Je libo sumčí guláš?

Jižní Čechy – krajina rybníků

Českobudějovicko, Třeboňsko, Vodňansko, jižní Čechy – každému nejspíše naskočí takové asociace jako: krajina stvořená pro cykloturistiku a vodáky, rybníky, kam jen se podíváš (některým se dokonce vybaví i spojení třeboňský kapr – nebo, jak by řekl Hurvínek, kapr třeboňsko-šplouchající), ten pravý Budvar, historické památky Českým Krumlovem, Rožmberkem a Hlubokou nad Vltavou počínaje a konče vesnicemi ve stylu vesnického baroka. Nemluvě o velkém počtu chráněných území, ať již se jedná o ty velkoplošné (NP a CHKO Šumava, CHKO Blanský les a CHKO Třeboňsko) či menší rezervace, ptačí oblasti atd. A to nejsme zdaleka u konce. Krajina jižních Čech je zajímavá z hlediska historického, kulturního i přírodovědeckého. A když už jsme nakousli toho kapra a rybníky – Jihočeské pánve se rozkládají v povodí řek Vltavy, Otavy a Lužnice. A právě v nich se nacházejí největší rybníky naší vlasti – Rožmberk, Horusický rybník, Bezdrev, Velký Tisý, Záblatský rybník, Staňkovský rybník, Svět a další.

vylov_tazeni

Výlov začíná za brzkých ranních hodin

Dny se krátí, příroda se odívá do barev podzimu a s ním přichází i doba vypouštění rybníků a tradičních výlovů – událost, která neodmyslitelně k jižním Čechám patří a jejíž atmosféru by měl každý alespoň jednou zažít, minimálně aby si uvědomil, kde se berou ti kapři, které připravujeme na štědrovečerní hostinu.

vylov_vazeni_ulovku

Úlovek váží vážný

Velké rybníky se obvykle loví jednou za dva roky, výjimkou je Rožmberk, kde se výlov koná každoročně. Samotnému výlovu předcházejí přípravy – stav vody se musí snižovat obvykle jeden až dva týdny dopředu. Ryby se tak postupně stahují do loviště. V onen den D pak za svítání vyráží skupina rybářů do akce. Každý má své přesně určené místo, např tzv. „pěšáci“, rybáři první linie, se brodí v rybníku a táhnou bahnem lano, na které jsou napojeny jednotlivé loďky (obvykle 5) a roztahují je do jakéhosi vějíře, zatímco „hajní“ táhnou lano pěkně z pohodlí na břehu. Když jsou lodě staženy do kruhu, vykasá se síť s rybami do lodí. Následně jsou lodě po laně dotaženy k výtahu na hrázi rybníka, kde se začíná s vydáváním úlovku. I zde se dodržuje přesné pořadí. Přednostně se totiž zpracovávají dravé ryby, které jsou citlivé na nedostatek kyslíku. Chlapi nakládají jeden sak (něco jako podběrák) za druhým (nechtějte ani vědět, jak jsou těžké) a to kolikrát i 3 hodiny v kuse. Roztřízené a zvážené ryby putují do nakladače a následně do beden, které jsou odvezeny na sádky nebo do dalšího rybníka. Člověk by nevěřil, že to takhle (s menšími mechanickými zjednodušeními) funguje již dvě staletí.

Kapri_hranolky

Je libo sumčí guláš? A nebo raději kapří hranolky?

Ani výlov normálního, malého, nebo chcete-li vesnického rybníka, není žádná sranda. A pokud se jedná dokonce o rybník o rozloze několika desítek až stovek hektarů, rybáři se i přes chladné podzimní počasí zapotí dostatečně. Na druhou stranu, sledovat celé to pachtění odněkud ze břehu určitě stojí za to. Kromě této pozoruhodné podívané, která potěší a zaujme oko nejednoho diváka, přichází i pohlazení nejprve buněk čichových a poté i chuťových – návštěvník může zakusit nepřeberné množství rybích pochoutek – několik druhů rybích polévek, kapří hranolky, kapří a sumčí guláš, filety z candáta, uzeného úhoře a mnoho dalších. Tak, na co ještě čekáme? Vypnout počítače, mobily, tablety iPody a hurá na nejbližší výlov 😉

Kam se tedy letos ještě na výlovy vypravit? Výlovy Ponědražského rybníka a Rožmberku již žel patří minulosti. Před námi jsou však další výlovy:
Záblatský rybník (výměra 310 ha) 27. – 31. 10. 2014
rybník Munický v Hluboké nad Vltavou 27. a 28. 10. 2014
Krčín (výměra 84 ha) 13. a 14. 11. 2014
Svět (výměra 214 ha) 18. – 21. 11. 2014

A když už jsme u těch rybích pochoutek, neopomeneme připomenout starší příspěvek Marka Šmejkala o Budoucnosti komerčního rybolovu.

Hezký zážitek a dobrou chuť přeje Pája Staňková a tímto děkuje Tomáši Kučerovi za četné zajímavé informace a fotografie týkající se výlovů rybníků.

ostatní zdroje:
http://www.trebonsko.cz/vylovy-rybniku-podzim-2014
http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/Vylov-rybnika-Municky-v-Hluboke-nad-Vltavou.aspx
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jiho%C4%8Desk%C3%A9_p%C3%A1nve
http://www.trebonskykapr.cz/images/57.jpg (Obrázek Kapří hranolky)

  • Beender

    Pěkný babko.
    A teď odkud se bere ten pravej třeboňskej kapr – z těch největších …. ……., prostě rybníky plný hnoje a kaprů, žádnej respekt k přírodě, jen tuny ryb, hnoje a peníze. To je moderní rybářství ve vlastnictví nevalně známých pánů. tzv. jihočeských kmotrů…