KOČKODEN – report z akce

SAM_817021.4.2015 se nám v Akademické knihovně proháněly divé šelmy. Díky Mezinárodnímu studentskému klubu a sdružení Kočky České Budějovice, z.s., které se stará o opuštěné a týrané kočičky, jsme měli možnost dozvědět se mnoho zajímavostí ze života kočkovitých šelem a domácích kočiček.

Melichar a dětičky.

Melichar a dětičky.

Ráno v době od 9 do 10h patřilo hlavně dětem, promítaly se kreslené filmy Simon´s cat (Simonův kocour), bylo připravené nějaké to malování, ale hlavně dorazili 3 nejdůležitější aktéři celého dne – kocourci Melichar a Árés, a k nim handicapovaná kočička Bobinka. Děti měli možnost se s kočičáky pomazlit a můžeme říct, že jak pro ně, tak pro samotné kočičky to byl opravdový zážitek.

Árés asistuje při přednášce

Árés asistuje při přednášce

Od 10h pak probíhala zajímavá přednáška Honzy Robovského z PřF JU o kočkovitých šelmách, domestikaci koček, ale také o jejich ohrožení a ochraně s názvem Není kočka jako kočka. Musím podotknout, že přítomní kocourci na přednášce zdárně asistovali a fungovali jako názorné výukové pomůcky.

Pišpetka se taky ráda mazlí :)

Pišpetka se taky ráda mazlí 🙂

Později za námi přijela do knihovny Pišpetka – velká to kočičí celebrita! Přestože Pišpetka si den předem ulomila zoubek ovládla celou klubovnu. Aktivně si hrála, zkoumala všechno kolem a samozřejmě vyhledávala pomazlení. Je důležité říci, že Pišpetka je kočička, která vyžaduje speciální péči vzhledem k pravděpodobné vývojové vadě na mozku. Má zhoršenou orientaci v prostoru, hůře se pohybuje a má i problémy s imunitou. Nicméně i tak je to velká fešanda a bojovnice.

Po přednášce jsme přepnuli do angličtiny, v rámci bloku nazvaného CATS 101 se pouštěla videa s informacemi o různých plemenech koček a připravené byly i vytištěné materiály s kočičími zajímavosti pro samostudium, zájemci si tak mohli procvičit zejména svou angličtinu. Nebo možná spíš mňauštinu! Jelikož velká část materiálu byla věnována hlavně porozumění kočičího chování.

Kočičkám se promítání dokumentů také moc líbilo.

Kočičkám se promítání dokumentů také moc líbilo. Zde Pišpetka.

Odpolední blok (od 13h) začal Ozvěnami EKOFILMu – promítali se tři přírodovědné dokumenty. Fantom kočky o jaguárech, V srdci Balkánu-pátrání po rysovi zaměřený na výzkum a ochranu rysa balkánského a český dokument divoČINY (možno shlédnout online).

Přenesli jsme se během dne i do cizích zemí. S Martinou Karáskovou jsme se podívali do Egypta a jak to tam bylo a je s kočkami a Japonská studentka Rana Owaka nám zase pověděla něco o kočkách v Japonsku.

Na kočičím workshopu se nakonec hlavně zkoušelo plstění a výroba různých předmětů z vlny. Pokud vás tato technika zajímá nebo byste si chtěli něco pěkného domu pořídit, můžete se podívat na stránky Šárky Svobodové, která se nám na workshopu věnovala zde.

Výstavka kočiček k adopci.

Výstavka kočiček k adopci.

Večer nás přijela navštívit ješta jedna kočičí dáma a to Knírka. Po 18h paní předsedkyně Kočky České Budějovice, z.s. Martina Pohorská pohovořila o činnosti sdružení, jak je možné kočičkám pomoci, s čím se potýkají a zmínila také úspěchy, kterých se podařilo dosáhnout (např. odchytávání a kastrace kočičích populací, umísťování kočiček do nových domovů). Mezinárodní studetský klub pak předal materiální dar pro kočičáky – velký pytel steliva, něco k papání a mlsání pro kočičky a i něco na hraní, aby se kočičáci nenudili.

SAM_8171Před poslední přednáškou pak proběhlo vyhodnocení celodenní soutěže o jazykový kurz od Jintes CB. Ten vyhrála Tereza Dikošová. Druhé místo a balíček knih od Kanzelsberger získala Helena Bušovská a 3. cenu (balíček od ISC) Andrea Linhartová. Gratulujeme!

Pro zajímavost uvádíme soutěžní otázky a správné odpovědi:

  1. Kdo vynalezl kočičí dvířka? a) Isaac Newton   b) Thomas A. Edison   c) Benjamin Franklin
  2. Schrödingerova kočka zavřená v krabici je… a) živá  b) mrtvá  c) obojí zároveň
  3. Kočky České Budějovice, z.s. se stará o opuštěné kočičky od … a) 2007/2008   b) 2008/2009   c) 2009/2010
Martina Pohorská, předsedkyně Kočky České Budějovice, z.s.

Martina Pohorská, předsedkyně Kočky České Budějovice, z.s.

Závěr večera pak patřilo paní veterinářce Aleně Pitterové z ošetřovny Zlatá Stoka. Paní doktorka povídala o nejčastějších nemocech kočech, o problematice kastrací a o správné výživě koček.

Shrnutí celého KOČKODNE: Návštěvnost byla opravdu úžasná, pořád jsme měli u stánku nebo uvnitř u kočiček spoustu lidí Jenom uvnitř klubu se mi podařilo za celý den s povolenou “statistickou odchylkou” napočítat asi 30 dětiček a 90 dospěláků!!! Prodejem dárkových předmětů nebo věnováním od návštěvníků se vybralo úctyhodných 6 650 korun! Kočičky dostaly i nějaké materiální dary. A skvělá tečka nakonec – Bobinka a Knírka našly své nové majitele a během týdne odjedou domů.

A jelikož se Melichar i Árés tak hrozně moc snažili celý den a ukázali jak moc jsou to mazliví a hodní kocourci, i s dětma si moc rozumněli, žádnou kočičárnu nám neudělali, musíme se za ně opravdu přimluvit.  Věříme, že tito dva sympaťáci také brzy naleznou své nové domovy!

Nestihli jste KOČKODEN a chtěli byste kočičkám nějak pomoci nebo nějakou adoptovat? Více informací najdete na webových stránkách nebo na Facebooku.

Více foto z celé akce zde.