International Student Club

Zajímají Vás různé kultury, rádi byste poznávali a trávili čas s cizinci, procvičovali si cizí jazyky? Pak se přidejte mezi ostatní studenty do Mezinárodního studentského klubu. Klub na univerzitě funguje již od roku 2007. Rozhodně se od té doby klub každoročně zlepšuje a nabízí pro studenty větší možnosti a vyžití. V klubu získáte nové kamarády,  zkušenosti a zároveň i dobrý pocit, že někomu pomáháte. Přeci jen pro některé studenty je to jejich první zkušenost s pobytem v zahraničí, kdy jsou daleko od domova bez své rodiny a přátel. A právě proto jsou čeští studenti, kteří cizincům pomáhají, pro ně velmi důležití a jsou jim velkou oporou.

Klub pořádá různé tématické party.

Klub pořádá různé tématické party.

Klub je tvořen studenty Jihočeské univerzity z různých ročníků a fakult. Prvotním cílem je hlavně pomáhat studentům s jejich příjezdem do České Republiky a aklimatizací. Na starost mají studenty z různých výměnných programů např. Erasmus, ale pomáhají i studentům přeshraničních oborů a stážistům. Pro studenty ze zahraničí zajišťuje klub tzv. mentory. Mentor je v kontaktu s přijíždějícím studentem, zodpoví mu případné otázky. Když student přijede mentor ho vyzvedne na letišti v Praze nebo na nádraží v Českých Budějovicích, ukáže mu jak se dostane na koleje, na fakultu, kde je knihovna, menza… Mentoři také pomáhají s vyřízením potřebných formalit a s překladem např. zařízení studentské karty, české sim karty, průkazky na MHD, internetu, registrace na cizinecké policii. Dále pomáhají studentům s věcmi, jako je nákup, orientace v okolí, návštěva doktora a jsou svému studentovi oporou v průběhu pobytu. Student se na mentora může obrátit kdykoliv potřebuje pomoc či asistenci.

Studenti s klubem jezdí na výlety po České republice...

Studenti s klubem jezdí na výlety po České republice…

Mentoři hovoří různými světovými jazyky, základnu tvoří zejména běžné jazyky jako angličtina, němčina, španělština a francouzština. Najdou se tu však i studenti, kteří umí mluvit např. rusky, polsky, italsky, finsky, holandsky, maďarsky či arabsky. Mezi nejčastější národnosti zahraničích studentů patří zejména Španělé, Portugalci, Němci, Francouzi a Turci. Jsou tu, ale i studenti ze vzdálenějších koutů naší planety např. Indie, Kazachstán, Afgánistán, Čína, Japonsko… Směsice je tu každoročně rozhodně pestrá. V zimním semestru tu bývá více jak 100 zahraničních studentů, v letním semestru pak o něco méně. Studenti většinou jezdí k nám na Univerzitu na jeden nebo dva semestry. Vyjímečně jsou tu pak studenti na celé několikaleté studium.

i do zahraničí.

… i do zahraničí.

Pro zahraniční studenty se pak pořádají různé večírky, výlety, sportovní aktivity, setkávání, exkurze po celé České republice a také do zahraničí (např. Praha, Český Krumlov, Vídeň, Pasov). Mnoho klubových akcí je přístupných nejenom pro zahraniční studenty a mentory, ale jsou otevřené všem studentům na JU. Stačí jen sledovat co se zrovna chystá a včas se přihlásit. Členové klubu mají možnost během svého působení jako mentoři i postoupit a ucházet se o pozice v samotném vedení a zastávat některou z důležitých funkcí – např. koordinátor výletů a akcí, dělat PR, spravovat kancelář a účetnictví, pracovat na pozici Human Resources, vyzkoušet si práci fundraisera, spravovat web, připravovat grafické podklady atd. Možností je opravdu velká řada jak se člověk může zapojit, nasbírat praxi, zkušenosti a osobnostně růst.

Klub má také pravidelný cestovatelský cyklus s názvem Studentské putování – každý měsíc tu student (nebo skupina studentů) z JU vypráví ostatním své zážitky ze zahraničních exkurzí, cest, stáží či výzkumných pobytů. Vstup na přednášky je zdarma a akce je přístupná i široké veřejnosti. Novinkou z loňského roku jsou také technické exkurze do zázemí různých institucí a firem (např. Temelín). V přípravě na příští rok jsou vzdělávací semináře pro mentory s různou tématikou (např. integrace cizinců, PR, IT, zahraniční vztahy).

Společná setkání cizinců a Čechů bývají velmi zábavná.

Společná setkání cizinců a Čechů bývají velmi zábavná.

Zajímavým projektem je také výuka jazyků v průběhu semestru. Různí dobrovolníci, jak čeští tak zahraniční studenti, vyučují zájemce nějaký cizí jazyk. Mezi jazyky, které se vyučovali a nebo aktuálně vyučují patří jazyky jako angličtina, španělština, němčina, francouzština, ale i méně obvyklé jazyky jako arabština, japonština, turečtina, znakový jazyk… Všechny kurzy jsou pro zájemce zdarma, záleží jen na nich a na vyučujícím studentovi jak se domluví na průběhu a obsahu lekcí. Klub pak pomáhá zejména se zajištěním výukových prostor, spojení mezi „učiteli“ a jejich „žáky“. Zapojit se můžete buď jako posluchači a nebo sami můžete vyučovat. Dobrovolníci získají za svou činnost certifikát o praxi. Je také možné si zapsat předmět URO/CJMKS a získat 1 kredit. Více o výuce jazyků najdete zde.

Nechybí ani sportovní aktivity.

Nechybí ani sportovní aktivity.

Pro fungování klubu a zejména pořádání různých akcí je také nezbytná spolupráce s dalšími studentskými organizacemi na univerzitě např. Radio K2, SUD, Studentská unie, SVRAP, JU magazín… Společně pak mohou připravit pro zahraniční, ale i české studenty zajímavé aktivity. Pro zahraniční studenty jak pak klíčová spolupráce zejména s cizineckou policií, Integračním centrem pro cizince a Poradnou pro cizince.

Být mentorem znamená získat přátele nejen z České Republiky, ale i ze zahraničí. Můžeš získat spoustu zkušeností, zdokonalit se v cizím jazyce a naučit se organizovat různé akce nejen pro Erasmus studenty, ale i pro mentory a ostatní studenty na JU. Ale především nasbíráš spoustu nových zážitků! Pokud se chceš taky zapojit do této studentské aktivity, neváhej a přihlas se! Pokud se zrovna necítíš na pomáhání studentům a ani na organizování akce, ale máš nějaký nápad, určitě dej vědět a my už se o realizaci postaráme.

Více informací najdeš na webových stránkách klubu a na Facebooku.

Ilustrační foto k článku archiv Mezinárodního studentského klubu JU