Inuitské dozvuky Severské filmové zimy na půdě PřF JU

Severska filmova zima 2015

Letošní pátý ročník festivalu severské kinematografie objel 12 českých a moravských měst

Již pátý ročník filmového festivalu Severská filmová zima letos zavítal do dvanácti českých a moravských měst a představil divákům 30 filmů severské kinematografie. Nabídka byla pestrá – od komedií Téměř dokonalý (Dánsko, 2012), Rozhýbej to! (Dánsko/Německo, 2001), Mrzout (Finsko, 2014), přes dramata Experiment (Dánsko, 2010) či Chybíš mi (Švédsko, 2011) až po mrazivou islandskou detektivku Severní blata (Island, 2006) či třeba historicky první grónský horor Stíny v horách (Grónsko, 2011). Celkem aktuální bylo norské drama Chci tvé srdce z roku 2002 o otci, jemuž úřady (a především jeho bývalá žena) odpírají vídat se s jeho sedmiletou dcerou.

Gronsko_lov tulene

Grónsko – lov tuleně (záběr ze snímku Cena za pól)

V rámci festivalu SFZ 2015 bylo nově uvedeno i několik filmů z Grónska, které se snaží divákům přiblížit krušné podmínky i specifika života tamních lidí, včetně jejich příběhů a mýtů. Mezi promítanými filmy byl již zmíněný horor Stíny v horách, dále film z roku 1956 nominovaný na Oscara Qivitoq – Duch hor, drama Srdce světla z roku 1998 či dokumentární film Cena za pól.

Říkáte si, co má – kromě inspirace – vlastně Severská filmová zima 2015 společného s námi, studenty JU, čtenáři SVRAPu? Odpověď je jednoduchá – je jím jeden z hostů festivalu, inuitský šaman Hivshu, na jehož přednášku pořádanou Centrem polární ekologie PřF JU bychom vás chtěli pozvat. Přednáška se koná tuto středu 4. 3. 2015 od 16:00 v přednáškové místnosti C2 v nové budově C PřF JU.

Hivshu na SFZ 2015

Šaman Hivshu na festivalu Severská filmová zima 2015 v Praze

Hivshu (v překladu to znamená Hlas Arktidy) je totiž současně i hlavním průvodcem v dokumentárním filmu Cena za pól (Grónsko, 2006). V něm se vydává po stopách svého předka, polárníka Roberta Edwina Pearyho (1856 – 1920), který pravděpodobně v roce 1909 jako první člověk dosáhl severního pólu. Mapuje rovněž osudy inuitského chlapce Minika, který byl spolu s pěti dalšími Eskymáky přivezen do New Yorku za účelem antropologického výzkumu. Minik jediný přežil a byl dán k adopci. O jeho dobrodružstvích se vyprávělo mnoho příběhů, ale často si, jak říká Hivshu ve filmu, protiřečily. Film přináší koláž dobových filmových záznamů a rozhovorů s klíčovými postavami, poukazuje na dopady, které má střetnutí západní civilizace s původním obyvatelstvem, a rovněž přibližuje i to, jak v tehdejší době fungovalo financování podobných expedic. Jméno Peary mezi Inuity vyvolává spíše špatné vzpomínky, zejména kvůli tomu, jak se zachoval k Minikovi a jak zradil jeho důvěru. Kvůli financování dalších výprav měl dokonce odvézt z Grónska velký meteorit, který byl pro místní nejen zdrojem materiálu na výrobu zbraní, ale i kultovním místem. Hivshu však celý dokument uvádí slovy, že když dospěl, změnil si své eskymácké jméno na Robert E. Peary II. Chtěl tím ukázat, že i přes to se za své kořeny a spřízněnost s americkým polárníkem nestydí.

Hivshu přišel na zahájení filmu v kalhotech z kožešiny ledního medvěda a za doprovodu bubínku zazpíval tradiční inuitskou píseň doprovázející duše zemřelých. Po filmu s ním následovala diskuze, kde jsme se mimo jiné dozvěděli, že má rád guláš a plzeňské pivo. Takže neváhejte a přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o inuitských tradicích a kultuře Grónska na půdě PřF JU.

Pozvánku a více informací o pořádané přednášce naleznete zde a zde

Pája Staňková

 

 

Zdroje informací:

film Cena za pól a následná beseda (17. 2. 2015)
http://www.sfklub.cz/
http://newspaperrock.bluecorncomics.com/2011/09/pearys-inuit-family-and-friends.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Peary
https://www.facebook.com/SFklub.cz/photos_stream (Foto 1 a 3)
http://kolemsveta.cz/prednasky/gronsko-cesta-do-zeme-polarnich-inuitu/ (Foto 2)