Je mi to ukradený aneb budějovická tradice krádeží kol

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV Budějovicích existuje jen nepatrné procento majitelů kol, kteří by neměli zkušenost s jeho krádeží. Bohužel už ani já mezi těch pár šťastlivců nepatřím. Moje první kolo, které mi tady oddaně sloužilo krásných sedm let, je fuč. Někdo mi ho drze ukradl. A protože bez kola v Budějovicích už neumím fungovat, pořídila jsem si nové, které bych ráda uchránila před podobným osudem. Ale jak na to? Dá se krádeži kola vůbec nějak předejít nebo je to boj s větrnými mlýny?

České Budějovice patří mezi města s mimořádně hustým cyklo provozem. Příjemně rovný terén, kde největší převýšení tvoří mosty, tady jízdě na kole přeje a místním obyvatelům pomalu zakrňuje schopnost chodit pěšky, protože si zvykli, že pohybovat se po městě kolmo je rychlé, snadné a po všech stránkách prostě nejlepší. I já jsem téhle budějovické cyklománii propadla a život bez kola si tu umím představit jen stěží. S rostoucím počtem jízdních kol ovšem úměrně roste také počet jejich krádeží.

koloKdyž jsem si teď na vlastní kůži zkusila, jaké to je, když vám někdo kolo ukradne, mrkla jsem, co se o krádežích kol píše na internetu. Při pročítání článků jsem narazila na řadu známých pouček, jak krádeži předejít, o kterých ale všichni ví, že v praxi tak docela nefungují. Ani celkem pěkná banální rada: Přemýšlejte, k čemu a jak je vaše kolo připoutané 🙂 Většinou se opravdu vyplatí přemýšlet, kam a jak to svoje vozítko zaparkovat, ale někdy si člověk prostě nevybere. Protože drzost zlodějů nezná mezí, jak jsem sama poznala. I když jsem měla kolo zamčené ke sloupu a na dohled od hospody, před kterou chodili lidi kouřit, zloděj se ani před nimi nerozpakoval a kolo si odvezl.

Smutné na tom je, že si díky té mojí rachotině opravdu moc nepolepšil, protože když jsem si kdysi kolo kupovala, skepticky jsem předvídala jeho osud a razila jsem heslo, že si koupím takové kolo a dám za něj tolik peněz, aby mi nebylo líto, když mi ho někdo ukradne. Taková strategie je tady totiž asi ta nejvíc účinná. Takže pravidlem číslo jedna pro cyklisty v Budějovicích by mělo být: nepořizovat si žádné drahé stroje!

amster

Amsterdam a jeho láska ke kolům.

Přesto se může stát, že vám ukradnou i kolo, na kterém neumí jezdit nikdo kromě vás a které nemá téměř žádnou cenu kromě citové vazby, kterou k němu máte. Zloději kol jsou totiž nejen drzí, ale ještě k tomu i hloupí.

A jakou zkušenost s koly máte vy? Už vám někdy bylo ukradené?

Text: Terka Vlasatá

  • Saša

    A já si pořád řikám, kdy už mi tu mojí herku ukradnou. Abych si mohla pořídit aspoň o chlup lepší. A pořád nic 😀 . A to se docela snažim. Kromě toho, že mám pořádnej řetěz, tak proti tomu nijak nebojuji. A pořád ten muj šrot nikdo nechce. Terko po přečtení tvého článku ve mne svitla naděje 😉

    • Terka

      No, to úplně nebyl účel 😀 Ale je pravda, že záleží na situaci a možná jsem měla jen smůlu. Jednou totiž zkoušeli, v jakým českým městě nejrychleji ukradnou nezamčený kolo a v Budějovicích si ho za celej den nikdo nevšiml. Za to v Hradci kolo zmizelo za 4 minuty 😀