KÁJA SAUDEK – komiksová tvorba ožívá v galerijních prostorách

DSC_0172Alšova jihočeská galerie otevírá bránu komiksové a digitální výtvarné tvorbě a jako první svá díla v galerijních prostorách představí velikán českého komiksu Kája Saudek a „gladiátor“ digitální ilustrace Karel Jerie.

Krátce po ukončení retrospektivy nazvané „Hommage á Kája Saudek“ byla převedena vybraná část vystavovaných děl z  Muzea umění v Olomouci do Wortnerova domu AJG v Českých Budějovicích. To však neznamená, že českobudějovická expozice by snad byla  pouhým pokračováním ve vzdávání pocty tomuto králi české komiksové tvorby. Právě naopak, neboť do Wortnerova domu doputoval pouze výběr skončené olomoucké výstavy a druhá část byla na místě exklusivně doplněna o kresby a exponáty přímo ze Saudkova ateliéru, a tyto exponáty až do této chvíle neměl možnost spatřit nikdo jiný než členové rodiny.

Během procházení českobudějovické expozice nám při zamyšlení se nad charakteristikou autorova díla na mysli vyvstanou slova jako preciznost, talent, smysl pro humor a důmyslné vkládání jinotajů a různých odkazů na dění ve společnosti do celé tvorby.

Hned v úvodní části výstavy se nachází  tři prvotiny z jeho tvorby, konkrétně studentský časopis „Tuleň“, který začal vydávat jako čtrnáctiletý mladík společně se svým bratrem Janem. Myšlenka tohoto časopisu, který byl vždy vydáván v počtu 1 kus, se prakticky zrodila pod vlivem inspirace americkými komiksy.  Mimo to zde najdeme pokračování komiksu Kolotoč či poutavé hudební plakáty měsíčníku Pop Music Expres (1968), dále plakáty pro Aro Cola Club nebo Diskotéku Dynacord, ze kterých k nám promlouvá vliv pop-artu a komiksu na způsob amerického, případně evropského stylu.

DSC_0177Při dalším procházení výstavy se přesuneme do prvního patra, kde se rázem ocitneme jako by v jiném světě, nanejvýše vzrušujícím, a sice ve světě dějin československé kinematografie. Tato část je věnována době, kdy Kája Saudek pracoval pro Filmové studio Barrandov. Právě zde si jeho talentu všiml Miloš Macourek, který se zasadil o to, aby byly Saudkovy kresby použity na plakát k filmu Kdo chce zabít Jessie? (1966), dále jsou v této části vystaveny plakáty k dalším neméně divácky atraktivním filmům, mezi které neodmyslitelně patří Čtyři vraždy stačí drahoušku (1971) , Kit a spol. (1974) či Barbarella s okouzlující Jane Fondovou v hlavní roli.  Menší překvapení, které tu na diváka čeká, má podobu nerealizovaných návrhů na filmové plakáty, jako například návrh plakátu určeného pro slavnou českou komedii Dívka na koštěti (1971) pod taktovkou režiséra Václava Vorlíčka.  Do šuplíku nerealizovaných návrhů Káji Saudka se dostal díky nekompromisnímu verdiktu tehdejších kritiků, který se opíral o přílišnou podobnost se stylem amerických komiksů.

V této sekci jsou zastoupena též vrcholná díla Saudkovy komiksové tvorby vzniklé po roce 1968, z nichž jednoznačně hraje prim Muriel a andělé, Muriel a oranžová smrt nebo Superdívka. Podnět k polemizování nad vývojem a odlišnými přístupy k uchopení reklamních plakátů poskytnou exponované návrhy pro Niveu nebo toaletní potřeby pro muže značky Windsor.

DSC_0146Do poslední fáze výstavy je vstup povolen pouze osobám starším 18 let. A důvod tohoto omezení? Je ryze praktický, nebo chcete-li výchovný.   Předmětem zde zastoupené umělcovy volné tvorby jsou totiž spoře oděné krasavice zvěčněné na kresbách s erotickými motivy, které jsou zde v pozici komiksové kámasútry.

Závěrem bych ještě dodala, že v současné době bychom napočítali pouze dvě instituce umění v celé České republice, které mají ve svých stálých sbírkách díla z umělecké produkce Káji Saudka. Jednou z nich je Veletržní palác.  Třeba se i díky faktu pronikání a stále větší popularizace komiksové tvorby tento tristní stav změní  a přispěje k probuzení zájmu již zmíněných institucí o rozšíření svého uměleckého fondu o tato díla.

Přinejmenším by to byl velice pěkný symbolický dárek k 80. narozeninám Káji Saudka, které oslaví příští rok a k jejichž příležitosti se chystají dvě velké výstavy v USA a v Japonsku, kde je dílo tohoto nekorunovaného krále českého komiksu velmi populární a žádané.

Výstava potrvá  do 13. 7. 2014

Místo konání výstavy: Wortnerův dům AJG v Českých Budějovicích

Veronika Polnická

Zdroje :
http://www.artalk.cz/ – denní tisk
vernisáž výstavy