Koho je třeba slyšet aneb hudební lákadla počátku roku 2016

Máme za sebou první týden nového roku a před sebou dlouhé období zkouškové. O tom, že si ho je rozhodně třeba zpříjemnit nějakou kvalitní kulturou, jistě není ani pochyb. Budějické hudební kluby ani na chvíli nezahálely a přichystaly hned do prvních letošních měsíců pořádný zástup hudebních vystoupení, ze kterého si jistě vyberete. Co nás tedy čeká a nemine? Tady je letmo a namátkou malý výběr.

Chicagské blues nebo brněnský bigbeat?…to všechno v Highwayi
Na první lahůdce si můžete smlsnout již tento pátek. Pokud jste milovníky dobrého blues, nesmíte si nechat ujít vystoupení skvělého kytaristy René Trossmana, který dorazí 15. ledna do budějické bluesové Mekky klubu Highway 61. Chicagský kytarista dlouhodobě žijící v Praze přijede společně se svými hudebními kolegy, kteří dohromady tvoří seskupení Rene Trossman Quartet, a nepochybně nabídne pořádný kus dobrého blues. Hned den na to (16. ledna) přijede na svůj rodný jih legendární klávesista a skladatel Roman Dragoun se svou kapelou His Angels. Ten je od poloviny 70. let neodmyslitelně spjat s brněnskou bigbeatovou scénou a především s art-rockovou skupinou Progres 2.

skupina Alice se vrací na pódia českých klubů

skupina Alice se vrací na pódia českých klubů

Hudební smršť ve Slavii
Asi nejvíce zvučných jmen a zajímavých koncertů nabídne z počátku tohoto roku Café Klub Slavie. Vypukne to 29. ledna, kdy se uskuteční jedinečný koncert znovuzrozené skupiny Alice. Kapela, která se svým grungovým zvukem patřila v 90. letech mezi velmi význačná česká rocková uskupení, a ve které svým nezaměnitelným hlasem chraptil slovutný Dan Bárta, se znovu vrací na pódia a v původní sestavě se vydává na celorepublikové tour, aby tak oslavila 25. výročí svého vzniku. Jistě zazní známé hity jako „Ani náhodou“, „A to tě trochu bolí“ nebo „Klidná“. Tam musíte být! 13. února pak do stejného klubu dorazí živelná funky jízda skupiny Monkey business. Skupinu s famózním zpěváckým duem Matěj Ruppert a Tonya Graves netřeba dlouze představovat. A tak nám nezbývá nic než si jen představovat, jak moc bláznivé scénické kostýmy zvolí pro tentokrát, a co všechno Matěj zase (ne)svleče. O týden později (20. února) pak můžete vyrazit na skvělé písničkové vypravěče, tedy skupinu Traband. Některé jejich písně už téměř zlidověly a zpívají se u táboráků, ale ta něha jejich živých koncertů vás vždycky dostane. Tak si přijďte poslechnout smutné i veselé příběhy, které se vám beztak dějí skoro každý den. Pokud se chcete vrátit do pubertálních let a časů drogových večírků, na kterých vznikaly všechny vaše kapely, určitě zajděte do Slavie na Vypsanou fixu. Tihle chlapci z Pardubic vám to 27. února zase vysvětlí, jak to bylo s Legendárními ledňáčky, Domácím motokrosařem nebo Mažoretkou. Pak přijdete domů a znova si vylepíte na zeď plakát Sophie Lorenový!

Mucha na festivalu Rock for People Plzeň

Mucha na festivalu Rock for People Plzeň

Libo-li něco ostřejšího?…Tak hybaj do Fabriky
Z pestré nabídky hudebního klubu Fabrika jsem nemohla nevybrat 2 famózní a kontroverzní jména. Tím prvním není nikdo jiný než Záviš. Nesmrtelný král pornofolku jezdí do Budějc rád a Budějce mají rády jeho. Závišova sklizeň perverze se koná ve Fabrice už tento týden v pátek (15. ledna). Tak to nepropásněte. 12. února na stejném místě nám to pak všechno o Ježíšovi, chlapech a Kamilovi od plic poví skvělá Mucha. To chcete!

Co přinese na hrbu velbloud?
Hudební program klubu Velbloud je tradičně nabitý koncerty všemožných žánrů a stylů. Jestli jste ještě pořád srdcem punkáči, jistě už pěstíte číra na 22. ledna, kdy Velblouda napadnou legendární Plexis. Společně s nimi na pódiu ještě zaskotačí pražská banda Apple juice a punkoví chlapci z Hluboké jménem PPB. To 5. února se těšte na trochu jiný šálek. Přijedou táborští Please the trees, co na svém loňském turné v Americe natočili desku, která sklízí jen samou chválu. Z jejich syrového indie rocku vám bude tuhnout krev v žilách. Kromě nich se ještě ten samý večer představí šumavská skupina Walden. Když jsem se pídila po charakteristice jejich tvorby, našla jsem mimo jiné toto: „Láska, jeleni a pařezy nasáklí mechovostí“. Tak snad nepřijde i hajný, co je lesa pán.

Je toho dočista přehršel, co říkáte? Jsem si jistá, že si z těch velehor dobré muziky něco vyberete, a příjemně se v tom zkouškovém odreagujete.

autor článku: Isa Okřinová
fotogragie:
“Live music tonite” (http://blog.tastebuds.fm/find-live-music-in-your-city-6-apps/)
“skupina Alice” (FB Café Klub Slavie)
“Mucha” (Isa Okřinová)