Jak se stát potápěčem…

Exif_JPEG_PICTURELéto nám začalo a mnoho z Vás studentů se jistě rozjelo do různých koutů světa a nebo alespoň někam k vodě. A když už jsme u té vody, nenapadlo vás někdy podívat se co je pod hladinou schované? Podvodní svět je jedinečný a stále plný překvapení. Dnes, díky moderní potápěčské technice a pokrokové metodice výcviku se může potápět opravdu každý. Není to vůbec složité. Stačí se jen přihlásit a absolvovat potápěčský kurz. Potápí se i děti (většinou začínají kolem 12 let, dnes existují již programy pro děti od 8 a 10 let) a dokonce i postižení lidé. Je to nádherný sport, člověk může relaxovat, poznávat a zároveň se bavit.

Poznáte spoustu úžasných lidí, kteří se s vámi rádi podělí o své zážitky i zkušenosti. Potápěči jsou velmi otevřená a přátelská skupina, často se setkáte s tím, že se potápění věnuje celá rodina. Tímto zajímavým sportem si svou dovolenou zpestřuje čím dál víc lidí. Stále oblíbenějším místem pro potápění se stávají letoviska v Egyptě u Rudého moře, která nabízejí nejkrásnější korálové útesy na světě. Velké množství českých potápěčských center se nachází také na Bali a samozřejmě v Chorvatsku u Středozemního moře.

Exif_JPEG_PICTURETi, kteří by rádi zakusili svět ticha na vlastní kůži, mohou začít s potápěním ve specializovaných potápěčských centrech, která nabízejí své služby po celé České republice i ve světě. Existují desítky potápěčských tréninkových a vzdělávacích organizací, které mají vlastní výukové metody, materiály, organizaci a systém na výuku instruktorů. Dneska se stále více setkáváte s možností absolvovat celý kurz u moře při dovolené, celkový intenzivní začátečnický kurz vám zabere maximálně 4 dny se vším všudy od rána až do večera. Není ani tak důležité pro jaký potápěčský systém se rozhodnete, mnohem důležitější je osobnost, zkušenosti a schopnosti daného instruktora.

Při výběru kurzu se rozhodně neřiďte pouze cenou! Zjistěte si co všechno je v ceně kurzu, co případně budete muset doplácet (půjčovné výstroje, hodiny v bazénu, učebnice…). Určitě si dejte tu práci s výběrem konkrétního instruktora, který vám takříkajíc sedne. Bohužel i v tomto odvětví se pohybuje mnoho nepoctivých pseudoinstruktorů, kterým nejde o vaši bezpečnost a o to, abyste se něco doopravdy naučili, ale jako vždy pouze o peníze. Rozhodně byste měli absolvovat celý kurz k získání certifikace a ne pouze jenom část. V praxi se setkáváme sice s certifikovanými potápěči, ale kteří neznají teorii, neumí si sestavit výstroj a už vůbec se neumí pod vodou pohybovat a neznají pravidla bezpečnosti. Tito “rychlopotápěči” potom můžou ohrozit na životě nejen sebe, ale i další lidi, kteří se s nimi budou potápět. Opravdu tedy dbejte na výběr u koho kurz absolvujete.

Exif_JPEG_PICTURETypický kurz potápění se skládá z absolvování teorie a vědomostních testů, cvičení dovedností v bazénu (případně v kontrolovaných podmínkách v moři – např. mělká zátoka u břehu) a poté zdokonalení na volné vodě (moře, rybník, jezero). Ve všech potápěčských systémech dále po absolvování základního kurzu potápění je možné pokračovat v dalších navazujících kurzech. Absolvováním dalších kurzů si zlepšíte nejenom své vědomosti a potápěčské dovednosti, ale získáte kvalifikaci pro potápění do větších hloubek, pro potápění na vracích, v jeskyních, z lodi… Můžete také absolvovat kurzy první pomoci a když vás potápění chytne můžete se stát potápěčským profíkem.

Exif_JPEG_PICTUREPokud si nejste jistí zda potápění je pro vás, je možné si potápění vyzkoušet na zkušebním ponoru v bazénu nebo v moři. Absolvujete tak vlastně takový první podvodní výlet a seznámíte se se základními dovednostmi potřebnými pod vodou a také s potřebnou teorií. Mnoho lidí se obává, že se nebudou moct potápět, protože je bolí uši když se zkouší hlouběji zanořit. To je většinou způsobené tím, že lidé nevědí jakou mají použít správnou techniku k vyrovnání tlaku. Při seznamovacím ponoru nebo samotnému kurzu se tuto techniku naučíte a zjistíte, že je to velmi jednoduché a obavy byly zbytečné. Existuje několik způsobů jak vyrovnat tlak v dutinách: polykáním, posouváním spodní čelisti, zacpání nosu a vdechnutím do něj… vždy ucítíte lupnutí v uších. Při freedivingu (tzv. nádechové potápění) se využívá ještě např. metoda frentzel (využití svalů jazyka, ovládání záklopky a měkkého patra), uvědomělé otevírání eustachovy trubice nebo třeba zaplavení dutin mořskou vodou.

S vyrovnáváním musíte začínat hned od hladiny, když cítíte nepříjemný tlak nebo dokonce už bolest, je pozdě. Tlak bude tak velký, že ho takříkajíc nepřetáhnete. V tuto chvíli většinou stačí snížit hloubku, tlak povolí, vyrovnáte a můžete pokračovat dál.

000004032

Díky potápění se dá i velmi dobře cestovat. Mnoho potápěčských škol nabízí tzv. interships, kdy vybraní uchazeči přijedou na danou potápěčskou základnu. Vše vás tam naučí, udělají vám profesionální kurz potápění, stanete se potápěčských průvodcem (případně i rovnou instruktorem) na náklady potápěčského centra a poté zde většinou několik měsíců pracujete, abyste si to odpracovali. Získáte mnoho zkušeností a hlavně také nezapomenutelných zážitků. Když už máte profesionální kurz potápění pak můžete cestovat velmi lehce po celém světě za relativně málo peněz. Najdete si základnu, kde byste chtěli třeba přes léto pracovat, domluvíte se, zaplatíte si letenku a jedete. Na místě si pak odpracujete svůj pobyt a ještě vám určitě zbude i čas na cestování. Existují i různé organizace, které poskytují zejména pro mladé začínající potápěče/potápěčky mnoho různých příležitostí jak se zdokonalovat a získat grant, stipendium na další potápěčské vzdělání, podmořský výzkum či cokoliv dotýkající se potápění (např. pot. medicína, technika, podvodní fotografie). Takovými organizacemi jsou např. OWUSS, PADI foundation, Women divers Hall of fame, Sea of tomorrow scholarship society.

K potápění můžete přičichnout i přímo při studiu na naší Jihočeské univerzitě. Jednou z možností je např. přihlásit se na Terénní kurz biologie mořských organismů (KZO/581) Přírodovědecké fakultyKurz se střídavě koná u pobřeží Středozemního moře v Chorvatsku a na pobřeží Rudého moře v Egyptě. Během kurzu si mohou zájemci vyzkoušet potápění a nebo přímo absolvovat potápěčský kurz. Na Pedagogické fakultě pak existuje kurz Přístrojové potápění (KTS/PŘPV), dochází se do bazénu v ČB a kurz je semestrální. Platí se poplatek za půjčení výstroje (aktuálně cca 300kč/semestr). Další možností je zvolit si takový výzkum (obor), kde zkrátka budete potápění potřebovat 🙂

Přehled nejrozšířenějších potápěčských systémů:

PADI (Professional Association of Diving Instructors)
je patrně jeden z nejrozšířenějších komerčních systémů na světě. Z vlastní zkušenosti vím, že všude na světě narazíte právě na tento systém. Až přes 50% všech certifikací globálně vystavených za rok je PADI. Tento systém má daná pravidla, předpisy a učební materiály, podle kterých musí každý instruktor vyučovat, proto nejlépe eliminuje výkyvy v individuálních schopnostech instruktorů. Studenti PADI obdrží v kursu kvalitní výukové materiály, vše co budete trénovat v bazénu a na moři můžete nejprve shlédnout na videu. U PADI se patrně budete nejvíce cítit jako klient, učíte se pouze věci důležité v praktickém potápění. V intenzivním režimu je možné absolvovat kurs již za několik dní. Další důležitou součástí je ucelený program na prohlubování znalostí a dovedností včetně různých specializací.

CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques)
je vůbec první celosvětovou organizací sdružující potápěčské svazy po celém světě. Založil ji vynálezce aqualungu a známý oceánograf J.Y. Costeau. Je pravděpodobně i nejrozšířenějším systémem v ČR zastoupeným Svazem potápěčů, sjednocená metodika instruktory příliš ,,nesvazuje“, proto se jako nevýhoda může jevit snaha některých instruktorů CMAS učit do hloubky i témata, která jsou nad rámec znalostí nutných k jednoduchému rekreačnímu potápění. Kurs CMAS proto trvá déle, obvykle několik týdnů.

IANTD (International Association of Nitrox and Technical Divers)
systém vznikl v USA v roce 1991, je zaměřený na technické potápění. Metodikou i systémem se podobá PADI, ale víceméně předpokládá následné vzdělávání v oblasti vrakového, jeskynního a hloubkového potápění. Pokud vás tyto oblasti v potápění lákají, vydejte se cestou IANTD.

TDI/SDI (Technical Diving International / Scuba Diving International)
je opět systém zaměřený na technické potápění, vznikl v USA v roce 1994. Se svými 10 000 instruktory po celém světě a v ČR je TDI největší agenturou specializovanou na technické potápění. SDI je jeho rekreační větev oproštěný od zbytečností. Studijní materiály jsou zjednodušeny tak, aby poskytovaly jen skutečně potřebné informace pro rekreační potápění. Důraz je kladen hlavně na praktický výcvik. SDI zavedla jako první do výcviku povinné používání potápěčských počítačů.

SSI ( Scuba Schools International)
opět pochází z USA a dá se v něm vysledovat podobnost s PADI. Je nejrozšířenější v Chorvatsku a první čeští instruktoři byli vyškoleni právě zde. Dá se říci, že SSI by mohla být pro začínající potápěče o trochu levnější varianta PADI, protože náklady PADI škol jsou přeci jen o něco vyšší, ať se to týká originálních materiálů, či certifikačních poplatků mateřské organizaci.

UDI (United – Diving Instructors)
opět vznikl v USA, 1988 expandoval do Rakouska a odtud k nám. Narazíte na něj pouze v okolí hranic s Rakouskem. Vychází ze standardů CMAS.

Text a foto: Martina Karásková (Balzarová), www.balzarova.cz