K zblití…

smejdi2Poslední český dokument běžící v kinech nese název ŠMEJDI. Dnes jsem na něj zavítala i já a díky chvílemi potřebnému zatlačování slz jsem jej úspěšně dokoukala do konce. A následně podepsala petici za větší zákonné ošetření takovýchto šmejdských aktivit. Na ČSFD je spousta příspěvků věnujících se nevhodně zvolené hudbě a podobným filmařským prohřeškům. Nechme tyto záležitosti stranou, pojďme za podstatou.

Ve zkratce je tento dokument sestřihem záznamů skrytých kamer a diktafonů z předváděcích a prodejních akcí, které jsou směřované na spoluobčany důchodového věku. Videa jsou doplňována rozhovory s účastníky takových akcí, všechno moderuje hlas Ondřeje Vetchého, vyjadřuje se i šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, odborné vsuvky zajišťují právník Jan Černý a psycholožka Romana Mazalová, vystoupili i tři bývalí zaměstnanci těchto firem.

Předváděcí akce pro seniory jsou plné agrese, urážek, ponižování, vyhrožování a dokonce fyzického násilí. Probíhá to zhruba tak, že člověku přijde do poštovní schránky pozvánka např. na výlet na zámek za +-50Kč. Dárek zdarma, oběd zdarma…… To, že účastník bude až 7 hodin! zavřený v nějakém kulturním domě pod psychickou masáží prodejců vystupujících typem: Jestli si nic nekoupíte, jste bez oběda, nenastoupíte do autobusu… už se nikde nepíše.

ilustrační obrázek dokumentu Šmejdi

ilustrační obrázek dokumentu Šmejdi

Za mě nezbývá, než autorům dokumentu obrovsky poděkovat. Musím říct, že o problematice tohoto typu jsem věděla už dávno a v podstatě nic jsem s tím nedělala, asi mne to nenapadlo. Mám babičku, která je ukázkovou účastnicí prodejních zájezdů. Má doma tolik nádobí, dek, lamp, čističů a všeho možného, že snad ani nechci vědět kolik. Pravidelně tyto věci řešíme, co jde, vracíme zpátky a prosíme babičku, aby na podobné akce už nejezdila, nic nekupovala a už vůbec ne na úvěr.

Včera na Facebookové stránce České Budějovice proběhla zajímavá „diskuze“ na toto téma. Zaznělo mnoho názorů, že je to problém těch kupujících, že nemají být hloupí, že se jim rodiny mají více věnovat a že k čemu takový film, když senioři stejně většinou nemají internet. Díky, že takový přístup nemají všichni. Bohužel s lidmi, kteří o tom vědí tak málo a nepředkládají argumenty, je těžké se o něčem bavit, a tak jsem to po chvíli vzdala.

Pokud se Vás toto téma taky týká, vezměte do kina babičku nebo dědu. Lidé nad 65 let mají vstup zdarma.

 

Autorkou článku je Eva Křenková.