Kam utéct během invaze zombií?

WorldWarZ_TIT

World War Z. Kredit: Paramount Pictures.

Vědci Cornellovy univerzity aplikovali statistickou mechaniku na realistický model zombie katastrofy. Kde nejlépe ochráníte svůj mozek před nemrtvými?

V dnešní době není tak těžké potkat ponuré zombie při brouzdání televizními kanály, ve filmotékách, i při sledování běžného zpravodajství. V den výročí komunistického puče je vlastně dost těžké na zombie nemyslet. Nicméně, pokud by došlo k nefalšovanému útoku zombií na obydlené oblasti, tak by poučení diváci jistě zvítězili v řadě osobních soubojů. Jestliže by se ale naplnily špatné scénáře a lidé by čelili celé záplavě zombií, bylo by jistě jenom otázkou času, kdy by zbývající lidé ve svých domovech podlehli. Pro přežití by bylo rozumné se ve vhodnou chvíli uchýlit k ústupu, pokud možno i se svými bližními. Kam ale ve světě zasaženém zombiemi jít?

alex

Tohle není zombie, to je Alex Alemi. Kredit: Cornell Univerzity

Odpověď na tuto nelehkou otázku nabízejí vědci Cornellovy univerzity. Během výzkumu se inspirovali apokalyptickou novelou Světová válka Z (World War Z: An Oral History of the Zombie War) z roku 2006, která je prý velmi odlišná od stejnojmenného filmu s Bradem Pittem, a namodelovali si realistický útok zombií na Spojené státy americké. Stejné postupy se sice používají při modelování šíření nemocí, ale nezbývá než uznat, že zombie jsou mnohonásobně divácky atraktivnější. Alex Alemi a jeho kolegové tudíž modelovali statistickou mechaniku zombií a naplno při tom využili možností počítačových modelů soudobé epidemiologie. Výsledkem jejich snažení byla velkorysá simulace útoku zombií na celé Spojené státy.

sireni_zombie

Jak by se asi šířily zombie v severní Americe? Kredit: MIT

Model útoku zombií představuje moře výpočtů chování zhruba 300 milionů obyvatel USA, kteří byli v rámci simulace popsáni ve čtyřech možných stavech: zdravý, nakažený, zombie a mrtvá zombie. V modelu Alemiho a spol. se zároveň významně projevuje prvek náhody. Každá interakce v simulaci, když zombie kouše člověka, člověk zabijí zombii, zombie se pohybuje, a tak dál, je výpočetně řešena podobně, jako radioaktivní rozpad. Tyto interakce mají svůj poločas, jehož délka závisí na dalších okolnostech a všechny dohromady pak vytvářejí děj simulace.
Podle badatelů většina filmů nebo knih se zombie tématikou předpokládá náhlý a globální útok zombií. Takový útok najednou zasáhne ohromné území a po uplynutí krátké doby zůstanou jenom malá ohniska odporu s pár přeživšími. Jenže to není příliš realistické. Nová simulace proto vychází z představy, že by se zombie šířily jako nákaza s dost smrtícími následky. V takovém případě by prý rychle podlehla města, zvlášť ta velká, kde by záhy zůstali jenom blázni a hladové zombie. Na venkově a méně osídlených územích by ale lidé vzdorovali déle a zombiím by trvalo celé týdny, než by tam pronikly. Úplně nejdéle by podle týmu z Cornellu vydržely odlehlé horské oblasti. A právě tam by měli směřovat lidé toužící přežít. Na Cornellu doporučují severní oblasti Skalistých hor, v Čechách bychom se podle této logiky uchýlili nejspíš na Šumavu. Jihočeši mají samozřejmě velkou výhodu, pokud ovšem nešikovné zombie neodpálí opuštěný Temelín.

zombie

Raději buďte ve střehu. Kredit: Joel Friesen, Wikimedia Commons.

Vědci Cornellovy univerzity se hodlají výzkumu zombií věnovat i nadále a mají v úmyslu své simulace ještě vylepšit. Chtějí do nich zahrnout komplikovanější sociální dynamiku, možnost létat letadly a další parametry, které jejich modely ještě více přiblíží realitě Spojených států. My prozatím můžeme doufat, že zombie, zelení mužíčci a podobná verbež zůstanou na televizních obrazovkách a v sofistikovaných počítačových modelech.

oficiální trailer k filmu World War Z naleznete zde

stále živý a aktivní Standa Mihulka
Standa je kmenovým autorem portálu www.osel.cz, na kterém naleznete tento i jeho další články, stejně jako populárně naučné články od dalších autorů