Jak vybrat správnou běžeckou obuv?

jak vybrat spravnou botu_ svrap.cz4

jak vybrat bezeckou obuv?

Masivní vzestup zájmu o běh z něho učinil trendový sport. I z tak jednoduchého, ale zároveň dokonalého pohybu, který je pro naše tělo tím nejpřirozenějším, se stal terč zájmu. Z běhu se v Čechách stala společenská záležitost, kdo neběhá, není in. Bohužel se z tohoto úžasného pohybu stala móda.

Přesto bych nevěsil hlavu, neb běh je krásný a úžasný sport, kdy Vám stále stačí roztrhané tričko, trenky a dobrá botaJak však neudělat při výběru běžeckých bot chybu?

            Trendy nás tlačí k tomu, abychom si pořizovali jednou speciální běžeckou botu, která nám odpruží došlap a rozdělí váhu běžce po celé ploše plosky, podruhé odlehčenou obuv, která již nevede běžce, ale běžec vede ji a je kladen maximální důraz na přirozený pohyb dolních končetin. Objevují se stále nové značky běžecké obuvi, které nás lákají designem, hi-tech přístupem i cenou.

 

Přestaňte číst, jakou botu koupit, jděte do běžeckého krámu

            Ať už jste začínající či pokročilý běžec a rozhodli jste se pro nákup běžecké obuvi, rozhodně netravte čas tím, že budete koukat na internetu po slevách, cenách, typech běžeckých bot a recenzích na jednotlivé typy a značky a pak se nedej bože pro nákup běžecké boty rozhodnete přes internet bez předchozího ozkoušení a proběhnutí. Tím si sami sobě připravujete běžecký hrob. Počkejte si na běžecký veletrh, půlmaraton či jinou větší běžeckou akci ve Vašem městě a vyražte na ni. Tam vyzkoušejte co nejvíce bot, proběhněte se na trenažéru, zjistěte od prodavačů co nejvíce informací, zkoušejte levné i drahé boty, vyzkoušejte i ty nejdražší!…Po takovým způsobem strávené hodince získáte takový objem informací a přehled, že už se Vám v hlavě rýsuje, jakou botu chcete.

Správná velikost, silnice vs. terén, poměr cena/výkon

            jak vybrat spravnou botu_ svrap.czVelikost své nohy určitě znáte, ale nezapomeňte, že co značka běžecké obuvi, to odchylka. Velikosti nejsou stejné a UK8 u Asics bude pravděpodobně UK 8,5 u New Balance. Ale to už vlastně víte, vyzkoušeli jste minimálně deset párů bot od tří renomovaných výrobců. Prsty by měly mít v běžecké botě dost prostoru, aby při došlapu nenarážely na předek boty, nejlépe to vyzkoušíte při běhu z kopce. Zároveň se Vám však noha nesmí celá posouvat dopředu, musí v botě dobře sedět.

            Rozhodnutí, zda vyberete silniční či terénní botu, jste dozajista již dávno učinili. Jen bych měl jednu připomínku. S terénní botou zaběhnete silniční  půlmaraton, v silniční botě si na rozblácené cestě  koledujete o úraz.

            Pokud jste začínající běžec a myslíte to s běháním alespoň trochu vážně, očekávejte, že za botu zaplatíte něco mezi jedním a dvěma tisíci. Více peněz je zbytečnost, méně naopak šílenost. I v případě megahypersuper slevy bych se na běžeckou botu pod tisíc korun díval s podezřením. Neobávejte si koupit nižší řadu od renomovaného výrobce, pokud Vám bota dobře sedí, objem naběhaných kilometrů ve Vašem případě nebude a ani nesmí být závratný.

                A to nejdůležitější na konec a znovu. Běžeckou botu si musíte vyzkoušet. Což neznamená vzít si pravou botu, zavázat tkaničku, udělat dva kroky a rozhodnout se. V dobrém obchodě Vás nechají v klidu vyběhnout ven před obchod, oběhnout si blok nebo dva a teprve poté učinit správné rozhodnutí.

Design a značka

           jak vybrat spravnou botu_ svrap.cz1 Zde dle mého názoru dochází k tomu nejhoršímu, co se běhání mohlo stát – trendy – tedy v holém slova smyslu předání kupujícímu představu o tom, že tento výrobek musí mít! Zapomeňte prosím alespoň v tuto chvíli na to, jak budete při běhání vypadat, že Vám tato bota sice sedí, ale je v červené barvě a vy přece máte zelenožlutý běžecký komplet. Neříkám, že není důležité, jak bota vypadá, avšak v důležitosti výběru design musí pokulhávat za pohodlností a správným výběrem běžecké boty.

  jak_vybrat_spravnou_botu_svrap.cz  Oblíbeným trendem se staly tzv. minimalistické boty, tedy v podstatě jen slupky z různých odolných materiálů, které Vám mají dodat pocit běžecké volnosti a svobody. Dejte si na tuto obuv prosím maximální pozor a neočekávejte, že s takovým typem bot můžete začít polykat první kilometry, které Vám snad jednou dopomohou k Vašemu běžeckému cíli (maraton, půlmaraton?). Ano, jsou tací, kteří s nimi běhají i dlouhé vzdálenosti, ano, jsou tací, kteří s nimi zaběhnou i maraton, ale jedná se o specifickou obuv, která dle mého názoru není vhodná pro začínající běžce. Pokud od svých tří let nenosíte žádnou obuv, je pro Vás tato obuv vhodná, v druhém případě si nejdříve pořiďte klasickou běžeckou botu, která Vám nohu podrží. Pokud chcete mít pocit běžecké volnosti a svobody, tak si po poctivě uběhnutých 10 kilometrech sundejte boty a naboso se jděte vyklusat do parku, to je slast (pokud samozřejmě nepotkáte exkrement či sklo).

Pronace, supinace, plochá noha, nožní klenba

             jak vybrat spravnou botu_ svrap.cz3V tomto článku se záměrně nezmiňuji o pronaci a supinaci. Jedná se ve svém důsledku o typ došlapu, tedy přesněji jakou část plosky nohy zatěžujete nejvíce. Dle mého názoru se jedná o odborný lékařský problém, ke kterému se i tak musí přistupovat. Moje zkušenost je taková, že mi doktor v patnácti letech oznámil při preventivní sportovní prohlídce, že jsem šmajda (rozuměj velká supinace) a plochodrážník (rozuměj plochá noha, tedy bez pořádně vytvořené nožní klenby) s nohama do „O“. Jeho radu, abych při každé vhodné příležitosti chodil bos, bos se vyklusával a začal nosit správné vložky do bot, jsem vzal vážně a radím ji i Vám. Kdykoli můžete choďte bosí, vyklusávejte bosí, ale na trénink se obujte!

V příštím díle s názvem Jak začít běhat a nepřestat si popíšeme základní fáze tréninkové jednotky, poradím, jak se správně rozcvičit a zároveň probereme i vnitřní motivaci, náš společný hnací motor.

Mnoho úspěšně spolykaných kilometrů Vám přeje Vojtěch Študent (maraton – 3:30; půlmaraton – 1:33)