Jak se odreagovat o zkouškovém? Zkuste romantickou procházku na Dívčí kámen

Divci kamenNastává čas zkoušek a s ním naneštěstí pro studenty začíná přibývat i krásných slunečných dnů. Tak vzniká základní dilema každého vysokoškoláka. Jít ven nebo se učit? A co takhle zkusit obojí?

Na našich stránkách můžete nalézt celou řadu cestopisů, které vás zanesou do dalekých končin nejrůznějších exotických zemí. Mohli jste s námi cestovat například na Papuu Novou Guineu, do Gabonu nebo na daleký sever. Osobně tyhle cestopisy považuji za skvělou inspiraci. Ale upřímně řečeno, jak často se takhle daleko za hranice dostaneme? Mnohem častěji všichni řešíme, kam třeba vyrazit na víkend nebo jak zabít volné odpoledne. Proto je dobré mít po ruce pár tipů na výlety do nejbližšího okolí.

Obzvlášť v období letního zkouškového je dobré znát nějaká místa v okolí Budějovic, kam si člověk může jít provětrat hlavu. Zíráním do učiva celý den si spíš přivodíte bolehlav než cokoliv jiného, o načerpání nějakých znalostí nemluvě. Proto je dobré si učení proložit nějakou jinou, nejlépe fyzickou aktivitou. Taková zdravotní procházka na čerstvém vzduchu má na mozkové buňky celkem blahodárné účinky.

Vltava

Vltava

Výlet na Dívčí kámen není časově náročný, což ideálně vyhovuje kritériím výletu o zkouškovém. Trasu si můžete naplánovat několika způsoby. Základem je ovšem pokaždé vlak (chcete-li mít odreagování kompletní a osvěžit se po cestě i nějakým tím pivem 🙂 ). Z Budějovic se vydáte směr Krumlov, a pak už je jen na vás, ve které stanici vystoupíte. Delší trasa vede z Boršova, ta kratší a mnou ozkoušená začíná ve Vrábče. Pro zakončení své procházky si také můžete vybrat, a to mezi stanicemi Třísov nebo Holubov. Co je ale důležité je to, co se nachází mezi úvodní a cílovou vlakovou stanicí, ať už si vyberete kteroukoliv. Tím něčím samozřejmě myslím zříceninu Dívčí kámen.

Dívčí kámen je zřícenina hradu, která je považovaná za jednu z nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice. Tyčí se nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy. Ke skále, na které byl hrad vybudován, se váže hezká pověst, ovšem nebudu „spoilerovat“. Příběh spojený se vznikem hradu si můžete přečíst v tištěném průvodci přímo na místě. Dívčí kámen je místo, kde se historie snoubí s přírodou. Obdivovat můžete jak středověkou architekturu, tak nádherné okolí, které je součástí CHKO Blanský les. Dívčí kámen je známý také všem vodákům, kteří se někdy vydali sjíždět Vltavu. Pod hradem se nachází vodácké tábořiště.

Na cestě z Dívčího kamene vřele doporučuji zastavit se v krásné hospůdce s poetickým názvem Staré časy. Interiér hospůdky je skutečně jak ze starých časů a to se vším všudy včetně zárubní dveří. Takže POZOR NA HLAVU! 🙂 A užijte si výlet.

Text a foto: Terka Vlasatá