brna. Musím říct, že jsem opravdu ráda, že odborná porota této hudební soutěže zvolila za vítěze skutečné muzikanty. Jejich vystoupení byl opravdový balzám pro uši. Nejčastěji je jejich styl tvorby řazen někam k blues-rocku. Jejich muzika má ovšem mnohem více rovin a podob. Nejvýraznější je asi jejich velmi častá funky hravost. Ve své podstatě je to ale hlavně skvěle hraný bigbeat, který zvedá ze židle.

 Aivn´s naked trio jsou hned dvojití loňští vítězové. Vloni v dubnu totiž získali první příčku i v soutěži Bandzone RockMax 12. I oni už mají za sebou zajímavé předskokanství. Jako předkapela vystoupili například na koncertě Geoffa Tysona, který byl žákem velkého kytarového mága Joea Satrianiho. Nedávno vydali CD s názvem Adventure box a chystají klip k písni Nibiru z tohoto alba. Kapela je v prvé řadě projektem vynikajícího kytaristy Aivna, který společně s basákem Ondrou již dříve působil ve 2 podobně laděných kapelách. Nicméně ostatní 2 členové tohoto tria rozhodně nejsou pouhým Aivnovým doprovodem. Já osobně velmi oceňuji, když se rytmické nástroje (basa, bicí) nepoužívají pouze jen jako doprovodný prvek, ale skutečně se na ně hraje a dělá se s nimi muzika. Toho mi pánové dopřáli na koncertě až po okraj. Velmi výrazné melodické basové linky byly skutečně rovnocenným partnerem skvěle zahraných kytarových sól. Společně s bezchybně přesným a nápaditým bubeníkem vytvářeli muziku, která neuvěřitelně šlape a přitom stále překvapuje. Zkrátka 3 výborně sehraní muzikanti a obrovský kopec hudby a energie. Člověk nevěděl, jestli má bezhlavě tančit nebo jen opařeně stát s otevřenou pusou a obdivovat. Klobouk dolů i s vlasama, pánové!

 Finálový večer Spark fresh blood byl zkrátka vydatnou porcí muziky, která bavila, překvapovala i inspirovala. Inspirovat se můžete nechat i Vy. Pokud jsou mezi Vámi muzikanti, co by chtěli dobýt rockový svět, vězte, že tato hudební soutěž se bude konat i letos. Tak neváhejte!

Více muziky vítězných kapel si můžete poslechnout na jejich bandzone profilech:

 http://bandzone.cz/aivnsnakedtrio

http://bandzone.cz/xlefttodie

http://bandzone.cz/dollsinthefactory