Jarní probouzení v Zoo Ohrada

Přestože zrovna dnešní počasí tomu příliš nenasvědčuje, jaro se už v přírodě hlásí neúprosně o slovo. Kdo o proběhlém víkendu vyrazil chytat první sluneční paprsky někam ven, jistě to pocítil na vlastní kůži. Jinak tomu není ani v nedaleké Zoo Ohrada. O tom, jak se pozvolný příchod jara projevuje na chovancích téhle zoologické zahrady, Vám dnes Svrap přináší krátký report.

Za pěkného počasí a hřejivých paprsků se zahrada doslova probouzí k životu. Už ke konci února svoje nory opustili syslové, což bylo pro všechny pracovníky zoo velkým překvapením. Syslové se běžně ve volné přírodě probouzí až v průběhu dubna. Teplomilní obyvatelé zoo, jako například lemuři nebo surikaty, se každému slunečnímu paprsku slastně nastavují a první známky jara si opravdu užívají. Probouzejí se také zvířata z pavilonu evropských plazů. Patří mezi ně ještěrky živorodé nebo želva stepní, jejíž domovinou je Střední Asie. Nicméně vzhledem k tomu, že velká většina obyvatel této expozice se spánku zatím ještě stále oddává, je celý pavilon pro návštěvníky zatím zavřený.

K jaru samozřejmě také neodmyslitelně patří období námluv a vyvádění mláďat. Kupříkladu u koček divokých nebo rysů také již od února probíhá doba říje, což při návštěvě zoo rozhodně nepřeslechnete. Jedno nové mládě pak už můžete zahlédnout, jak vykukuje z klokaního vaku. Puzení ke zplození potomků také intenzivně probíhá u zástupců ptačí říše chovaných v Zoo Ohrada. Nastaly mezi nimi velké souboje o hnízda i o partnerky. Už 17. února byla pozorována vajíčka na hnízdě kolpíků bílých. Tokat už také začali čápi černí, kteří zimují v prostorách zoologické zahrady na Hluboké. Slyšet zde můžete také pronikavé houkání místních sov, což jsou rovněž jisté známky toku.
A tak až se nám počasí zase trochu umoudří, neváhejte a vyražte přivítat jaro do Zoo Ohrada. Jistě na Vás čeká spousta příjemných a milých zážitků.

autorka fotek i článku: Isa Okřinová