Jaké dárky rozbalí Budějovický majáles na své 10. narozeniny?

budejovicky-majales-2013

Budějovický majáles 2013

Letošní jubilejní desátý ročník Budějovického majálesu klepe na dveře. Organizátoři si pro nás přichystali tradičně bohatý program a každý si v něm najde to svoje. Stejně jako loni se majáles bude konat celý týden a zakončen bude dvoudenním open-airem. Na co se můžete letos těšit, jaké novinky se chystají a další důležité předmajálesové informace najdete v našem článku.


Nej, nej, nej…
Budějovický majáles se za dobu své existence, tedy za neuvěřitelných deset let, vypracoval na největší kulturní akci v regionu a zároveň největší neziskovou akci v celé České republice. Na jeho přípravách se letos podílelo téměř 50 studentů, během šesti dní na něm vystoupí přes 160 umělců a závěrečný open-air se bude konat hned ve dvou dnech. A asi nejdůležitější informací pro ‚chudé studenty‘ je, že celý majáles je opět přístupný zcela zdarma! Po loňských peripetiích s rozpočtem, kdy se organizátoři přesvědčili, že návštěvníci mají majáles natolik rádi, že se neštítí v nouzi pomoct i nějakou tou korunou, ale letos zavede majáles netradičně pojaté dobrovolné vstupné. Jak netradičně pojaté bude, se dozvíme zřejmě až přímo na majálesu.

budejovicky-majales-pruvod

Majálesový průvod

Letošní ročník zaplaví České Budějovice 6. – 11. května. Zázemí mu poskytnout tradiční prostory jako klub Velbloud, mc Fabrika, Horká Vana, Café Hostel, samotné ulice města a mnoho dalších. Zásadní změna oproti minulému ročníku ale nastane v umístění hlavní stage pro páteční a sobotní open-air program. Ten se organizátoři rozhodli přesunout za houpací most ke sportovní hale z důvodu eliminace nočního hluku. Na travnatém plácku vedle haly bude také více prostoru pro více návštěvníků.

Na co vyrazit
Představit vám celý majálesový program je nad mé síly. Vybrala jsem pro vás z něho ale několik libůstek, které byste si neměli nechat ujít. Tímto se předem omlouvám všem vyznavačům hip hopu. Přestože letošnímu programu silně vládne právě hip hop, ani jeden můj tip nebude na kapelu předvádějící tenhle styl, protože mu opravdu nerozumím…
Hned v pondělí bych doporučovala vyrazit na koncert James Harriese na náměstí Přemysla Otakara II. Jeho folkovo-rocková pohoda určitě bude příjemných startem do celého majálesového týdne.

budejovicky-majales-koncert

Budějovický majáles na Sokoláku

Dále bych vás pozvala na koncert ‚přemýšlivé‘ hudby Tomáše Dvořáka známého pod uměleckým jménem Floex. Při poslechu jeho písní se můžete dostat až vesmírně daleko a to díky netradičnímu spojení akustických nástrojů a elektroniky. Zvuk, který Floex vytváří je na české poměry opravdu netypický a vymyká se klasické české hudební scéně. Proto bude opravdu zajímavé si ho poslechnout naživo. Do třetice zabrousím do mnohem známějších hudebních vod. Jako jedna z největších hvězd dorazí na majáles Lenka Dusilová. Předvést by měla své zatím poslední album s názvem Baromantika a doufejme, že přidá i něco dalšího z její starší tvorby. Pokud na ni vyrazíte, myslím, že určitě nesáhnete vedle.

Nechme se překvapit
A abychom nezůstali jenom u hudby, určitě si nenechte ujít příležitost nechat se majálesem odnést do cizích krajin. Letošní program totiž opět nabídne celou řadu cestovatelských promítání. Podívat se budete moct například do Peru a Kolumbie, Íránu nebo třeba Švýcarska. Určitě také doporučuji zajít na některé z divadelních představení, například Divadla T601. Nebo si poslechnout autorská čtení Davida Jana Žáka nebo Ireny Douskové. Nebo zajít do autokina na Hanebné pancharty. Zkrátka na výběr toho je opravdu hodně a vyjmenovávat bych tady mohla do aleluja. Ostatně celý majálesový program si můžete prohlédnout na stránkách majálesu a vybrat si z něho dle vlastního vkusu. Sama se jím stále ještě prokousávám a nechávám tomu volný průběh. Není nad to objevovat, nechat se překvapovat a okouzlovat. A právě od toho tady akce jako Budějovický majáles jsou.

Autor: Terka Vlasatá