Ježíšek bydlí v Budějcích!

jezisekPamatujete si na ten pocit, který jste měli jako malé děti, když jste dychtivě očekávali příchod Ježíška? Jak jste si ho hrozně moc přáli zahlédnout, abyste věděli, jak vypadá? Pokud stále doufáte, že jednou Ježíška zahlédnete a zjistíte, jak skutečně vypadá, podělím se s vámi o jedno tajemství. Ježíšek bydlí v Českých Budějovicích v Hradební ulici v malém domečku, na kterém svítí nápis Malé divadlo. Ježíšek se totiž stal hrdinou první premiéry letošní sézony, kterou Malé divadlo připravilo.

            Představení nazvané Ježíšek Superstar není po dějové stránce nijak náročné na diváka – Ježíšek chce oslavit své narozeniny, a proto přípravu Vánoc pro celý svět odsune, takříkajíc, na druhou kolej. Napomínání taťky Boha a jednoho z Andělů, který sám nestíhá Vánoce připravit, nebrání Ježíškovi v zábavě. Se svými nebeskými kumpány, Andělem a Mozartem, založí kapelu Jesus Christ Superband a začíná narozeninový mejdan. Band nezastaví ani fakt, že jsou jim hudební nástroje zabaveny – zřejmě, aby Ježíšek přišel k rozumu a věnoval se svým povinnostem.

            K čemu přirovnat Ježíška Superstar? Nejjednodušší je představa komponováného koncertu, během kterého se hraje na možné i nemožné nástroje. Respektive nástroje nejsou úplně tak nemožné, spíše se jedná o věci, u kterých je jen obtížně představitelné, že je lze využít jako hudební nástroj. Nebudu tu ani naznačovat, které prostředky kapela využivá, protože byste přišli o veškeré kouzlo a překvapení. Prozradím pouze to, že Ježíšek dokonce před zraky užaslých diváků způsobí zázrak, kdy se někteří přítomní změní na hudební nástroje.

            Inscenace je jednou velkou hrou. Hrou s hudbou, s různými hudebními nástroji, hrou s divákem, hrou se sebou samými. Na představitelích ústřední dvojice je vidět, jak je představení a hraní na vše možné neskutečně baví. Hra s divákem je trošku rafinovanější – nejen po stránce hudební, kdy se divák směje, když  pozná melodie, které kapela hraje, případně se pobaví při úpravě známých koled. Ale také po stránce dějové – to když na vás ve scénce pomrkává i připomínka Velikonoc. Což vede k zamyšlení, že se jedná o momenty, které jsou blízké zejména dospělejšímu divákovi. Co ale dá inscenace mladšímu, až malému divákovi? Určitě se v něm probouzí ten známý pocit, kdy si chce ještě hrát, ale máma s tátou ho posílají do postele, protože musí jít spát, i když se mu nechce. Tím Ježíšek připomíná jen o něco většího kluka. Zároveň jsou hudební čísla tak dobře připravena, že nutí diváka k tanci, což dokázala na premiéře jedna malá holčička, která začala tančit, ale maminka ji zarazila, že tohle se v divadle nedělá. Ale my nejsme v divadle, my jsme na mejdanu, no ne?

            Ježíšek Superstar je představení pro malé i velké, kteří si někde v koutku uchovávají své malé já. Pokud splňujete alespoň jednu z těchto dvou podmínek, slibuji, že se budete bavit. Nenechte si představení ujít, protože možnost navštívit Ježíška a oslavit s ním narozeniny, budete mít jen do Vánoc a byla by ji škoda promeškat.

Lenka Krejčová