„Když se ohlédnu pět let zpátky a vidím to, tak se směju a přijde mi to maličký…“ rozhovor s organizátorkou Odpad festu Tédou Schambergerovou

odpadfest-foto-1Březen – za kamna vlezem, duben –  ještě tam budem. No joo, ale kdo by tam chtěl být, když už to venku konečně začíná vypadat jarně? A hlavně, když je před námi tolik open air akcí. Jednou z nich je již pátý ročník festivalu Odpad fest, který se koná příští středu 24. dubna. Tradičně celá akce započne pochodem z Lannovy třídy přes Stromovku až na plac za kolejemi JU. Startuje se v 15:00, účastníci vyfasují rukavice a pytle na neposedné odpadky, které cestou potkají. Odměnou jim bude nejen dobrý pocit ze záslužné činnosti, ale i bohatý program čítající mimo jiné workshop, soutěže, ekopark a bude i ta kultura. Jednou větou – je na co se těšit! :)

O slastech a strastech souvisejících s pořádáním takové akce vám přináší SVRAP rozhovor s Tédou Schambergerovou, jednou z organizátorek, která má na starosti workshop, ekopark, psaní textů a ještě zvládá komunikovat s médii :)

A protože Téda prozradila, že mají největší strach z toho, jak bude, držme palce a doufejme, že nám to pěkné počasí (když ne do podzimu) vydrží aspoň na 3 týdny (to abychom mysleli v dobrém i na organizátory budějckého majálesu)… a teď už ten rozhovor :)

Redakce: Tédo, myslím, že většina lidí má tušení, o co tady běží, ale i přesto – co je to Odpad fest a jaká je jeho nosná myšlenka?

 Téda:   Odpad fest je festival na rozhraní kultury a ekologie. Bráním se tomu říkat o něm, že je jen studentský, protože je otevřený všem. Má dvě části, jak už jsi zmínila. V průvodu se symbolicky očistí město a program u kolejí je především odměnou těm, kteří se na úklidu podíleli, nicméně je přístupný pro kohokoliv… O nosné myšlence našeho projektu by se dalo napsat mnoho vět. Nerada to říkám, ale my sami jsme si vlastně samotnou myšlenku nikdy pořádně nevymezili. Nikdo z nás není ekolog, není to ani náš obor. Prostě nám vadí jít přírodou a vidět v ní lidskou špínu ve všech podobách, a vykrystalizovalo to až sem.

R: Letos proběhne již pátý ročník. Údaje na FB stránce vaší události momentálně ukazují účast téměř 1500 lidí. To je tuším 50x více než v roce 2009. To je skvělé! Jak vlastně vnímáte začátky OF s odstupem pěti let? Kdybyste se octli zase na začátku – šli byste do toho znova?

 Téda: My jsme vlastně na úplném začátku ani nevěděli, že to, co děláme, už je festival. Nejsme parta lidí, co by se rozhodla udělat fesťák, dostala grant a jen obvolala lidi a spustila to. Šlo to pomaličku a postupně. Bylo to přirozený a bylo to o lidech, kterým se líbilo, jakým směrem se ubíráme. Dneska, když se ohlédnu a vidím to, tak se směju a přijde mi to maličký, ale myslím, že to tak mělo být. Známe hodnotu toho, co se nám povedlo.

R: Když to tak poslouchám, nemohu si odpustit otázku, co vás vlastně přivedlo na myšlenku zorganizovat takovou akci? Co bylo tím impulzem? Měli jste nějakou inspiraci, třeba ze zahraničí?

 Téda: Naše inspirace vyšla z nás. A není náhoda, že Odpad fest je takhle brzy na jaře. Seděli jsme na Sokolském ostrově a s tajícím sněhem se objevovaly odpadky. Jít a sebrat je vypadalo přirozeně. A ještě přirozenější pak bylo na to upozornit. Takhle to vlastně vzniklo.

odpadfest-foto2R: Dobrý organizační tým je jistě základem toho, aby vše mohlo proběhnout dle plánu. Kolik vás je statečných?

 Téda: Složení týmu se v průběhu času měnilo, ale naše jádro tvoří momentálně pět lidí, z toho dvěma leží na bedrech většina dění. Co na to říct? Lidi, kteří by měli zájem se zapojit a přiložit ruku a nápady k dílu, bereme :) Na místě s přípravou areálu ale pomáhají dobrovolníci – naši přátelé, kterým se nás zželelo a kteří nás v tom nechtějí nechat samotné.

R: Máte nějaké společné motto, tradici či rituál (ve spojitosti s OF)?

 Téda:  Za tradici bych možná označila závěrečnou fázi paniky, kdy se nic nestíhá. To zná ale asi každý ze zkouškového.

R: Tak pod to se můžu podepsat :-) Co pro vás bylo vlastně za těch pět let nejtěžší? Z čeho jste měli (nebo i máte) největší strach?

 Téda:  Možná to bude znít hloupě, ale největší strach máme z počasí. Je nám jasné, že lidi asi nebudou chtít křepčit v dešti, ale všechno je vyjednané a takhle velkou akci už nelze zrušit ani přesunout. Pokud se stane, že přijde voda, můžeme jen doufat, že nás v tom lidi nenechají.

R: Hloupě to nezní. Sice se traduje, že déšť, bláto a holinky k festivalům patří, ale na vašem místě bych se strachovala stejně :-) Každopádně většina lidí si pod slovem festival vybaví hlavně hudbu, zábavu, pohodu. Pro organizátory je však samotná akce dalo by se říct takovou třešničkou na dortu, která je výsledkem vynaložení velkého úsilí a času. Jak dlouho dopředu plánujete a co všechno je nutné zajistit?

 Téda:  Jedna věc je, co plánujeme, a jiná věc je, jak to potom vypadá. Vzpomínám si na výborný nápad z minulého roku. Asi týden po Odpad festu jsem sepsala seznam věcí, co příště mají být jinak. Jeden z prvních bodů byl „začít dříve“. Přijde mi ale, že každý rok to začínáme rozhýbávat čím dál tím později. Asi je to tím pocitem, že už to máme takzvaně na háku, což je ale samo sebou klamný pocit, který se později nějak projeví.

Začátek všeho je ale už někdy v říjnu, kdy se podávají žádosti o granty. Následuje pauza přes zimu – to je taková doba úvah, které se většinou nerealizují. Pak přijde jaro a všechno je to najednou za dveřmi. Zajištění všech povolení, technické zázemí, vyjednání bodů v kulturním programu, kontakt s médii…, je to celkem nudný seznam, kterým asi nebudu nikoho zatěžovat :) Nicméně festival je třešničkou na dortu hlavně pro účastníky, my jsme po většinu času zaneprázdnění.

 odpadfest-foto3R: OF se zapsal pozitivně nejen do povědomí studentů JU, o čemž svědčí již zmíněná velká účast a také samotný fakt, že se zde již sejdeme popáté. Když slyším, kolik toho musíte zařídit a nakonec jste tak zaneprázdnění, že si ani fesťák pořádně neužijete, neodpustím si otázku, zda jste někdy neměli chuť se na to celé vykašlat? :) Pokud ano, co vás nakonec přesvědčilo, že do toho půjdete znova? Jsou nějaké konkrétní okamžiky, které vás motivují a nutí jít dál?

 Téda:  Mám chuť to zabalit pokaždé tak týden před začátkem akce. Člověk je uvězněný v haldě starostí, zařizování, začíná to na něj padat, propadá panice a to si říkám, že příští rok už s tím nechci mít nic společného. Jenže pak se akce vydaří a já se přistihnu při tom, že uvažuji, jak to příště udělat lépe. Jediné, co motivuje k pokračování, jsou lidi. Přijdou, řeknou: „hele, tohle bylo skvělý“, a my jsme pořád jen lidi. Nafoukne se ve vás balon hrdosti a štěstí, který splaskne vlastně až před tou panikou následujícího festivalu.

 R: Možná se mezi čtenáři najde někdo, kdo se díky vám inspiruje a bude chtít uspořádat akci podobného ražení. Máš pro něj nějaké užitečné rady a postřehy?

 Téda: Má rada zní, klást si uměřené cíle. Mířit vysoko je fajn, ale musí to být zvládnutelné a zrealizovatelné. Taky pomáhá myšlenka. Něco, čeho se člověk může držet a zároveň smysl, který ho motivuje. A je potřeba mít vedle sebe někoho, na koho se můžete absolutně spolehnout.

R: Trochu na odlehčení – za těch pár let jste toho spolu jistě hodně zažili. Máš nějakou veselou „příhodu z natáčení“, kterou se nebojíš publikovat? :)

 Téda: Víš, on vlastně celý Odpad fest je taková veselá historka :) Za zmínku asi také stojí naše první pódium. Bylo domácí výroby. Skládalo se ze dvou druhů lešení, nějakých palet a plachty, prostě hrůza. Naši kluci to ale brali jako své životní dílo a žádné propady jim nemohly zkazit radost. Dodnes to pódium používáme jako „dvojku“, ale tentokrát už v bezpečné a bytelné podobě. :)

R: Tak se nechme překvapit, jaké veselé historky se přihodí letos :) Mohla bys ještě na závěr čtenáře navnadit, na co se hlavně mohou těšit?

 odpadfest-foto4Téda: Hlavní lákadlo je letos kapela Zrní. Jsme zvědaví, jak se bude líbit. Nebudu tu vyjmenovávat všechny kapely – jsou k nalezení na události i stránkách. Na místě kromě kultury bude i ekopark, workshop, zúčastní se sdružení Na hnízdě, Duha a pozvali jsme i lesní školku Doma v lese, která se nám líbí. Také jsou tu malé drobnosti, které by měly zpříjemnit areál. Třeba stanoviště pro psí žízeň, kde návštěvníci s pejsky najdou čůrací patník, misku s vodou, granule a psí kartáč. Myslím, že všechny věci, které budou na místě, jsou hezky vypíchnuté na malé nástěnce v budově menzy, stačí nakouknout a mezi hladovým žvýkáním soust se začíst.

Tédo, díky moc za rozhovor. Také děkujeme za fotky, které nám zapůjčili Libor Fousek a Lucie Fenclová. Za redakci a čtenáře SVRAPu vám držíme palce, aby všechno klaplo jak má, a budeme se těšit na viděnou příští středu.

Milí čtenáři, více informací najdete na následujících internetových stránkách. A pokud vás něco zaujalo, či máte touhu přiložit ruku k dílu, neváhejte, přijďte a staňte se součástí Odpad festu  – na jedno odpoledne či třeba na další ročníky :)

Pája Staňková

http://www.odpadfest.cz/index.html

http://www.facebook.com/events/440408339366813/?fref=ts

http://www.facebook.com/Odpadfest?fref=ts