Když v kapli zapli Apply…protože trocha poezie nikomu neuškodí

„Mým oborem je: improvi a), improvi b), improvi c).“                          (Jakub Foll, 2010)

„Schyluje se k mému slamu, probouzím v sobě muže, probouzím v sobě ženu…Jsem letos zvítězil v Praze, to, jak jsem pochopil, se tady platí draze.“             (Jakub Foll, 2007)  

„Plutoniem pluto oplutit, upéct třeba chleba, postavit třeba zeď, ponožky v sandálech a vepřo knedlo, mě to vůbec nemrzelo, a začít s tím hned teď…Na Plutu potom Nový Nový Jičín, na Plutu Nový Nový Bor, voňavé křehké kuře a na Blu-rayi Doktor z hor…na Plutu hezký český paralelní svět, Gott sei dank, první zprávy doletí až za 65 let.“                                                                                                                             (Jan Jílek, 2011)

“And on the Grail there is written Yes, you can…but this is just for men. For women –Yes, you Barbie.”                                                                (Jan Jílek, International Slam revue 2010)

mikrofonPoezie v ringu, poezie znenadání, hra se slovy a s publikem – to všechno a mnohem více je slam poetry. A toto byla její malá ochutnávka. Ve zkratce – jedná se o soutěž v autorském přednesu, který je následně oceněn porotou z řad diváků. Pravidla jsou jednoduchá – během tří minut bez použití rekvizit zaujmout, šokovat, strhnout, prostě „dostat“ vlastním textem přítomné obecenstvo. Do celostátní soutěže se může přihlásit kdokoliv, kdo si myslí, že na to má. Z regionálních kol obvykle postupuje do finále jeden člověk. U nás navíc platí pravidlo, že dvojnásobný vítěz národního kola musí dát prostor ostatním slammerům a dále se účastnit jen jako host.

publikum-hodnotiSlam poetry nelze zaměňovat s klasickým autorským čtením či recitační soutěží, mnohem blíže má totiž k one man show nebo divadelní improvizaci. Důležitým aspektem je tedy komunikace s obecenstvem a schopnost zaujmout kombinací samotného slova i jeho podáním. Nedílnou součástí každého vystoupení jsou pak reakce publika – to může dát najevo své nadšení nebo naopak nelibost a tím dotvořit jedinečnou atmosféru daného čísla. Jak řekl dvojnásobný vítěz Jan Jílek, tím nejdůležitějším prvkem není velikost celé akce, ale symbióza s publikem a atmosféra celého večera, ke které přispívají velkou měrou i ostatní soutěžící. A co je tou esencí správného slammera? Podle slov Bohdana Bláhovce se slammerem stane ten, kdo se na pódiu dokáže proměnit ve svá slova. S úst jiného výherce, Ondřeje Macla, zazní vlastnosti jako zábavný a netradičně zajímavý, nezištně podbízivý, hrdý, ale jen do té míry, aby si uvědomil, že ho kdykoliv může někdo porazit.

poezie2-300x242Slam poetry, originálně poetry slam, se zrodil v USA počátkem 80. let. Získal si velkou oblibu, v řadě zemí se pořádají slamy prakticky každý týden. Před deseti lety doputoval i do České republiky. Na olomouckém festivalu Poezie bez hranic tehdy proběhlo první celonárodní kolo. Od roku 2005 se organizace soutěže a akcí šířících slam poetry ujalo Občanské sdružení Fléda. Krom vystoupení s připraveným textem se u nás uchytila i linie improvizace přímo na podiu či kombinace obou přístupů. Ať tak či tak, vystoupení často odráží autorovy pocity a názory na aktuální dění, ať už jde o osobní vztahy, politiku, poměry ve společnosti a v zaměstnání, včerejší oběd či ponožky v sandálech. Další výzvou pro naše slammery jsou nejrůznější mezinárodní exhibice v zahraničí (a nejen tam). Cizí jazyk a často i odlišná mentalita publika může být vnímána buď jako překážka či břemeno, nebo jako „zbraň“ otevírající básníkovi nové možnosti pro hru se slovy a asociace. A je to opět jedinečnost okamžiku, schopnost na několik minut vytvořit neopakovatelné pouto s publikem, které nemusí vyprchat s odchodem slammera z pódia.

O českém slamu natočila dokument Myslím, tedy slam režisérka Zuzana Piussi (online zde). Nechme se překvapit, zda se slam poetry stane kulturním fenoménem. Možná se o ní budou jednou učit děti ve škole. Ale protože se jedná především o poezii okamžiku, ono teď a tady, vězte, že ani letos nepřijdeme zkrátka a můžeme si slam poetry osahat z pozice diváka či přímo slammera. V Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové a dalších městech se během října a listopadu 2013 konají regionální kola letošní soutěže. Zatrhněte si v kalendáři datum21.11.2013 – to si totiž budeme moci vychutnat dávku poezie, improvizace a hry se slovy zde v Českých Budějovicích, konkrétně v Horké vaně. A má-li někdo z čtenářů SVRAPu koule na to přihlásit se, nechť tak učiní na [email protected] či se obrátí rovnou naRadku Doležalovou :-) . A když už jsme u té literatury, již během příštího týdne můžete zavítat hned na dvě literární události. 14.10. se koná v již zmíněné Horké vaně pravidelný pořad studentů JU Večer poezie. V Literární kavárně Měsíc ve dne a v hudebním klubu Velbloud probíhá ve dnech 17.-19.10. šestý ročník nezávislého festivalu hudby a poezieLiterární večer (FB akce zde).

Viva la poesia!

na základě loňského premiérového setkání se slam poetry a za přispění všemocného internetu sepsala Pája Staňková

http://www.slampoetry.cz/
http://www.lidovky.cz/cesi-se-spletli-a-vytvorili-unikat-slam-poetry-fl5-/kultura.aspx?c=A111221_131131_ln_kultura_btt
http://www.munimedia.cz/prispevek/slam-poetry-soutez-v-prednesu-poezie-do-ktere-se-muze-zapojit-i-publikum-984/
http://www.amaterskascena.cz/cl-slam-poetry-110225012400
http://www.nekultura.cz/literatura-rozhovor/rozhovor-s-janem-jilkem-o-slamu-a-hre-se-slovy.html
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169900146-myslim-tedy-slam/30829535022/

fota:
http://www.sweetwater.com/insync/media/2013/05/live-sound-microphone-650×337.jpg
http://www.stanica.sk/wp-content/uploads/slam_poetry4.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-tQDplvWFrlo/UWD_X50DKJI/AAAAAAAACGU/37-aTwtTjuo/s1600/poetry_slam.png