Integrovaná Boccia (iBoccia)

Rolnička Soběslav družstva 1. a 2.ligy Ve čtvrtek 19.6. v senior domu na Husovce proběhlo vyhlášení výsledků 1. a 2. ligy v iBoccii. Sešli se zde hráči, pořadatelé a všichni ostatní zúčastnění aby si připomněli začátky iBoccii v Českých Budějovicích, uplynulou sezonu 2013/2014 a poblahopřáli letošním vítězům. 

Klasická boccia (čti boča) je sportem pro tělesně postižené a patří mezi paralympijské sporty. Jedná se o obdobu známého pétanque kde se do hracího pole vhodí kulička „Jack“ a hráči se snaží vhodit své míče co nejblíže Jacka. Integrovaná Boccia (iBoccia) má oproti klasické Boccii mírně upravená pravidla, hraje se v tělocvičně a umožňují hrát lidem s různým hendikepem tak i lidem zcela zdravým. IBoccia je tak nejen hrou, ale zejména příjemným setkáním a její obliba u nás v posledních letech vzrůstá. Důkazem je i letošní 1. a 2. liga probíhající v Českých Budějovicích, které se zúčastnilo celkem 25 týmů.

019m2Cesta od nápadu k první a druhé lize na jihu Čech nebyla snadná a počátky sahají do roku 2011, kdy skupina čtyř mladých lidí: Jan Talich, Kristýna Havlíčková, Martina Dobosiová a Vendula Auspergerová ve spolupráci s centem ARPIDA o.s. dali dohromady projekt „Boccia míří na Jih“ a získali finanční podporu z programu Think Big. To umožnilo získat finance a pustit se do realizace projektu. Postupně se z neformálních, uvolněných a přátelských setkání stala soutěž plně soustředěných hráčů, přísného dodržování pravidel a prvotřídních výkonů.

Čtvrteční setkání bylo tak vyvrcholením nejen letošní sezony, ale i ohlédnutím k samotným počátkům. Slavnostního vyhlášení výsledků a předávání pohárů vítězům se zúčastnil ředitel centra Arpida o.s. Marek Wohlgemuth a vedoucí odboru Sociálních věcí a zdravotnictví Petr Studenovský. Role moderátora se ujal hlavní organizátor Honza Talich. A jak to celé dopadlo?

040m1. liga

1. Rolnička – Středisko Rolnička Soběslav

2. Domino – Městská charita České Budějovice

3. Pohodáři – Centrum ARPIDA o.s.

 

2. liga:

1. Zbytek světa – Centrum ARPIDA o.s.

2. Duhovky II – Domov pro osoby se zdravotním postižením Zběšičky

3. Mazáci – Boccia Šumava Frymburk

Po vyhlášení výsledků následovalo malé pohoštění a volná zábava. Radost z vítězství, pohárů diplomů ale i samotné účasti byla obrovská a všichni už byli natěšení na další sezonu.

Chcete se zapojit a pomoct s organizací a přípravou? Máte možnost a přidat se k organizačnímu týmu jako dobrovolník a pomáhat například s organizací jednotlivých turnajů a her. Proto pokud chcete přidat ruku k dílu, obraťte se nejlépe přímo na nejvyššího z organizátorů Jana Talicha ([email protected]).

Zdroje a odkazy:

Fotky pořídilo Středisko Rolnička Soběslav

https://www.facebook.com/pages/Boccia-m%C3%AD%C5%99%C3%AD-na-jih/277759065582207?sk=info

http://boccia-cb.tym.cz/

http://www.integrovanesporty.cz/viewpage.php?page_id=7

http://arpida.cz